خسرو ناقی
 

خسرو ناقی

 

خسرو ناقی در خرداد ماه 1325 خورشیدی (1946 میلادی) در یک خانواده یهودی متدین و فرهنگ دوست پا به عرصه وجود نهاد .
پدر وی، حبیب اله ناقی از اولین فارغ التحصیلان دانشکده حقوق دانشگاه تهران، و نیز از وکلای خوشنام و پرکار جامعه کلیمیان و بنیانگذار کانون فرهنگی یهود بود. جد پدری او مرحوم سلیمان ناقی، تاجری موفق و نخستین وارد کننده کارخانه قرص ساز، منجمله داروی آسپرین به ایران بود.
جد مادری وی شلمو کهن صدق ملقب به سلطان سلیمان، از خیراندیشان شاخص جامعه کلیمیان و از صاحب منصبان ژاندارمری بود و با وجود داشتن مشغله های فراوان بیشترین سالهای عمرش را به فعالیت های عام المنفعه در ابعاد مختلف فرهنگی و اجتماعی سپری نمود. شلمو کهن صدق یکی از تاریخ نویسان «فارسیهود» به شمار می رفت، مدیریت کل مدارس «اوتصرهتورا» را نیز عهده دار بود، همچنین وی بنیانگذار تقویم چهارگانه ادیان توحیدی(یهودی، زرتشتی، مسیحی و اسلامی) بود.
خسرو ناقی تحصیلات ابتدایی و سیکل اول دبیرستان را در مدرسه اتحاد (آلیانس)، سیکل دوم را در دبیرستان فخر رازی در رشته ادبی به پایان رسانید. سپس در سال 1342 در آزمون دانشگاه تهران در رشته حقوق قضایی پذیرفته شد و در سال 1347 با کسب رتبه خوب، موفق به اخذ دانشنامه آن گردید و بلافاصله به خدمت ارتش اعزام شد.
خسرو ناقی پس از دوران خدمت وظیفه، تحصیلات عالیه خود را در دوره فوق لیسانس حقوق ادامه داد و در سال 1350 به کارآموزی رسمی وکالت دادگستری (کانون وکلای دادگستری ایران) مشغول شد. سپس در سال 1352 موفق به دریافت پروانه وکالت پایه یک دادگستری گردید.
خسرو ناقی فعالیت اجتماعی خود را، ضمن تحصیلات دانشگاهی به لحاظ علاقه به خدمات فرهنگی و اجتماعی، در سازمان دانشجویان یهود آغاز نمود. وی در کمیته های ادبی و هنری آن سازمان مشارکت و سخنرانی هایی در زمینه ی شعر و ادبیات و حقوق اجرا کرده است وی همچنین با مطالعه به سبک شاعران متقدم و متأخر به سرودن شعر نیز همت گماشت . مدتی هم داوطلبانه به گویندگی در برنامه جوانان رادیو ایران اشتغال ورزید.
از سال 1350 تا 1357 در سازمان حفاظت محیط زیست با سمت کارشناس حقوقی و سپس معاون مدیریت حقوقی به خدمت مشغول بود، همزمان نیز در آموزشگاه عالی محیط زیست، مبانی حقوق و حقوق محیط زیست را تدریس می کرد.
پس از استعفاء از آن سازمان مستقلاً در دفتر کار خود به ادامه شغل وکالت دادگستری پرداخت، وی در این سمت همواره جهت احقاق حقوق دیگر شهروندان ستمدیده و دادخواهی از مظلومان همت ورزید.
پس از وقوع انقلاب اسلامی و رد شدن اعتبارنامه اسحق فرهمند، اولین نماینده منتخب یهودیان در انتخابات مجلس شورای اسلامی، خسرو ناقی با پیشنهاد دوستان و در پی تقاضای جمعی از خدمتگزاران جامعه کلیمیان در انتخابات میان دوره ای شرکت نمود و با اخذ 7/76% درصد آرا (بدون حضور رقیب انتخاباتی) توانست در سال 1360 بعنوان نماینده کلیمیان ایران به مجلس راه یابد. گفتنی است، از بدو مشروطیت و تأسیس مجلس در ایران ، خسرو ناقی جوانترین شخصیتی بوده که به عنوان نماینده به مجلس راه یافته است.
