مسعود هارونیان
 

مسعود هارونیان

http://7dorim.com/Tasavir/Chehreye_mandegar/massoud%20pic.jpg مسعود هارونیان در سال 1301خورشیدی (1922 میلادی) در یک خانواده متدین یهودی در محله عودلاجان (سرچال)تهران پا به عرصه وجود نهاد.
پدرش حاجی یهودا هارونیان از تجار بنام بود که در نوجوانی از کاشان به تهران کوچ نمود . مسعود هارونیان تحصیلات ابتدایی خود را در مدرسه آلیانس (اتحاد تهران) و دوران متوسطه را در کالج آمریکایی (البرز) به پایان رسانید، ضمن آنکه در محضر حاخام حییم موره، علوم دینی و زبان عبری را فرا گرفت . او پس از فارغ التحصیل شدن از دبیرستان بلافاصله در حجره پدرش در بازار تهران مشغول به کار شد. پس از هفت سال وقفه در تحصیلات، با همتی کم نظیر در دانشکده حقوق دانشگاه تهران ثبت نام نمود و در سال 1328 خورشیدی موفق به اخذ لیسانس در رشته حقوق و علوم سیاسی گردید.
او استعدادی خاص در یادگیری زبان های خارجی داشت، چنانکه به زبان های انگلیسی، فرانسه و عبری به خوبی احاطه داشت، همین تسلط به زبان های خارجی و عشق به پژوهش و فراگیری دانش بود که در طی سال های متمادی او را در انجام خدمات اجتماعی، امور فرهنگی و حقوقی موفق گرداند، ضمن آنکه با حفظ سنت به خواسته پدرش به شغل صادرات فرش ایران هم مشغول بود .
مسعود هارونیان به جهت کسب اعتبار و خوش نامی در میان صنف صادرکنندگان فرش، سرانجام به عضویت هیأت مدیره این صنف انتخاب گردید و به دلیل داشتن اطلاعات حقوقی، همواره به عنوان کارشناس رسمی فرش به محافل حقوقی و دادگاه ها برای اظهارنظر دعوت می شد .
وی در سال 1328 خورشیدی با همسرش پری کهن (خواهر زنده یاد یوسف کهن) ازدواج کرد و ماحصل این پیوند چهار فرزند پسر می باشد.
او پس از عضویت در انجمن کلیمیان تهران ، در کمیته حقوقی انجمن پذیرفته شد و سال ها خدمات شایسته ای را انجام داد. بعدها به بت دین ( دارالشرع) پیوست و در کنار زنده یاد یوسف کهن، شادروان حاخام یدیدیا شوفط، حاخام اوریل داویدی، حاخام اورشرگا و دیگر معارف جامعه انجام وظیفه نمود.
مسعود هارونیان در سال 1973 میلادی در تشکیل کمیته داوری و حل اختلاف انجمن شرکت کرد و به مقام ریاست آن نایل گردید. او نه تنها در حل و فسل بسیاری از اختلافات خانوادگی و مسائل مالی جامعه یهودیان فعالیت نمود بلکه در بسیاری از اختلافات میان کلیمیان و غیر کلیمیان حتی در ارتباط با مشکلات تجاری که ایجاد می شد ، نقش مؤثری داشت ، بطوریکه بسیاری از اختلافات میان یهودیان و غیر یهودیان را در خارج از ساعات کاری مورد رسیدگی و حکمیت قرار می داد.
او در اوایل دهه 1350 خورشیدی به ریاست هیأت مدیره کانون خیرخواه بیمارستان ( دکتر سپیر) برگزیده شد و تا قبل از حوادث سال 1357 (1979) ، دورانی که کانون خیرخواه با مشکل مالی جدی روبرو شده بود با تلاشی پیگیر جهت احیای بیمارستان، توانست نظر بسیاری از دولتمردان و خیراندیشان وقت جامعه را جهت همیاری به سمت این مرکز بهداشتی جلب نماید.
پس از وقوع انقلاب اسلامی در ایران مسعود هارونیان به همراه خانواده اش، تن به مهاجرت ناخواسته داد و رهسپار آمریکا گردید. دیری نپائید، پس از مستقر شدن در لس آنجلس به واسطه تسلط به زبان انگلیسی جهت انجام کارهای اداری و حل و فسل مسائل و معضلات مهاجرین جدید، داوطلبانه  به عنوان رابطه آنان ودیگر ارگان های یهودیان آمریکایی حضور فعالی از خود نشان داد.
ضمن آنکه جهت تأمین معاش زندگی در لس آنجلس به کار تجارت فرش اشتغال ورزید پس از مدتی در راستای حرفه اش در بازار فرش آمریکا از حسن شهرت بالایی برخوردار شد. او با تشکیل چندین نمایشگاه درU.C.L.A و سایر محافل علمی و هنری آمریکایی و با ایراد سخنرانی در هر فرصتی گام های مهم و مثبتی را در راستای شناساندن هنر اصیل ایرانی به مردم آمریکا برداشت.
دیری نپایید به عضویت جامعه کارشناسان رسمی آمریکا در رشته فرش و نیز به عنوان کارشناس شرکت های بیمه درهمین امور پذیرفته شد.

