آمنون نتصر
 

آمنون نتصر

بی تردید پروفسور امنون نتصر سهم به سزایی در شناساندن تاریخ و فرهنگ یهودیان ایران دارد وی استاد ارشد دانشگاه اورشلیم و پژوهش گر نامدار تاریخ، زبان و فرهنگ یهودیان ایران بشمار می رود نیز همچنین از محققان و نویسندگان دانشنامه ایرانیکا بود . آمنون نتصر با فعالیت های چشمگیر و خستگی ناپذیرش باعث احیا شدن هویت یهودیان ایرانی در تاریخ جهان می باشد.
آمنون نتصر (ناصر) فرزند “ویکتوریا” و “اوریا سلوکی” در سال 1313 خورشیدی (1934 میلادی) در محله اوستا سرای شهر رشت دیده به جهان گشود. پدرش اوریا از کودکی همراه خانواده، از اصفهان به رشت کوچ کرده بود و در بازار رشت به تجارت اشتغال داشت . ناصر تحصیلات ابتدائی را در مدرسه کوروش رشت، سپس دوسال آخر را در مدرسه آلیانس اصفهان به پایان رسانید و در سال 1950 در سن سیزده سالگی به اتفاق خانواده اش به ایسرائل مهاجرت نمود. و در آنجا نام خود را به آمنون نتصر تغیر داد . وی پس از گذراندن دوران دبیرستان دو سال در خدمت ارتش بود، سپس به دانشگاه راه یافت و در سال 1963 میلادی در رشته های خاورمیانه و امور بین الملل به اخذ درجه لیسانس از دانشگاه عبری اورشلیم نائل شد . سپس فوق لیسانس و دکترای خود را در رشته های ایرانشناسی، زبان های هندو، اروپایی، زبان و ادبیات سامی از دانشگاه کلمبیا با درجات عالی دریافت کرد و بلافاصله در سال 1969 در دانشگاه ایلنویز به تدریس مشغول شد. او تحقیقات گسترده ای را در زمینه پیشینه یهودیان در ایران انجام داد و نتیجه پژوهش های خود را به صورت ده ها کتاب و صدها مقاله به زبان های فارسی، عبری، انگلیسی، فرانسه و روسی انتشار داد .
در سال 1970 دانشگاه عبری اورشلیم از وی دعوت نمود تا مسئولیت تدریس (کرسی) ایرانشناسی را در این دانشگاه به عهده بگیرد و همین امر باعث شد که نام آمنون نتصر بعنوان بنیانگزار بخش ایرانشناسی و پایه گزار تدریس و پژوهش در تاریخ و فرهنگ یهود ثبت شود. در سال 1973 نخستین کتاب خود را که گزیده ای از اشعار و نوشتارهای شاعران یهودی ایرانی بود با نام « منتخب اشعار فارسی» در تهران منتشر کرد .سپس تدوین کتاب «فرائض یهود» بر گرفته از نوشته های اندیشمند یهودی ایرانی به نام "یهودا بن العازار" را بزبان عبری منتشر کرد .آمنون نتصر از همان دوران نوجوانی استعداد و نبوغ خود را در حیطه مسائل فرهنگی و اجتماعی نشان داد. وی در سال 1955 مسئولیت سردبیری نشریات فارسی تل آویو را پذیرفت و به گروه کمک رسانی به مهاجرین پیوست. نیز در سال 1958 برنامه سخن پراکنی روزانه صدای رادیو ایسرائل را به زبان فارسی بنیاد نهاد و مدت پنج سال مجری برنامه های آن بود. او آغاز گر و موسس بخش فارسی صدای اسرائیل به زبان فارسی بود . این رادیو از سال 1958 میلادی با پخش برنامه به سوی ایران با تحکیم روابط نوین دو کشور اسرائیل و ایران و با مدیریت آمنون نتصرآغاز به کار کرد .
آمنون نتصر عاشق موسیقی اصیل ایرانی بود و همانند یک موسیقی دان متبحر به گوشه ها و دستگاههای مختلف آشنایی کامل داشت، او ساز می نواخت و با نواختن ویلون، هرازگاهی در بین دوستان در غربت، خاطره های وطنش را یادآوری می نمود.
پروفسور آمنون نتصر یگانه محقق و مورخ آکادمیک و یکی از دانشمندان قرون معاصر بشمار می رود که با ایثارگری و تلاشی پیگیر برای دستیابی و شناساندن تاریخ و فرهنگ 2700 ساله یهودیان ایران زحمات فراوانی را متحمل شد، او به ده زبان از زبانهای زنده و رایج و حتی زبان های باستانی خاورمیانه آشنایی داشت.
تالیفات و مقالات متعدد پژوهشی و آثارش به زبان های انگلیسی، فرانسه، فارسی و عبری منتشر شده، در بیشتر کنفرانس های علمی بین المللی بعنوان یک مورخ و مفسر علوم تاریخ اجتماعی شرکت میکرد. وی عضو هیئت رئیسه و مشاور بسیاری از موسسات فرهنگی پژوهشی بود. از مهمترین آنها، عضو هیئت تحریره دانشنامه ایرانیکا در نیویورک، عضو شورای نویسندگان مقالات درباره ایران در سالنامه و دایره المعارف 33 جلدی جودائیکا، رئیس بخش ایران، هندوستان و ارمنستان در انستیتوی آسیایی و آفریقایی دانشگاه عبری اورشلیم، نیز عضویت در بسیاری دیگر از موسسه ها و سازمان های علمی و پژوهشی در اروپا، امریکا و ایسرائل را میتوان نام برد.
