جمشید کشفی
 

جمشید کشفی

جمشید (امیر) کشفی در سال 1291 خورشیدی (1912 میلادی) در یک خانواده متدین یهودی در تهران چشم به جهان گشود. پدرش میر زا آقا ، ازکسبه و خیراندیشان جامعه کلیمی بود.
جمشید کشفی مدارج تحصیلی را در کالج آمریکایی البرز به پایان رساند و به زبان انگلیسی آشنایی کامل پیدا نمود. او پس از فارغ التحصیل شدن ابتدا با خرید یک ماشین تحریر فارسی در مقابل ساختمان دادگستری شروع به عریضه نویسی برای مراجعین به دادگاه نمود. پس از مدتی به واسطه تسلط به زبان انگلیسی به استخدام یک شرکت وارد کننده اتومبیل های آمریکایی درآمد و توانست طی یک مدت کوتاه مدیریت بخشی از این شرکت را بعهده بگیرد.
در دهه 1330 خورشیدی، با ورود یهودیان رانده شده عراقی به ایران و در ارتباط با مسائل حقوقی و تجاری آنان، جمشید کشفی مسئولیت های مهمی را جهت انجام کارهایشان عهده دار گردید. او به واسطه انجام مسئولیت های محوله و نشان دادن حسن نیت و تلاش های صادقانه، توانست اعتباری خاص در بین یهودیان عراقی بدست آورد، این امر باعث گردید تجار عراقی در بعضی از معاملات تجاری، سهمی را هم به عنوان شریک به او واگذار کنند.
فعالیت های اجتماعی جمشید کشفی بیشتر بعنوان مترجم و راهنمای مهمان های خارجی جامعه کلیمیان صورت می گرفت، او در سال های جنگ جهانی دوم که نیروهای آمریکایی و اروپایی در ایران بسر می بردند، بیشتر مسئول پذیرایی از افسران یهودی و شخصیت های مذهبی در مناسبت ها و موعدیم بود. پس از مدتی او از اعضای برجسته انجمن (بت سفر) گردید که طی سال ها وظیفه جمع آوری اعانات برای کمک به مدارس آلیانس تهران و شهرستان ها را عهده دار بودند.
جمشیدکشفی در سال 1314 خورشیدی با همسرش ملیحه سپیر (خواهر دکتر سپیر بنیانگذار کانون خیرخواه) ازدواج نمود. به جهت حسن شهرت خانواده ملیحه کشفی ، این ازدواج برای جمشید کشفی ضمن کسب اعتبار بیشتر در جامعه کلیمی، نقطه عطفی بود برای افزون شدن فعالیت های اجتماعی و فرهنگی بیش از بیش برای او. ضمن آنکه با فعالیت های مشترکی که این زوج برای بهینه سازی مسائل و مشکلات جامعه انجام دادند، توانستند در مدت کوتاهی جایگاه خاصی در جامعه کلیمی بدست آورند.
در دهه 1340 خورشیدی با ابتکار جمشید و ملیحه کشفی ، ازکلیه انجمن های کلیمیان در تهران و شهرستان ها انجمن فرهنگی مدارس آلیانس و شورای امور اجتماعی یهودیان ایران، اقدام به تهیه آمار دقیقی از یهودیان بی بضاعت و درماندگان شهرستانی نمودند، تا برای اسکان و تأمین مسائل بهداشتی بیش از هفتصد خانوار و نیز جهت تأمین نیازهای مدارس اتحاد در تهران و شهرستان های، هماهنگی های لازمه را با نهادهای خیریه و شخصیت های خیر اندیش جامعه به ویژه زنده یاد حبیب اله القانایان به انجام رساندن، ( ناگفته نماند جمشید کشفی با دختری به نام آفتاب، تن به ازدواج دیگری هم داده بود و ماحصل آن سه فرزند پسر و سه فرزند دختر بود) .
