نوراله خرازی
 

نوراله خرازی

kHARAZY  NOOR ALLAHنوراله خرازی ملقب به نوری در سال 1300 خورشیدی در شهر کاشان دیده به جهان گشود، تحصیلات ابتدایی را در آلیانس کاشان و پس از مهاجرت به تهران در دبستان کوروش و دوره متوسطه را در دبیرستان های ایرانشهر و بازرگانی به اتمام رسانیده سپس در دانشکده حقوق دانشگاه تهران به تحصیلات عالیه مشغول شد.
پس از مدتی نوری متوجه شد تحصیل کردن در این رشته با اهدافی که وی برای آینده اش در نظر دارد، مغایرت دارد. لذا تصمیم گرفت برای ادامه تحصیل به خارج از ایران برود.
در سال 1947 تحصیلات دانشگاهی خود را در نیمه راه رها نمود و عازم امریکا شد و پس از اخذ فوق لیسانس در رشته فلسفه و عرفان از دانشگاه نیویورک (N.Y.U) به ایران بازگشت.
نوری در سال 1951 با دختری به نام راشل ماه ازدواج کرد، حاصل این پیوند یک دختر و یک پسر می باشد. کار نویسندگی را نوری از سن شانزده سالگی در قالب داستان های کوتاه "سبزه قبا"، "بلبل"، "پروفسور شمعون" و "فضل اله" برای روزنامه فکاهی توفیق آغاز نمود. مدیر روزنامه "حسین توفیق" که به استعداد و قدرت تجزیه و تحلیل و نوشتاری نوری پی برده بود، یکی از بزرگترین مشوق های او در کار نویسندگی شد. دیری نپائید از نوری دعوت شد تا در جلسات شورای نویسندگان روزنامه حضور یابد تا در کنار بزرگانی چون ابوالقاسم حالت، کریم فکور و پرویز خطیبی استعدادش را به نمایش بگذارد. در سال 1332 نخستین کتاب نوری با عنوان "پرسیلا" توسط انتشارات صفی علیشاه و به همت برادران توفیق منتشر گردید و نام نوراله خرازی به عنوان نویسنده صاحب سبک در زمره نویسندگان ادبیات فارسی به ثبت رسید. سپس کتاب های دیگر وی که اکثرا مشتمل بر مجموعه ای از داستان های کوتاه بود با نام های "شیدای بهبهان"، "قوس قزح"، "انفیه دان"، "زمرد" و "خونبها" انتشار یافت. بیشتر آثار نوری تحت تاثیر نویسندگان صاحب نام ایران منجمله محمد حجازی، علی دشتی و جمال زاده می باشد. نوری پس از اتمام تحصیلات به جهت موقعیت های کاری که در امریکا ایجاد کرده بود، دائم بین ایران و امریکا در سفر بود و با وجود مشغله های زندگی، ارتباطش را با مجلات و انتشارات در تهران حفظ نمود.
ماحصل فعالیت های نوشتاری وی طی این مدت بیش از دویست مقاله می باشد. نوراله خرازی پس از انقلاب اسلامی در ایران همراه با خانواده اش به ایالات متحده امریکا مهاجرت نمود. وی پس از ورود به امریکا، رفته رفته فعالیت های نوشتاریش را به حداقل رسانید تا حدی که بیشتر اوقاتش را به فعالیت های تجاری مصروف نمود.
در سال 2001 سردبیر یکی از مجلات فارسی زبان لوس آنجلس از نوری دعوت به همکاری کرد و وی این دعوت را پذیرفت و پس از بیست سال کناره گیری از فعالیت های نوشتاری با درخششی شگفت مجددا به جرگه نویسندگان پیوست. امروز اکثر مجلات فارسی زبان لوس آنجلس مقالات نوری را چاپ می کنند. وی به ادبیات انگلیسی شناخت کاملی دارد و گاهی نوشته هایش را به زبان انگلیسی منتشر می کند. نوری عاشق نوشتن است، شخصیتی است با ذوق و سخاوتمند و بر این باور است که می بایست همنوعش را مانند خودش دوست بدارد. بیشتر نوشته هایش حول محور حقایق زندگی است و با قلم طنز، استادانه عمق وجود آدم ها را می شکافد و خصوصیات آنها را منعکس می کند. این نویسنده با تجربه و بلند همت کلیه عواید حاصل از فروش کتاب هایش را به امور خیریه اختصاص داده است.
نوراله خرازی در پنجم آبان 1393 خورشیدی برابر با 28 اکتبر 2014 در سن نود و سه سالگی چشم از جهان فرو بست

   از دیگر آثار نوراله خرازی:

اشک خدا – 1989
قلب گریان – 1991
به سوی قربانگاه
ارواح خالکوبی شده
بوته فروزان
انیشتین، مرد قرن
هیتلر، نامرد قرن
نردبان یعقوب

-
 


همچنین در مورد  دیگر مشاهیر بخوانید :
 


 مجموعه های سایت
7DORIM

 

حاخام حئیم موره
مرتضی خان نی داوود
هوشنگ ابرامی
هما سرشار
طالع همدانی
نوراله خرازی
سلیمان حئیم
حاخام یدیدیا شوفط
آمنون نتصر
روح الله سپیر
راو داوید شوفط
دكتر ابراهيم برال
ملا مراد آقا لر
دکتر حبیب لوی
مشفق همدانی
دکتر رحیم کهن
یونا دردشتی
پروفسور شموئیل رهبر
لُرد داود آلیانس
شمسی مرادپور (حکمت)
ملیحه سپیر(کشفی)
دکتر عزیزه برال
شلمو کهن صدق
باروخ بروخیم
پروین متعمد
مولانا شاهین شیرازی
ژانت کهن صدق
حاخام حکیم نور محمود نهورای
پروفسور جمشید مداحی
دکتر مرتضی معلم
پروفسور ایرج لاله زاری
چهره های ماندگار
-

آرشیو Archive
انطباق لحظه ها Calendar
تاریخ و فرهنگ  Culture
باع بهشت GanEden
درباره ما About Us
تماس با ما Contact Us
پاناروما ( سراسرنما) Panaroma

 

زیر مجموعه های
 تاریخ و فرهنگ
:
ARTICLE  مقالات
MOADIM  مناسبتها
PUBLICATIONS   کتب منتشر شده
LINKS  دیگر سایتها

Colloquial  گویشهای اصیل  
 

صفحه اول     صفحه مرجع  در
FaceBook با 7Dorim

ارتباط برقرار کنید

 

 


 

مجموعه مقالات در حال گسترش می باشد.