پروفسور امنون نتصر در همان حال که یک شخصیت علمی والا بود ، به زبان همگان نیز سخن می گفت و می توانست موضوع های دشوار تاریخی و فلسفی را به شیوه ای ساده و قابل درک بیان کند که قابل استفاده برای همگان قرار گیرد.
آثاری که از این شخصیت فرهیخته بجا مانده، همگی نشانگر یک مورخ و دانشمندی بزرگ می باشد که بیشتر مطالب آن با موشکافی و جدیت بررسی شده و سپس به رشته تحریر درآمده است.
او ابتدا در آثارش اقدام به نقد درباره ی سرگذشت قوم بنه ایسرائل و سرزمین اجدادی آنان نمود، سپس پیشینه ی این قوم را در طی تاریخ، از هنگام شکل گیری تا به امروز و نیز به پیوند آنان با فرهنگ ایران زمین پرداخت و سپس سهم فرهنگی یهودیان در این سرزمین و شکل گیری اماکن مقدسه در طی تاریخ را با مستندات قوی توجیح و تشریح نمود. او به تاریخ و فرهنگ یهودیان ایران عشق می ورزید و بیشتر عمر خود را صرف تحقیق و مطالعه تاریخ شفاهی یهودیان ایران نمود.
امنون نتصر بارها به اقصی نقاط ایران سفر نمود تا در شهرها، روستاها و حتی مناطق دور افتاده به گردآوری اسناد و ضبط صداها و گفته های مردمان بپردازد .او با بسیاری از دانشمندان ایرانشناس و فرهیختگان ایرانی در ارتباط بود. وی از سال 1997میلادی اقدام به جمع آوری گویش های متفاوت ایرانیان یهودی در خارج از ایران نمود و بدین منظور با سفر به ایالات متحده، ضمن انجام مصاحبه با ایرانیان، تعدادی از سروده های مذهبی و آوازهای اصیل ایرانی را نیز ضبط نمود. او نه تنها در هنر موسیقی تبحر داشت . نیز ذوق و استعداد سرودن شعر هم داشت . از این رو اقدام به گردآوری، تحقیق و تصحیح بعضی از آثار شعرای شاخص یهودیان ایران نمود و در این راستای کتاب «منتخب اشعار فارسی» را به زیر چاپ برد .
از مهمترین تالیفات پروفسور امنون نتصر پژوهشنامه یهود ایران زیر عنوان "پادیاوند" واژه ای پهلوی است و به معنای پیروزمند می باشد، که با همیاری «بنیاد جامعه دانشوران» در 3 جلد از سال 1996 الی 2000 منتشر گردید. حاصل دوبار ازدواج امنون نتصر، دو فرزند دختر"شارون" و "میریام" ویک پسر با نام "اوریا" می باشد .
پروفسور امنون نتصر دانشمند ایرانشناس و استاد ارشد دانشگاه عبری اورشلیم، بخاطر پیگرد یک بیماری کبدی و به همت و یاری دوستانش برای معالجه به کالیفرنیا سفر کرد ودر بیمارستانی در لس آنجلس بستری شد. وی در پانزدهم فوریه 2008 میلادی پس از یک مبارزه طولانی با سرطان در سن 74 سالگی چشم از جهان فرو بست، به وصیت او در سرزمین مقدس در جوار مقبره مادرش (آرامگاه گوردون در شهر ریشون لصیون) به خاک سپرده شد. در سال 2013 بمنظور حفظ میراث تاریخ و فرهنگ یهودیان ایرانی با سرمایه گروهی از فرهیختگان و دوستداران پروفسور نتصر در لس آنجلس یک مرکز غیر انتفاعی با نام «مرکز آمنون نتصر» تاسیس یافت و به عنوان یک سازمان آکادمیک و تحقیقاتی به ثبت رسید . در اولین حرکت «مرکز آمنون نتصر» با همکاری "منشه امیر" کتاب « یهود، ایران، اسرائیل » مشتمل بر مجموعه گفتگوهای رادیوئی با پروفسورآمنون نتصر منتشر گردید، نیز در ژوئن 2014 در دانشگاه عبری اورشلیم برای نگهداری تحقیقات و کارها و نوشته های دانشگاهی پروفسور نتصرو تکمیل و انتشار آنها بخشی از کتابخانه دانشگاه و اطاق سمینار بنام آمنون نتصر با حضور اساتید دانشگاهی و دوستدارانش گشوده شد. در همین راستای در سال 2018 با همت "ناهید پیرنظر" از اعضای هیئت مدیره مرکز آمنون نتصر بخشی از مقالات و نوشتارهای غیر دانشگاهی نتصر در دو مجلد با نام «اندیشه ها، خاطره ها و نامه ها» آمنون نتصر بچاپ رسید و در دسترس علاقمندان قرار گرفت .
 دانش آموزان مدرسه کوروش - رشت 1321خورشیدی
نفر اول ایستاده سمت چپ آمنون نتصرآمنون نتصر درس موسیقی را ابتدا نزد موسیو یروان آموخت، سپس نزد خلیل مسلهمی آنرا ادامه داداوایل دهه 1980 میلادی به دعوت سازمان فرهنگی یهودیان ایرانی در لس آنجلس آمنون نتصر به عضویت این سازمان در آمدAmnon Netzer
1934 - 2008