پس از دوران مشروطیت و تشکیل مجلس شورا، سالیان دراز بود که نماینده وقت در مجلس، انجمن کلیمیان را نیز در تحت انقیاد خود داشت و همین امر باعث شکل گیری اختلاف نظرهای در بین کارگزاران جامعه کلیمیان شده بود. در سال 1337 خورشیدی طی یک گردهمایی مخالفین (در سالن سینما پلازا) این مسئله به عنوان یک معضل اساسی که مانع پیشرفت و سازماندهی جامعه می باشد، مطرح گردید و در نهایت با رآی گیری که انجام شد، بر ابطال این رویه تأکید گردید و پس از سخنرانی جمشید کشفی حاضرین وی را بعنوان رقیب انتخاباتی مراداریه در نظر گرفتند. با نزدیک شدن انتحابات نمایندگی مجلس شورا، در اوایل سال 1342 جمشید کشفی خود را کاندیدای نمایندگی دوره بیستم و یکم مجلس شورا معرفی و شروع به فعالیت های انتخاباتی نمود. برخلاف پیش بینی ها در مورد انتخاب مجدد مراداریه که مورد حمایت دربار و نیز حزب مردم به ریاست " اسداله علم" بود، جمشید کشفی با کمک تنی چند از مسئولین جامعه به ویژه حاج حبیب القانایان، لطف اله حی، صمد کشفی و با حمایت حزب دمکرات به ریاست وزیر دربار دکتر منوچهر اقبال،توانست با کسب رأی بیشتر در مهرماه 1342 در این مبارزه انتخاباتی پیروز شود و به عنوان نماینده کلیمیان ایران در مجلس شورای ملی دوره بیست و یکم راه یابد و تا مهرماه 1346 این مسئولیت خطیر را حفظ نماید. از اقدامات اولیه او در مجلس، اصل تفکیک انجمن کلیمیان از حیطه قدرت نماینده وقت مجلس شورای ملی بود. که منجر به ایجاد یک انجمن انتخاباتی مردم بر اساس موازین دموکراسی بود. سپس با ابتکاری که او به خرج داد، از کلیه روسای انجمن های کلیمیان در شهرها و استان ها دعوت به عمل آورد تا در سمیناری که در تهران تشکیل داده بود شرکت کنند تا با تبادل نظر، مرکزیت واحدی به انجمن های کلیمیان در ایران بدهد تا بتوانند از کمک های تعاونی بهره مند شوند. جمشید کشفی طی چهارسال خدمت در مجلس شورای (با عنوان نماینده کلیمیان) به حسن خلق و فصاحت بیانی که داشت محبوب القلوب همه دولتمردان و درباریان قرار گرفت شخصیت خیراندیش و عشق خدمتگذاری او به مردم به ویژه به خانواده های بی بضاعت باعث گردید، بیش از پیش فعالیت های خود را معطوف به مسائل بهداشتی و اجتماعی جامعه کند. او در ساختمان، عمران و آبادی کانون خیرخواه (بیمارستان دکتر سپیر) نقشی مهم و پرتلاشی از خود نشان داد، همچنین در بسیاری از انجمن های خیریه (عام المنفعه) فعال بود و نیز ریاست انجمن فرهنگی اتحاد و شورای امور اجتماعی کلیمیان را که خود بنیانگذار آن بود، عهده دار بود. جمشید کشفی به موازات فعالیت های اجتماعی به ویژه در دوران نمایندگی، سال ها با همکاری امریکن جوینت کمک های ذیقیمتی را به تهی دستان و نیز برای تهیه پوشاک و مواد غذایی محصلین مدارس (آلیانس) به عنوان تغذیه رایگان با دیگر مسئولین همکاری بسیاری را در این امر انجام داد.
جمشید کشفی از سال 1343 خورشیدی (1965 میلادی) با شرکت در کنفرانس ها و کنگره یهودیان جهان، خدمات شایسته خود را در سطح بین المللی آغاز نمود . او با بیانات مستدل و مؤثر خود در پارلمان سوئد، از کلیه ممالک جهان دعوت نمود تا برای بازدید از ایران و سرمایه گذاری اقدام نمایند، او با همکاری موسی کرمانیان توانست اهداف یهودیان ایران را که یکی از کهن ترین جامعه یهودیان جهان می باشند و بیش از دو هزار پانصد سال قدمت تاریخی دارند را برای جهانیان روشن سازد.
او با کمک به اسکان یهودیان عراقی به ایران در دهه 1950 میلادی و سپس با همکاری دیگر خیراندیشان به ویژه موسی خان طوب، نزد مقامات دولت وقت، توانست پناهندگان عراقی را بسوی سرزمین اجدادیشان روانه کند. او همچنین نقش مهمی در اسکان دادن بیش از پنج هزار خانوار یهودی مقیم ممالک عربی که بعد از جنگ شش روز (اعراب و اسرائیل) بدون داشتن اوراق هویت به لبنان پناهنده شده بودند و در وضعیت بدی بسر می بردند ایفا کند. از این رو کنگره جهانی یهود به پاس خدمات ارزنده ای که جمشید کشفی در سطح بین المللی انجام داده بود نام او را در لیست، ده تن از شخصیت های برگزیده یهودی جهان قرار داد.