مسعود هارونیان در سال 1978 میلادی با همکاری گروهی دیگر از خیراندیشان مهاجر یهودی سازمان فرهنگی ایرانیان یهودی کالیفرنیا را به عنوان اولین سازمان ثبت شده غیر انتفاعی پایه ریزی نمود و یکسال بعد از تأسیس این نهاد فرهنگی به عنوان رئیس هیأت مدیره انتخاب گردید، که نزدیک به یک ربع قرن در این مقام فعال بود. او نیز اقدامات چشمگیری جهت اشاعه فرهنگ یهودیان ایران به ثمر نشاند که مهمترین آنان عبارتند از :
مذاکره با مسئولین دولتی جهت تسهیل در تمدید ویزای مهاجرت و اخذ اجازه کار برای دانشجویان و نیز اعطاء وام شرافتی به دانشجویان- بزرگداشت مفاخر ملی ایرانیان یهودی و تجلیل از معلمین، استادان و رهبران مذهبی- چاپ و انتشار کتب متعدد از مؤلفین مختلف- برگزاری سمینارهای علمی اجتماعی، فرهنگی وپزشکی- برگزاری مراسم مذهبی (روش هشانا و یوم کیپور) با سرمایه خودش همه ساله- ترتیب برگزاری مسابقات قرائت توراه در میان نوجوانان تروج نموده که این امر تأثیر بسزایی در حفظ سنت قرائت توراه مقدس با آوای سنتی یهودیان ایرانی بر جای گذاشت .مسعود هارونیان به موازات فعالیت های تجاری و اجتماعی، خدمات بشر دوستانه خود را در ابعاد گسترده تر ی افزایش داد.
او در دو دوره 1992-1991 به عنوان رئیس کلوپ روتاری ایرانیان رنچوپارک روتاری انتخاب گردید.
وی هنگامی که مهاجرت یهودیان ایرانی به لس آنجلس رو به افزایش بود با درک اهمیت حیاتی آموزش و فرهنگ یهود در آن برهه، پیشنهاد تأسیس سازمان فرهنگی به نام دوستداران مدارس تورت حییم را ارائه نمود و خود از بنیانگذاران آن نهاد فرهنگی گردید. نهادی که بعدها در زمره مراکز شاخص فرهنگی و مذهبی ایرانیان یهودی لس آنجلس قرار گرفت .
پس از ورود پروفسورآمنون نتصر به لس آنجلس و آشنایی هر دو آنان، مسعود هارونیان در راستای فعالیت های فرهنگی همکاری تنگاتنگی را با وی انجام می داد.
وی بموازات فعالیت های فرهنگی خود هرازگاهی سخنرانی هایی را در نهادهای فرهنگی  داشت و نیز مقالاتی را به مجلات فارسی زبان (شوفار) لس آنجلس و نیویورک ارائه می نمود . ضمن آنکه از قبل، شروع به جمع آوری آثار منشر شده خود مشتمل به مجموعه ای از مقالات، سخنرانی ها و نیز زندگینامه تنی چند از شخصیت های یهودی در دوران معاصرکرده بود و در سال 2003 در قالب کتابی تحت عنوان «مشاهیر یهود ایران در عرصه علمی» در لس آنجلس به زیر چاپ برد.
اگرچه این مرد خستگی ناپذیر در کمتر از یکسال قبل بطور ناگهانی فرزند ارشدش «دان» را از دست داده بود و در شرایط روحی نامساعدی بسر می برد، ولی با این وجود از کوشش و تلاش خود باز نیاستاد و در سال 2005 (قبل از آنکه فوت کند) با همت و تلاش شبانه روزی کتاب دیگری مشتمل بر تاریخ ورود و حضور یهودیان در کالیفرنیا و اسنادی از فعالیت هایشان و نیز شرح حال سازمان فرهنگی ایرانیان یهودی را تحت عنوان « کارنامه یک ربع قرن» خدمات فرهنگی و اجتماعی را به طبع رساند.
در کارنامه فعالیت های فرهنگی و اجتماعی مسعود هارونیان، به پاس خدمات شایسته و در خور توجه ، به ویژه در لس آنجلس و به منزله مراتب قدردانی از او، نشان ها و لوح های سپاس متعددی از مراکز فرهنگی یهودیان جهان به وی اهدا شد، که نشانگر بیش از نیم قرن خدمت به جامعه یهودیان ایرانی می باشد که بخشی از آنها عبارتند از :
دریافت لوح سپاس از صندوق ملی انجمن کلیمیان تهران،دریافت لوح از شهردار لس آنجلس و شهردار بورلی هیلز-  و سپاس از سازمان فرهنگی ایرانیان یهودی- لوح خاتم «ده احکام» از طرف اعضاء هیئت مدیره سازمان فرهنگی- لوح و چکش ریاست کلوپ روتاری-  لوح افتخار از مجلس سنای کالیفرنیا-
مسعود هارونیان در سال2006 میلادی در سن 84 سالگی دارفانی را وداع گفت.
 