خسرو ناقی پس از ورود به مجلس به عنوان عضو کمیسیون امور اداری و استخدامی کار پذیرفته شد و با دیگر اعضاء کمیسیون مسئولیت های خطیری را پیگیری نمود. بدون تردید دوره نمایندگی خسرو ناقی در مجلس اسلامی، یکی از پر مشغله ترین دوران نمایندگی اقلیت های کلیمی به ویژه بعد از انقلاب بهمن 57 و حاکمیت جمهوری اسلامی به شمار می رود. زیرا ورود خسرو ناقی به مجلس مقارن بود با جنگ تحمیلی ایران با عراق و بروز بلای فزاینده جنگ ، از سوی دیگر فعالیت های گروه های ضد انقلاب، اغتشاشات شکل گرفتن ترورها، اعدام ها و کارشکنی ها، که باعث ایجاد جوی نا امن شده و جامعه کلیمیان ایران نیز از این امر مستثنی نمانده بود. اکثر مسئولین و دست اندرکاران جامعه کلیمی از پست های خود رسماً کناره گیری کرده بودند و نهادهای فرهنگی و اجتماعی دستخوش تغییرات شده بود.
نا آگاهی های اکثر به اتفاق همکیشان از سیاست ها و خط مشق جمهوری اسلامی و دست آوردهای آن در قبال اقلیت های دینی، باعث بلاتکلیفی و آشفتگی خیال آنان از آینده شده بود، به عبارتی سایه ای از بیم و هراس بر جامعه حکفرما بود ضمن آنکه تب خروج شهروندان یهودی از موطنشان، روز به روز اوج بیشتری به خود می گرفت .
در آبان ماه 1360 (با وجود آنکه اعتبارنامه خسرو ناقی به تصویب مجلس شورای اسلامی نرسیده بود) از طرف مدیر کل وقت سازمان آموزش و پرورش تهران دستورالعمل بیست ماده ای در رابطه با مدارس اقلیت های دینی (مسیحی، کلیمی و زرتشتی) ابلاغ گردید، که طبق آن اوصولاً وجود مدارس اقلیت های دینی نفی شده بود، با توجه به اینکه مفاد این دستورالعمل با اصل مصوبه در قانون اساسی جمهوری اسلامی در حفظ حقوق فرهنگی اقلیت های مذهبی در تضاد بود، لذا خسرو ناقی به اتفاق دیگر نمایندگان اقلیت های مذهبی فعالیت هایی را جهت حل این مشکل آغاز نمودند. منجمله این فعالیت ها انجام تماس ها و ملاقات هایی با ریاست دیوان عالی کشور، وزرای آموزش و پرورش، دادگستری و سایر مسئولین مملکتی بود که ماحصل این تلاش ها منجر به صدور دستورالعمل دیگری شد که کلیه مفاد بخشنامه مذبور کان لم یکن اعلام گردید.
از مهم ترین فعالیت های خسرو ناقی، تشکیل رسمی دارالشرع (بت دین) مرکزی کلیمیان ایران با همیاری روانشاد «حاخام اوریل داویدی» که منجر به قطع دخالت افراد و ارگان های غیر مسئول در امور دینی کلیمیان گردید و همین امر باعث شد از سوی نمایندگان اقلیت های دینی درخواست هایی در همین راستا، جهت ثبت مالکیت بر مدارس خود که اکثراً موقوفات خاص همان اقلیت ها بود انجام گیرد. همچنین برخورداری از آزادی های فرهنگی و دینی، آداب و سنن در مدارس اقلیت ها، حفظ تعطیلات خاص مذهبی، داشتن معلمان و دبیران اقلیت ها جهت تدریس در مدارس اقلیت ها، همراه چند خواسته دیگر به مدیر آموزش و پرورش ارائه گردید. که با تلاش و فعالیت های مستمر در این زمینه، بسیاری از خواسته های بحق فرهنگی و