آمنون نتصر
 

آمنون نتصر


Amoon Netsarبی تردید پروفسور امنون نتصر سهم به سزایی در شناساندن تاریخ و فرهنگ یهودیان ایران دارد، وی با فعالیت های چمشگیر و خستگی ناپذیرش باعث احیا شدن هویت یهودیان ایرانی در تاریخ جهان می باشد.
آمنون نتصر در سال 1313 خورشیدی در شهر رشت دیده به جهان گشود. در سال 1950 در سن سیزده سالگی به اتفاق خانواده اش به ایسرائل مهاجرت نمود. وی پس از گذراندن دوران دبیرستان در سال 1963 در رشته های خاورمیانه و امور بین الملل به اخذ درجه لیسانس از دانشگاه عبری اورشلیم نائل شد و سپس فوق لیسانس و دکترای خود را در رشته های ایرانشناسی، زبان های هندو، اروپایی، زبان و ادبیات سامی از دانشگاه کلمبیا با درجات عالی دریافت کرد و بلافاصله در سال 1969 در دانشگاه ایلنویز به تدریس مشغول شد.
در سال 1970 دانشگاه عبری اورشلیم از وی دعوت نمود تا مسئولیت تدریس (کرسی) ایرانشناسی را در این دانشگاه به عهده بگیرد و همین امر باعث شد که نام آمنون نتصر بعنوان بنیانگزار بخش ایرانشناسی و پایه گزار تدریس و پژوهش در تاریخ و فرهنگ یهود ثبت شود.
آمنون نتصر از همان دوران نوجوانی استعداد و نبوغ خود را در راستای مسائل فرهنگی و اجتماعی نشان داد. وی در سال 1955 مسئولیت سردبیری نشریات فارسی تل آویو را پذیرفت و به گروه کمک رسانی به مهاجرین پیوست. وی در سال 1958 برنامه سخن پراکنی روزانه صدای رادیو ایسرائل را به زبان فارسی بنیاد نهاد و مدت پنج سال مجری برنامه های آن بود. آمنون نتصر عاشق موسیقی اصیل ایرانی بود و همانند یک موسیقی دان متبحر به گوشه ها و دستگاههای مختلف آشنایی کامل داشت و هرازگاهی ساز می نواخت. و با نواختن ویلون، هرازگاهی در بین دوستان در غربت، خاطره وطنش را یادآوری می نمود.
پروفسور آمنون نتصر یگانه محقق و مورخ آکادمیک و یکی از دانشمندان قرون معاصر بشمار می رود که با ایثارگری و تلاشی پیگیر برای دستیابی و شناساندن تاریخ و فرهنگ 2700 ساله یهودیان ایران زحمات فراوانی را متحمل شد، او به ده زبان از زبانهای زنده و رایج و حتی زبان های باستانی خاورمیانه آشنایی کامل داشت.
تالیفات و مقالات متعدد پژوهشی و آثارش به زبان های انگلیسی، فرانسه، فارسی و عبری منتشر شده، در بیشتر کنفرانس های علمی بین المللی بعنوان یک مورخ و مفسر علوم تاریخ اجتماعی شرکت میکرد. وی عضو هیئت رئیسه و مشاور بسیاری از موسسات فرهنگی پژوهشی بود. مهمترین آنها عضو هیئت تحریره دانشنامه ایرانیکا در نیویورک، عضو شورای نویسندگان مقالات درباره ایران در سالنامه و دایره المعارف 33 جلدی جودائیکا، رئیس بخش ایران، هندوستان و ارمنستان در انستیتوی آسیایی و آفریقایی دانشگاه عبری اورشلیم و عضویت در بسیاری دیگر از موسسه ها و سازمان های علمی و پژوهشی در اروپا، امریکا و ایسرائل را میتوان نام برد.
پروفسور امنون نتصر در همان حال که یک شخصیت علمی والا بود ، به زبان همگان نیز سخن می گفت و می توانست موضوع های دشوار تاریخی و فلسفی را به شیوه ای ساده و قابل درک بیان کند که قابل استفاده برای همگان قرار گیرد.
آثاری که از این شخصیت فرهیخته منتشر گردید، همگی نشانگر یک مورخ و دانشمندی بزرگ می باشد که بیشتر مطالب آن با موشکافی و جدیت بررسی شده و سپس به رشته تحریر درآمده است.
او ابتدادر آثارش اقدام به نقد درباره ی سرگذشت قوم بنه ایسرائل و سرزمین اجدادی آنان نمود، سپس پیشینه ی این قوم را در طی تاریخ، از هنگام شکل گیری تا به امروز و نیز به پیوند آنان با فرهنگ ایران زمین پرداخت و سپس سهم فرهنگی یهودیان در این سرزمین و شکل گیری اماکن مقدسه در طی تاریخ را با مستندات قوی توجیح و تشریح نمود. او به تاریخ و فرهنگ یهودیان ایران عشق می ورزید و بیشتر عمر خود را صرف تحقیق و مطالعه تاریخ شفاهی یهودیان ایران نمود.
امنون نتصر به اقصی نقاط ایران سفر نمود و با بسیاری از دانشمندان ایرانشناس و فرهیختگان ایرانی در ارتباط بود. وی از سال 1997میلادی اقدام به جمع آوری گویش های متفاوت ایرانیان یهودی نمود و بدین منظور با سفر به ایالات متحده، ضمن انجام مصاحبه با ایرانیان، تعدادی از سروده های مذهبی و آوازهای اصیل ایرانی را نیز ضبط نمود.
از مهمترین تالیفات پروفسور امنون نتصر پژوهشنامه یهود ایران زیر عنوان پادیاوند (واژه ای پهلوی است و به معنای پیروزمند) می باشد که با همیاری بنیاد جامعه دانشوران در 3 جلد از سال 1996 الی 2000 منتشر گردید. پروفسور امنون نتصر دانشمند ایرانشناس و استاد ارشد دانشگاه عبری اورشلیم، بخاطر پیگرد یک بیماری کبدی و به همت و یاری دوستانش برای معالجه به کالیفرنیا سفر کرد و بستری شد. وی در پانزدهم فوریه 2008 پس از یک مبارزه طولانی در سن 74 سالگی چشم از جهان فرو بست و به وصیت او در سرزمین ایسرائل در جوار آرامگاه مادرش به خاک سپرده شد.