 

-
 


همچنین در مورد  دیگر مشاهیر بخوانید :
 


 مجموعه های سایت
7DORIM

 

حاخام حئیم موره
مرتضی خان نی داوود
هوشنگ ابرامی
هما سرشار
طالع همدانی
نوراله خرازی
سلیمان حئیم
حاخام یدیدیا شوفط
آمنون نتصر
روح الله سپیر
راو داوید شوفط
دكتر ابراهيم برال
ملا مراد آقا لر
دکتر حبیب لوی
مشفق همدانی
دکتر رحیم کهن
یونا دردشتی
پروفسور شموئیل رهبر
لُرد داود آلیانس
شمسی مرادپور (حکمت)
ملیحه سپیر(کشفی)
دکتر عزیزه برال
شلمو کهن صدق
باروخ بروخیم
پروین متعمد
مولانا شاهین شیرازی
ژانت کهن صدق
حاخام حکیم نور محمود نهورای
پروفسور جمشید مداحی
دکتر مرتضی معلم
پروفسور ایرج لاله زاری
چهره های ماندگار
-

آرشیو Archive
انطباق لحظه ها Calendar
تاریخ و فرهنگ  Culture
باع بهشت GanEden
درباره ما About Us
تماس با ما Contact Us
پاناروما ( سراسرنما) Panaroma

 

زیر مجموعه های
 تاریخ و فرهنگ
:
ARTICLE  مقالات
MOADIM  مناسبتها
PUBLICATIONS   کتب منتشر شده
LINKS  دیگر سایتها

Colloquial  گویشهای اصیل  
 

صفحه اول     صفحه مرجع  در
FaceBook با 7Dorim

ارتباط برقرار کنید

 

 


 

مجموعه مقالات در حال گسترش می باشد.