آموزشی محقق گردید و به اجرا درآمد به ویژه کلیه شنبه ها (شبات) مدارس کلیمی تا پایان دوره نمایندگی خسرو ناقی تعطیل بود. دیگر اقدام وی در جهت اعطای مرخصی مذهبی به کلیمیان، اعم از دانش آموزان، دانشجویان، کارکنان دولت و پرسنل نظامی در اعیاد و مناسبت های مذهبی بود که با موافقت مسئولان امر مواجه و به اجرا درآمد، همچنین اقدام به جمع آوری و اهدای کمک های نقدی و جنسی کلیمیان ایران جهت نوسازی و بازسازی مناطق جنگ زده کرد .
تقاضای عفو معدود زندانیان کلیمی از جمله محکومین دادسرای انقلاب اسلامی مشهد که با تلاش های وی همگی آنان مورد عفو قرار گرفتند و آزاد شدند . ضمناً آزادی یک نفر از همکیشان که در یکی از شهرستان ها به واسطه جوسازی و شهادت ناحق، حکم اعدام او صادر شده بود، که به واسطه مجاهدت ها و پیگیر های ممتد خسرو ناقی، حکم اعدام او لغو و بلافاصله آزاد گردید. همچنین اقدامات لازم جهت برطرف نمودن مشکلات ورود و خروج قانونی کلیمیان ایران که از بدو انقلاب به واسطه برخی سوءتفاهم ها و برداشت های ناصحیح باعث بوجود آمدن محدودیت ها و موانعی در این مورد شده بود.
از دیگر اقدامات خسرو ناقی هنگام تصدی نمایندگی در مجلس «دوره اول» :
* تشکیل کانون فرهنگی و هنری کلیمیان جهت معرفی استعدادهای فرهنگی، هنری و علمی در سطح کشور و زدودن این شایعه نادرست که کلیمیان ایران کمتر اهل علم و هنر هستند و بیشتر به امور مادی می پردازند.
* تشکیل و ارتقاء امور ورزشی جوانان کلیمی و تشویق آنان برای شرکت در رقابت های ورزشی به ویژه در بین سایر اقلیت ها .
* همکاری مستمر با انجمن کلیمیان تهران و دیگر نهادها در رابطه با مشکلات حقوقی و قضایی و حل و فصل آنها .
* عضویت در کمیته املاک انجمن کلیمیان و اقدام در رفع موانع موجود، تثبیت مالکیت انجمن بر املاک خود و مصرف درآمدهای حاصله در امور خیریه و عام المنفعه .
* شرکت در کمیته حل اختلاف کلیمیان ایران به منظور حل و فصل دعاوی و مشکلات زناشویی همکیشان و انجام راهنمایی های لازمه در زمینه امور حقوقی آنان .
* تعطیل نگاهداشتن مدارس کلیمیان در شنبه ها (شبات ها) به ویژه هنگام صدارت نمایندگی وی در مجلس شورای اسلامی .
* اقدام در جهت اولویت بخشیدن به ثبت نام دانش آموزان کلیمی در مدارس خود، صرف نظر از هرگونه محدودیتی .
* انتشار خبرنامه، حاوی خلاصه مهمترین اقدامات انجام شده، سخنرانی ها و اطلاعیه های رسمی در رابطه با مسئولیت های محوله.
خسرو ناقی در سال 1360 تن به ازدواج ناموفق می دهد، اگر چه ماحصل این پیوند یک دختر بود، اما بعد از هشت سال منجر به جدایی گردید.
خسرو ناقی در سال 1363 به خدمت خود پایان داد و مجدداً در دفتر خود مشغول به کار وکالت گردید، اما کماکان به عنوان مشاور حقوقی در خدمت جامعه فعالیت نمود. ضمن آنکه بیشتر اوقات فراغت خود را در انجمن های ادبی و فرهنگی، فعالیت می نماید و در راستای آن هرازگاهی به برگزاری سخنرانی و سمینار می پردازد وی اخیراً تصمیم به انتشار سروده های خویش گرفته است .