او در سال 1970 طی مسافرتی که به ایالات متحده آمریکا داشت، دیدار و ملاقاتی خصوصی با لیندون جانسون رئیس جمهور وقت آمریکا انجام داد. او طی این ملاقات حامل پیام و هدیه ای (یک تخته قالی نفیس مزین به تصاویر لیندون جانسون) از طرف محمدرضا شاه بود که در استحکام بخشیدن روابط فرهنگی، اجتماعی و سیاسی که در واقع پیام آور صلح و دوستی بین دو ملت ایران و آمریکا بود، نقش مهمی را ایفا نمود. ضمناً طی ملاقاتی که باروسای سازمان های خیریه به ویژه سازمان جوینت انجام داد، توانست نظر این سازمان را در راستای کمک های بیشتر به مراکز فرهنگی و بهداشتی مستمدان یهودی در ایران جلب نماید.
پس از وقوع انقلاب اسلامی در ایران، جمشید کشفی به جهت فعالیت های سیاسی و ارتباط با دربار پهلوی، اجباراً او هم وطنش را ترک نمود و به ایالات متحده آمریکا مهاجرت نمود و در شهر لس آنجلس اقامت گزید تا دوران بازنشستگی را در کنار خانواده اش بگذراند . دیری نپایید که او فعالیت های اجتماعی خود را در کنار دیگر همکیشانش از سر گرفت نخست با تلاش و همکاری که با حاخام یدیدیا شوفظ انجام داد، موفق گردید اولین کنیسای نصح ایسرائل در شهر سانتامونیکا را تأسیس کند و به عنوان یکی از بنیانگذاران این مجتمع فرهنگی مدتی را هم به عنوان رئیس شورای کنیسا نصح انتخاب و به فعالیت پرداخت.
جمشید کشفی علاوه بر آنکه طی سالیان عمر پرثمرش به عنوان رجلی شاخص در جامعه و شخصیتی خدمتگزار در زمینه های مختلف اجتماعی شناخته شده بود ، در زمره بزرگان ادب و اندیشه جامعه کلیمی هم محسوب می شد. او شیفته ادبیات پربار ایران و آثار سخن دانانی چون فردوسی، سعدی، حافظ و مولانا بود و از عنفوان جوانی هرازگاهی به مطالعه اشعار عارفانه این شعرای صاحب نام می پرداخت. بعدها مطالعاتی را در سبک و شیوه شاعران بزرگ یهودی قرون وسطی ایران چون شاهین، عمرانی و تنی چند دیگر از شعرا آغاز نمود. جمشید کشفی به جهت آنکه مطالعات مذهبی در زبان عبری داشت، متوجه شد اکثر نیایش ها، تفیلاها و استغاثه ها بدرگاه الهی بصورت شعر تنظیم شده اند و در زبان عبری دارای ریتم شعر می باشند و از این رو تصمیم گرفت (طی اقامتش در لس آنجلس) اکثر نیایش ها را با حفظ امانت ترجمه و به اشعار فارسی تنظیم نماید. تسلط و عمق درک او در ادبیات پارسی و عبری، احساسات لطیف توأم با اندیشه های عرفانی از یک سو و نیز ذوق سرشار و قریحه ذاتی، همچنین عشق به یهودیت و تاریخ و فرهنگ ایران، او را بر آن داشت تا سروده های خویش را پس از سال ها تلاش و کوشش در مجموعه ای (از برگردان تفیلاها (نمازها) و استغاثه ها از زبان عبری به فارسی ) در قالب کتابی با نام (رهنمای سعادت) در پاییز 1986 میلادی در لس آنجلس به چاپ رساند جمشید کشفی با نشر اثری عارفانه و در خور تحسین، نام خود را در زمره ادیبان جامعه کلیمی به ثبت رساند.
جمشید کشفی در بهار 1366 خورشیدی (1988 میلادی) پس از دو سال مبارزه با بیماری سرطان ریه در هفتاد و پنج سالگی، دارفانی را وداع گفت.
 

