رستگاری یعقوب    
 

رستگاری یعقوب

 

 
   
 

 


نام کتاب : رستگاری یعقوب
تالیف : حاخام یعقوب
ناشر : اسحق نگاری
تاریخ انتشار : 2009 میلادی
تعداد صفحات : 259 صفحه
موضوع : مذهبی
 

موضوع آمدن ناجی موعود و رهائی از قید و بند کالوت تیره و تاریک ، با تمام مصائب و ناهنجاریهایش ، قوم یهود را بمدت نزدیک به دو هزار سال مشغول و امیدوار نگهداشته . این امید چنان در روح و نهاد این قوم ریشه دوانده ، که نمازهای سه گانه ی ایام هفته و اعیاد ، حسن ختام تعلیم ، روایات و سخنرانیها در مورد تورا و قدیش مملو از درخواست و آرزوی آمدن ماشیح است . حتی زمانیکه قسمتی از بِنی ایسرائل در مدت آبادی بیت همیقداش دوم که در خاک ایسرائل زندگی می کردند و قربانی تقدیم مذبح می کردند و کاهن بزرگ نماز مخصوص روز کیپور را در قدس الاقداس میگذاشت ، آرزوی ظهور " بن داوید " و سلطنت او را همواره در دل میپروراندند و بزبان میاوردند . تا به آنجا رسید که یکی از فرائض تورائی (ربانی) این شد که باید به آمدن ماشیح امیدوار بود و جهت آمدن او تفیلا خواند که هر آن پدیدار گردد . همینطور در دستگاه عدل الهی هنگام محاکمه نشاما از او می پرسند آیا انتظار آمدن ماشیح را کشیدی ؟ آیا امید به آمدن او داشتی ؟
بطور کلی ، از مطالعه سراسر کتب مقدسه ، دو منظور اصلی و حقیقی نتیجه می شود . یکی عبادت حق از راه تفیلا و انجام فرامین و دستورات تورای موشه بن عمرام عالا و هشالوم ، و دیگری امیدواری به آمدن ناجی (یا رستگاری ابدی) در اثر تیقونیم و توبه و ترمیم کردار و رفتار فرد یهودی (تیقون نشاموت) . قرض اصلی از آمدن به این دنیای خاکی همانا تیقون و اصلاح اعمال و کردارهای گذشته ما در دنیاها (زندگی ها) و گیلگولهای قبلی ما است . وظیفه نِقِش ، روح و نشاما ، سه عنصر اصلی و معنوی موجودیت هر یهودی ، بطور خلاصه در اول کتاب " یشوعوت یعقوب " شرح داده شده و با علم به آن بقیه مباحث ادامه داده شده اند .
بر خلاف کتابهای دیگر حاخام یعقوب ، در این کتاب ایشان از جملات عبری بندرت استفاده کرده اند و ترجمه فصیح و صریح فارسی فصولی چند از تنخ ، زوهر ، قبالا و تلمود ، بطرز شیوائی عنوان شده و درباره ی آنها شرح مفصلی آورده شده . نویسنده سعی می کند از این راه بر طبق مطالعات گستره و عمیق خود ، مفاهیم والا و امیدوار کننده ی نجات ایسرائل ، ارزش قبالائی گفته های نویئیم ، پند و اندرزهای آموختنی از جریانات و اتفاقات زندگی پدران مقدس و پیغمبران بر حق ایسرائل را برساند . از طرفی بخشی از این کتاب ، تفیلاهای شخصی ، آمال و آرزوهای نویسنده است ، که آنها را در لابلای تفسیر و مشروحات ذکر می نماید .
خوشبختانه کتب انبیای ایسرائل مملو از بشارتها و وعده و وعیدهای الهی هستند که حاکی از آمدن ماشیح ایسرائل در آخر زمان می باشند . هر کدام از این انبیاء ، عَلیهم هَشالوم ، به یک نحو این واقعه ی شگفت انگیز موعود را پیش بینی کرده و با ادبیاتی فصیح و سَبکی دل انگیز ، نبوتها ، رؤیاها و پیغامهای الهی مربوطه را به قوم برگزیده و ستمدیده ی یهود ارسال کرده اند . در این مورد یشعبای نبی و برمیای نبی از همه چیره دست تر و استادانه تر مطالب خود را بیان می کنند و حاخام یعقوب به خاطر ایمان راسخ به گفته های انبیاء و امید واثق به وقوع بشارتها همواره گفته های آنان را ورد زبان داشته و خود را روز به روز نزدیکتر به آن روز موعود می دانست . ولی همچنین عقیده مند بود که ما باید با انجام فرائض مذهبی و اصلاح و تکمیل اعمال خود ، به پروردگار بنمایانیم که ما لایق آمدن ماشیح و دیدار روی او هستیم . یعنی گفته ای که در ناوی از فرمایشات باری تعالی ذکر شده ----- (بوقتش تعجیل می دهیم) . یا ---- (بوقتش) که بر طبق بشارتها و قول و قرارهای توسط انبیاء ماشیح را بیاورد و یا پروردگار اعمال ما را نظارت کند و قلب های ما را به امتحان بیاورد و آن وقت آمدن مهدی آخر زمان را به تعجیل از جنبه ی ----- برساند .
از جملات کتب نویئیم درباره ی نجات ایسرائل و آمدن ماشیح و اقداماتی که هر فرد یهودی باید برای تعجیل آمدن ماشیح انجام دهد ، به خصوص در این زمانه ، چنین استنباط می شود که دوره ما دقیقاً زمان قبل از ظهور ماشیح است که باید بیدار شویم و در انتظار آمدن او باشیم . از طرفی آنطور که از قرائن و امارات مفهوم می شود ، رهبران و بزرگان دین ایسرائل در نیمه قرن اخیر ، همگی به این عقیده هستند که آمدن ماشیح بطور عجیبی قریب الوقوع است و اذعان دارند که باید خودمان را آماده و منتظر آمدن او بنمائیم . پر واضح است که بر هیچکس زمان و شرائط دقیق ظهور ناجی موعود معلوم نیست ، همانطور که هارامبام (مَیمونید) در کتابش نوشته ، اما با تمام این احوال حسابهائی شده و پیامهائی بتوسط ربانیم و دانشمندان علم قبالا رسیده و می رسد که آمدنش نزدیک است و باید خود را آماده کنیم . در فصل هفتم کتاب " یشوعوت یعقوب " ، نگارنده پاره ای از شواهد و وعده های الهی را بتوسط انبیاء در این مورد بتفصیل شرح می دهد که نه تنها امیدوار کننده و مشوق بوده ، بلکه در حقیقت امر برخی از آنها تا به حال بوضع چشمگیری بوقوع پیوسته اند .
 