 

ل
 

 مجموعه های سایت 7DORIM
آرشیو Archive
انطباق لحظه ها Calendar
تاریخ و فرهنگ  Culture
باع بهشت GanEden
درباره ما About Us
تماس با ما Contact Us
پاناروما ( سراسرنما) Panaroma

 

زیر مجموعه های
 تاریخ و فرهنگ
:
ARTICLE  مقالات
MOADIM  مناسبتها
PUBLICATIONS   کتب منتشر شده
LINKS  دیگر سایتها

Colloquial  گویشهای اصیل  
 

صفحه اول     صفحه مرجع  در
FaceBook با 7Dorim

ارتباط برقرار کنید

        زیر مجموعه های بخش  تصاویر:

تاریخ سازان

تاریخ به روایت تصویر

 چهره های ماندگار

 مشاهیر یهود

نماینده های یهودیان در مجلس:
عزیزاله سیمانی
سید عبدالله بهبهانی
دکتر لقمان نهورایی
شموئل حییم
مراد اریّه
جمشید کشفی
دکتر موسی برال
لطف الله حی
یوسف کهن
خسرو ناقی
دکتر منوچهر نیکروز
دکتر کورس کیوانی
دكتر منوچهر الياسي
موريس معتمد
دکتر سيامك مره صدق


روسا ی انجمن کلیمیان :
حبیب الله القانیان
مهندس عزیز دانش راد
موسی آزادگان
دكتر منوچهر الياسي
هارون یشایایی
دکتر رحمت ا... رفيع
همایون سامیح

خیراندیشان و مسولین جامعه:
فریده پوراتیان (یشایایی)
دائی یعقوب مصابند
ژاک ماهفر
روح الئه کهنیم
خلیل نهایی
عبدالله زرگریان
اسحق حکیم
آقاجان ابریشمی
صیون ابراهیمی
صالح نیکو
حاج یشوعا یحزقل یادگار
آقایقوتیئل
نورالله گبای
یوسف پیروزیان
اسحق کهن صدق
مسعود هارونیان
دکتر حشمت الله کرمانشاهچی
عبدالرحیم اعتصامی
جهانگیر بنایان
مهدی حریری طلوع
لقمان میکاییل
فرنگيس حسيديم
گاد نعيم
آقا جان شادی
استاد عزیز معمار
اسکندر میکاییل
ابراهیم موره
منوچهر کاشانیان
منصور پور اتحاد
منوچهر کوهن
شهلا جاودان
ملوک زرگریان
 

شخصیتهای مذهبی:
ملا اورشرگا
حاخام یوسف حئیم اورشرگا
حاخام یدیدیا شوفط
حاخام اوریل داویدی
حاخام یوسف حئیم همدانی کهن
حاخام نتن الی
حاخام موسي زرگري
ملا مراد آقا لر
حاخام یونس حمامی لاله زار
یدیدیا آذر احیان
اسحق بعلنث
ملا یوسف دیلمانی
حاخام یعقوب نگاری
ربای الیاهو بن حئیم
رحمان دلرحیم
موسی تاجیان
پروانه صراف
صیون حکاکیان
دیوید مختار
راب عزیزالئه نعیم