 

ل
 

 مجموعه های سایت 7DORIM
آرشیو Archive
انطباق لحظه ها Calendar
تاریخ و فرهنگ  Culture
باع بهشت GanEden
درباره ما About Us
تماس با ما Contact Us
پاناروما ( سراسرنما) Panaroma

 

زیر مجموعه های
 تاریخ و فرهنگ
:
ARTICLE  مقالات
MOADIM  مناسبتها
PUBLICATIONS   کتب منتشر شده
LINKS  دیگر سایتها

Colloquial  گویشهای اصیل  
 

صفحه اول     صفحه مرجع  در
FaceBook با 7Dorim

ارتباط برقرار کنید

        زیر مجموعه های بخش  تصاویر:

تاریخ سازان

تاریخ به روایت تصویر

 چهره های ماندگار

 مشاهیر یهود

نماینده های یهودیان در مجلس:
عزیزاله سیمانی
سید عبدالله بهبهانی
دکتر لقمان نهورایی
شموئل حییم
مراد اریّه
جمشید کشفی
دکتر موسی برال
لطف الله حی
یوسف کهن
خسرو ناقی
دکتر منوچهر نیکروز
دکتر کورس کیوانی
دكتر منوچهر الياسي
موريس معتمد
دکتر سيامك مره صدق


روسا ی انجمن کلیمیان :
حبیب الله القانیان
مهندس عزیز دانش راد
موسی آزادگان
دكتر منوچهر الياسي
هارون یشایایی
دکتر رحمت ا... رفيع
همایون سامیح

خیراندیشان و مسولین جامعه:
فریده پوراتیان (یشایایی)
دائی یعقوب مصابند
ژاک ماهفر
روح الئه کهنیم
خلیل نهایی
عبدالله زرگریان
اسحق حکیم
آقاجان ابریشمی
صیون ابراهیمی
صالح نیکو
حاج یشوعا یحزقل یادگار
آقایقوتیئل
نورالله گبای
یوسف پیروزیان
اسحق کهن صدق
مسعود هارونیان
دکتر حشمت الله کرمانشاهچی
عبدالرحیم اعتصامی
جهانگیر بنایان
مهدی حریری طلوع
لقمان میکاییل
فرنگيس حسيديم
گاد نعيم
آقا جان شادی
استاد عزیز معمار
اسکندر میکاییل
ابراهیم موره
منوچهر کاشانیان
منصور پور اتحاد
منوچهر کوهن
شهلا جاودان
ملوک زرگریان
 

شخصیتهای مذهبی:
ملا اورشرگا
حاخام یوسف حئیم اورشرگا
حاخام یدیدیا شوفط
حاخام اوریل داویدی
حاخام یوسف حئیم همدانی کهن
حاخام نتن الی
حاخام موسي زرگري
ملا مراد آقا لر
حاخام یونس حمامی لاله زار
یدیدیا آذر احیان
اسحق بعلنث
ملا یوسف دیلمانی
حاخام یعقوب نگاری
ربای الیاهو بن حئیم
رحمان دلرحیم
موسی تاجیان
پروانه صراف
صیون حکاکیان
دیوید مختار
راب عزیزالئه نعیم