GENEALOGY شجره نامه
 

 رده بندی کتب منتشر  شده  :

کتب  ادبی

کتب تاریخی

کتب مذهبی

شکوفه های احساس
روزی که اسم خودم را دانستم
شاهین توراه
تورات منظوم
اشعار هادی نام دار
تند باد سرنوشت
اشک شمع
ترومپتی در وادی
از دنیایی که دیگر نیست
مرثیه ای برای زادگاهم
مینا
شکوه ایزدی
لیورا
عروج توبای تار زن

 

یهودیان کرد ایران
سیر و تحقیق در آئین موسایی3
خانه بدوشان کره خاک
برگزیدگان یهودی
سیر و تحقیق در آئین موسایی1
محاکمه آدلف آیشمن
سرگذشت ربی عقیوا
انطباق لحظه ها گاه شماری
فرزندان استر
همراه با فرهنگ
دفتر خاطرات راحل
خزرها
پادیاوند
تاریخ یهودیان مشهد
تاریخ معاصر-تاریخ یهودیان مشهد
تاریخ عصر جدید-تاریخ یهودیان مشهد
درد اهل ذمه
تحولات اجتماعی یهودیان ایران در قرن بیستم
دو قرن -تاریخ یهودیان مشهد
بربال خرد
خاطرات حاخام یدیدیا شوفط
ملت یهود
راهنمای جهانی آتشکده‌های زردشتیان
ستمگری انسانها به انسانها
واکنش آمريکا به هولوکاست
واکنش جهانیان به هولوکاست
پایان هولوکاست
 

شرح حال ایوب
رستگاری یعقوب
برگزیده ای از تورات
غزل غزل ها
سرود مخلوقات
گنجینه های هفطارا
ترجمه سیدور یشاریم
باز نویسی و تفسیر تورای فارسی
مجموعه توراه و هفطارا
آتش دائم (منتخبی از گفتارهای ربای لوباویچ
روش هشانا
هگادا شل پسح
مزامیر حضرت داوود
تناسخ
نوای افلاک

 

     

کتب علمی

کتب غیر فارسی

کتب احتماعی - فلسفی

اصول نقشه کشی و طراحي
خود آموز فتوشاپ
کتاب پیری
غلبه بر چاقی
بیماری های مفصلی
بهداشت پوست و مو
علاج آلرژی
تنظیم چربی خون
درمان های طبیعی
کبالا برای همه
 
 

Leaving Iran  

موهبت زن بودن
ایمان و مشیت ا-لهی
گنجینه هایی از یهودیت
دُر سخن
سخنان شنیدنی
بزندگان جایزه نوبل
شرحی بر دلالت الحائرین
شرحی بر دلالت الحائرین1
شرحی بر دلالت الحائرین3
شرحی بر دلالت الحائرین2

     

کتب هنری

کتب روانشناسی

کتب کودک و نوجوانان

   


زیر مجموعه های تاریخ و فرهنگ:
 


 مجموعه های سایت
7DORIM

 

ARTICLE  مقالات
MOADIM  مناسبتها
PUBLICATIONS   کتب منتشر شده
LINKS  دیگر سایتها

GENEALOGY شجره نامه
صفحه اول

 

آرشیو Archive
انطباق لحظه ها Calendar
تاریخ و فرهنگ  Culture
باع بهشت GanEden
درباره ما About Us
تماس با ما Contact Us
پاناروما ( سراسرنما) Panaroma


 

صفحه اول     صفحه مرجع  در
FaceBook با 7Dorim
ارتباط برقرار کنید

 

 

مجموعه کتب در حال گسترش می باشد.