-
 


همچنین در مورد  دیگر مشاهیر بخوانید :
 


 مجموعه های سایت
7DORIM

 

چهره های ماندگار
حاخام حئیم موره
مرتضی خان نی داوود
هوشنگ ابرامی
هما سرشار
طالع همدانی
نوراله خرازی
سلیمان حئیم
حاخام یدیدیا شوفط
آمنون نتصر
روح الله سپیر
راو داوید شوفط
دكتر ابراهيم برال
ملا مراد آقا لر
دکتر حبیب لوی
مشفق همدانی
دکتر رحیم کهن
یونا دردشتی
پروفسور شموئیل رهبر
لُرد داود آلیانس
شمسی مرادپور (حکمت)
ملیحه سپیر(کشفی)
دکتر عزیزه برال
شلمو کهن صدق
باروخ بروخیم
پروین متعمد
مولانا شاهین شیرازی
ژانت کهن صدق
حاخام حکیم نور محمود نهورای
پروفسور جمشید مداحی
دکتر مرتضی معلم
پروفسور ایرج لاله زاری
-

آرشیو Archive
انطباق لحظه ها Calendar
تاریخ و فرهنگ  Culture
باع بهشت GanEden
درباره ما About Us
تماس با ما Contact Us
پاناروما ( سراسرنما) Panaroma

 

زیر مجموعه های
 تاریخ و فرهنگ
:
ARTICLE  مقالات
MOADIM  مناسبتها
PUBLICATIONS   کتب منتشر شده
LINKS  دیگر سایتها

Colloquial  گویشهای اصیل  
 

صفحه اول     صفحه مرجع  در
FaceBook با 7Dorim

ارتباط برقرار کنید

 

 


 

مجموعه مقالات در حال گسترش می باشد.