اساتید فرهنگی:
دکتر ميترا مقبوله
اردشیر بابک نیا
موسی بروخیم
فتح الئه بینا
پریچهر لوئیم ( ثانی)
فریده شبانفر
الیاس مشعل
فرج گلبان
دکترهمایون آرام
ابراهیم سعیدیان
فریبا صدیقیم
همایون ابراهیمی
دکتر منوچهر صیونیت
بقراط صفائی
الیاس اسحاقیان
شعبان شهری
امیر کهن
ناهید پیرنظر
اسحق فرهمند پور
جهانگیر صداقت فر
الهام یعقوبیان
فرشید دلشاد
منوچهر امیدوار
موسی میکاییل
شیرین دخت دقیقیان

اساتید هنری:
پرویز نی داوود
منوچهر طبری
سیما عمید
کوروش سلیمانی
سلیمان ساسون
امین امینی
ابراهیم تربتی
مژده روفه
مهین عمید
ناصر نظـریان
منوچهر بی بی یان
مینو ذهابیان (کوتال)

گوناگون:
کوروش کبیر
میرزا نورالله و میس نورالله
خیابان سیروس و خاطره آن
هیلیت نقره ئیان
ماشالئه عکاس
پشت صحنه
منطقه دوازده
کوچه هفت کنیسا
گذری از کوچه بزازها
اتوبوس خط 8
خانه ای در محله
بدل ناصرالدین شاه
راهیان هیمالیا
فرشتگان گمنام


یهودیان دیگر شهر ها:
تهران
شیراز
اصفهان
کرمان
کاشان
مشهد
رفسنجان
بوشهر
اردستان
یزد
کرمانشاه
سنندج
بروجرد
گلپایگان
ارومیه
همدان
بابُل

 

اماکن عمومی:
محله عودلاجان
بیمارستان دکتر سپیر
حمام کشوریه
سرای سالمندان یهود
مصاپزی
بهشتیه خاوران


زیارتگاه ها:
حبقوق نبي
دانیال نبی
استر و مردخای
محوطه ی پیربکران و یادبود ها
سارا بت آشر
ملا ماری
اورشرگا
موشه هلوی
گیلیارد-دماوند

کنیساها:
ابریشمی
یوسف آباد
باغ صبا
حییم
کنیسای اسحق حکیم
دانیال - لهستانی ها
گرگان
عزرا یعقوب
دروازه دولت
اتفاق
سیدخندان
زرگریان
رفیع نیا
خراسانی ها
عبدالله زاده
راه دانش
پل چوبی
عزیز خان
اتحاد - ژاله
لویان
کهن
ملا حنینا
حکیم آشر
سرای سالمندان
هارامبام
کوروش
گیشا
نصرت
اورشرگا
فخرآباد
طرشت

میقوه ها:
ابریشمی
ابریشمی - مردانه
دروازه دولت
باغ صبا
یوسف آباد


سازمان های فرهنگی اجتماعی:
انجمن کلیمیان تهران
کتابخانه انجمن کلیمیان تهران
انجمن خراسانی ها
خانه جوانان یهود تهران
سازمان بانوان یهود ایران
سازمان بانوان هاتف
مرکز پژوهش و مطالعات
سازمان زنان یهودی ایرانی در کالیفرنیای جنوبی

مدارس کلیمی:
آلیانس (اتحاد) -ژاله
موسسه فرهنگی ارت
مدارس گنج دانش (اوتصرهتورا)
گرگان گنج دانش
اتقاق
مدرسه نور صداقت
مراکز فرهنگی و مذهبی کلیمیان در جهان
سازمان پاراس
کنیسای پاراس
سازمان ایما

تصاویر خاطره انگیز:
عکسهای خاطره انگیز تهران
عکسهای خاطره انگیز شیراز
عکسهای خاطره انگیز  کاشان
عکسهای خاطره انگیز اصفهان
عکسهای خاطره انگیز مشهد
عکسهای خاطره انگیز همدان
عکسهای خاطره انگیز یزد
عکسهای خاطره انگیز کردستان
عکسهای خاطره انگیز خانوادگی

 

مجموعه تصاویر در حال گسترش می باشد.