اساتید فرهنگی:
دکتر ميترا مقبوله
اردشیر بابک نیا
موسی بروخیم
فتح الئه بینا
پریچهر لوئیم ( ثانی)
فریده شبانفر
الیاس مشعل
فرج گلبان
دکترهمایون آرام
ابراهیم سعیدیان
فریبا صدیقیم
همایون ابراهیمی
دکتر منوچهر صیونیت
بقراط صفائی
الیاس اسحاقیان
شعبان شهری
امیر کهن
ناهید پیرنظر
اسحق فرهمند پور
جهانگیر صداقت فر
الهام یعقوبیان
فرشید دلشاد
منوچهر امیدوار
موسی میکاییل
شیرین دخت دقیقیان

اساتید هنری:
پرویز نی داوود
منوچهر طبری
سیما عمید
کوروش سلیمانی
سلیمان ساسون
امین امینی
ابراهیم تربتی
مژده روفه
مهین عمید
ناصر نظـریان
منوچهر بی بی یان
مینو ذهابیان (کوتال)

گوناگون:
کوروش کبیر
میرزا نورالله و میس نورالله
خیابان سیروس و خاطره آن
هیلیت نقره ئیان
ماشالئه عکاس
پشت صحنه
منطقه دوازده
کوچه هفت کنیسا
گذری از کوچه بزازها
اتوبوس خط 8
خانه ای در محله
بدل ناصرالدین شاه
راهیان هیمالیا
فرشتگان گمنام


یهودیان دیگر شهر ها:
تهران
شیراز
اصفهان
کرمان
کاشان
مشهد
رفسنجان
بوشهر
اردستان
یزد
کرمانشاه
سنندج
بروجرد
گلپایگان
ارومیه
همدان
بابُل

 

اماکن عمومی:
محله عودلاجان
بیمارستان دکتر سپیر
حمام کشوریه
سرای سالمندان یهود
مصاپزی
بهشتیه خاوران


زیارتگاه ها:
حبقوق نبي
دانیال نبی
استر و مردخای
محوطه ی پیربکران و یادبود ها
سارا بت آشر
ملا ماری
اورشرگا
موشه هلوی
گیلیارد-دماوند

کنیساها:
ابریشمی
یوسف آباد
باغ صبا
حییم
کنیسای اسحق حکیم
دانیال - لهستانی ها
گرگان
عزرا یعقوب
دروازه دولت
اتفاق
سیدخندان
زرگریان
رفیع نیا
خراسانی ها
عبدالله زاده
راه دانش
پل چوبی
عزیز خان
اتحاد - ژاله
لویان
کهن
ملا حنینا
حکیم آشر
سرای سالمندان
هارامبام
کوروش
گیشا
نصرت
اورشرگا
فخرآباد
طرشت

میقوه ها:
ابریشمی
ابریشمی - مردانه
دروازه دولت
باغ صبا
یوسف آباد


سازمان های فرهنگی اجتماعی:
انجمن کلیمیان تهران
کتابخانه انجمن کلیمیان تهران
انجمن خراسانی ها
خانه جوانان یهود تهران
سازمان بانوان یهود ایران
سازمان بانوان هاتف
مرکز پژوهش و مطالعات
سازمان زنان یهودی ایرانی در کالیفرنیای جنوبی

مدارس کلیمی:
آلیانس (اتحاد) -ژاله
موسسه فرهنگی ارت
مدارس گنج دانش (اوتصرهتورا)
گرگان گنج دانش
اتقاق
مدرسه نور صداقت
مراکز فرهنگی و مذهبی کلیمیان در جهان
سازمان پاراس
کنیسای پاراس
سازمان ایما

تصاویر خاطره انگیز:
عکسهای خاطره انگیز تهران
عکسهای خاطره انگیز شیراز
عکسهای خاطره انگیز  کاشان
عکسهای خاطره انگیز اصفهان
عکسهای خاطره انگیز مشهد
عکسهای خاطره انگیز همدان
عکسهای خاطره انگیز یزد
عکسهای خاطره انگیز کردستان
عکسهای خاطره انگیز خانوادگی

 

مجموعه تصاویر در حال گسترش می باشد.