خانه بدوشان کره خاک    
 

خانه بدوشان کره خاک

 

 
   
 

 

نام کتاب : خانه بدوشان کره خاک
تألیف : دکتر موسی میکائیل
تاریخ چاپ : جولای 2002 لس آنجلس
تعداد صفحات : 592 صفحه
موضوع : تاریخی و فرهنگی


از سالیانی دور تاریخ قوم یهود ، نه تنها در ایران (زادگاهم) افکار مرا بخود معطوف داشته، بلکه نحوه ی زندگی یهودیان از هر نظر در نقاط مختلف جهان و در ازمنه مختلف در خاطرم ریشه دوانیده است. در این زمینه جسته گریخته تاریخچه یهودیان برخی از سرزمین ها در نشریه های فارسی زبان توسط نگارنده و سایرین در چند سال گذشته منتشر شده است. ولی این نوشته ها به نظرم کافی نمی رسید و برای مدتی طولانی در صدد بودم که مجموعه ای از تاریخچه یهودیان را در سرزمین ها و دوران های مختلف تهیه کنم و برشته تحریر درآورم. پس از مطالعات فراوان در سالیانی طولانی و با وجود ضیق وقت سعادتی دست داد و با یاری خداوند توانستم کتابی را که حاوی تاریخچه ای در زمینه های مختلف حیاتی یهودیان در 117 سرزمین ( در پنج قاره جهان) می باشد، به همکیشان و جهانیان تقدیم دارم و آنچه را که وقایع و حقایق تاریخ بیان می کند بدون تعصب بازگو کنم. طی تاریخ چند هزار ساله ی یهودیت، یهودیان از گذرگاه های تمدن های مختلف و متعدد عبور نموده اند. بدون تعصب مذهبی، به جرئت می توان گفت که هیچ قوم و ملتی در حیات و تاریخ خود آن چنان فراز و نشیب های خفیف و شدیدی را مانند قوم یهود بخود ندیده و با وجود این همه طوفان و تلاطم هنوز پایدار مانده است. این قوم در یکتا پرستی و ایمان و ارائه دادن اصول دینی و اخلاقی، اجتماعی و اقتصادی، علمی و هنری و غیره راهنما و روشنگر جهان بشریت بوده است.
بابلی ها و سپس رومی ها با ایجاد شکاف در خانواده های یهودی در آن زمان ها موجب ترک میهن، عبادتگاه و پراکندگی آنان در اقصی نقاط جهان گردیدند. ولی یهودیان ایمان، اصالت، منزل و خانواده خود را طی قرون به دست فراموشی نسپرد. در آن زندگی گالوتی (پراکندگی) هامان ها، مغول ها، ایزابل و فردیناندها، استالین ها و هیتلرها و .... همچنین آزار و تعدی ها، چپاول ها و قتل عام های فجیع در ازمنه مختلف نتوانستند ایمان و اراده این قوم مقاوم را در هم شکسته و از صحنه گیتی محو سازند.
در جریان تاریخ چند هزار ساله یهودیان در ایران موقعیت یهودیان به مانند سایر سرزمین های گالوتی با تلاطم بسیار و گاه با آرامش همراه بوده است که در فصول مربوطه با آن برخورد کرده و سخن خواهیم گفت. پیدایش استقلال کشور ایسرائل پس از حدود بیست قرن دریچه امید را به روی یهودیان جهان برای داشتن مأوایی گشود.
پرسش اینکه چگونه یهودیان در طی قرون متمادی و عبور از گذرگاه های صعب و دشوار تاریخی و تنها با جمعیت کمتر از پانزده میلیون نفری در جهان امروزی قادر به ادامه حیات خود بوده اند؟ جواب آنکه، طبق نظر مورخین، دانشمندان و پژوهشگران عواملی چند موجب این بقا بوده است:
آموزش فرهنگ و مذهب، تطابق و سازش کامل با زمان و محیط زیست با وجود مشکلات بسیار، ایمان و اتکا به خداوند و خود، همکاری و دستگیری از همنوع خود تحت شعار (هم نوع را چون خودت دوست بدار).
همانطوری که یهودیان از دوران پراکندگی تحت تأثیر محیط زیست از نقطه نظر اجتماعی، اقتصادی و سیاسی بوده اند، تأثیر فرهنگ آن سرزمین ها نیز بر آنان مشهود بوده و با نحوه زندگی آنان خو گرفتند و خود را عضو لاینفک آن سرزمین ها و مردمان آن ها دانستند. در این زمینه یهودیان گاه مورد نظر حکومت ها یا مردمان آن سرزمین ها بودند و یا اینکه پس از استفاده و یا سوء استفاده از آنان، آن ها را اخراج نمودند. در این زمینه در فصول مربوطه در کتاب به آن ها برخورد خواهیم کرد.
در مورد همبستگی یهودیان به سرزمین های مسکونی در دوران گالوتی بطور نمونه می توان گفت: یهودیان پارس در زمان کورش کبیر آن چنان به سرزمین پارس و مردمان آن وابسته بودند که هنگامیکه عزرا سوفر و همراهانش راهی اورشلیم برای زندگی کردن و ترمیم معبد مقدس شدند بسیاری از یهودیان دعوت کوچ کردن عزرا را رد کردند و در پارس ماندند .البته نمونه های متعدد دیگری تا به امروز در تاریخ یهودیان سرزمین های مختلف وجود داشته است. از نمونه دیگر آنکه یهودیان بسیاری در کشورهای مختلف دلیرانه و داوطلبانه، جان بر کف در مبارزات و جنگ های استقلال آن کشورها شرکت داشته اند، که در فصول و مباحث مربوطه به آن ها برخورد خواهیم کرد.
نکته ای را که باید اذعان داشت این است که یهودیان مانند سایر انسان ها از داشتن زیبایی ها و زشتی های بشری بر کنار نیستند، ولی تاریخ و سرگذشت این قوم گذشته از تلخی ها و شیرینی ها، حقایقی را در جهان بشریت بیان می کند که امید است به نحو مطلوب درسی آموزنده برای مردمان این زمان و آیندگان باشد.

دکتر موسی میکائیل

 

GENEALOGY شجره نامه
 

 رده بندی کتب منتشر  شده  :

کتب  ادبی

کتب تاریخی

کتب مذهبی

شکوفه های احساس
روزی که اسم خودم را دانستم
شاهین توراه
تورات منظوم
اشعار هادی نام دار
تند باد سرنوشت
اشک شمع
ترومپتی در وادی
از دنیایی که دیگر نیست
مرثیه ای برای زادگاهم
مینا
شکوه ایزدی
لیورا
عروج توبای تار زن

 

یهودیان کرد ایران
سیر و تحقیق در آئین موسایی3
خانه بدوشان کره خاک
برگزیدگان یهودی
سیر و تحقیق در آئین موسایی1
محاکمه آدلف آیشمن
سرگذشت ربی عقیوا
انطباق لحظه ها گاه شماری
فرزندان استر
همراه با فرهنگ
دفتر خاطرات راحل
خزرها
پادیاوند
تاریخ یهودیان مشهد
تاریخ معاصر-تاریخ یهودیان مشهد
تاریخ عصر جدید-تاریخ یهودیان مشهد
درد اهل ذمه
تحولات اجتماعی یهودیان ایران در قرن بیستم
دو قرن -تاریخ یهودیان مشهد
بربال خرد
خاطرات حاخام یدیدیا شوفط
ملت یهود
راهنمای جهانی آتشکده‌های زردشتیان
ستمگری انسانها به انسانها
واکنش آمريکا به هولوکاست
واکنش جهانیان به هولوکاست
پایان هولوکاست
 

شرح حال ایوب
رستگاری یعقوب
برگزیده ای از تورات
غزل غزل ها
سرود مخلوقات
گنجینه های هفطارا
ترجمه سیدور یشاریم
باز نویسی و تفسیر تورای فارسی
مجموعه توراه و هفطارا
آتش دائم (منتخبی از گفتارهای ربای لوباویچ
روش هشانا
هگادا شل پسح
مزامیر حضرت داوود
تناسخ
نوای افلاک

 

     

کتب علمی

کتب غیر فارسی

کتب احتماعی - فلسفی

اصول نقشه کشی و طراحي
خود آموز فتوشاپ
کتاب پیری
غلبه بر چاقی
بیماری های مفصلی
بهداشت پوست و مو
علاج آلرژی
تنظیم چربی خون
درمان های طبیعی
کبالا برای همه
 
 

Leaving Iran  

موهبت زن بودن
ایمان و مشیت ا-لهی
گنجینه هایی از یهودیت
دُر سخن
سخنان شنیدنی
بزندگان جایزه نوبل
شرحی بر دلالت الحائرین
شرحی بر دلالت الحائرین1
شرحی بر دلالت الحائرین3
شرحی بر دلالت الحائرین2

     

کتب هنری

کتب روانشناسی

کتب کودک و نوجوانان

   


زیر مجموعه های تاریخ و فرهنگ:
 


 مجموعه های سایت
7DORIM

 

ARTICLE  مقالات
MOADIM  مناسبتها
PUBLICATIONS   کتب منتشر شده
LINKS  دیگر سایتها

GENEALOGY شجره نامه
صفحه اول

 

آرشیو Archive
انطباق لحظه ها Calendar
تاریخ و فرهنگ  Culture
باع بهشت GanEden
درباره ما About Us
تماس با ما Contact Us
پاناروما ( سراسرنما) Panaroma


 

صفحه اول     صفحه مرجع  در
FaceBook با 7Dorim
ارتباط برقرار کنید

 

 

مجموعه کتب در حال گسترش می باشد.