ل
 

 مجموعه های سایت 7DORIM
آرشیو Archive
انطباق لحظه ها Calendar
تاریخ و فرهنگ  Culture
باع بهشت GanEden
درباره ما About Us
تماس با ما Contact Us
پاناروما ( سراسرنما) Panaroma

 

زیر مجموعه های
 تاریخ و فرهنگ
:
ARTICLE  مقالات
MOADIM  مناسبتها
PUBLICATIONS   کتب منتشر شده
LINKS  دیگر سایتها

Colloquial  گویشهای اصیل  
 

صفحه اول     صفحه مرجع  در
FaceBook با 7Dorim

ارتباط برقرار کنید

        زیر مجموعه های بخش  تصاویر:

تاریخ سازان

تاریخ به روایت تصویر

 چهره های ماندگار

 مشاهیر یهود

نماینده های یهودیان در مجلس:
عزیزاله سیمانی
سید عبدالله بهبهانی
دکتر لقمان نهورایی
شموئل حییم
مراد اریّه
جمشید کشفی
دکتر موسی برال
لطف الله حی
یوسف کهن
خسرو ناقی
دکتر منوچهر نیکروز
دکتر کورس کیوانی
دكتر منوچهر الياسي
موريس معتمد
دکتر سيامك مره صدق


روسا ی انجمن کلیمیان :
حبیب الله القانیان
مهندس عزیز دانش راد
موسی آزادگان
دكتر منوچهر الياسي
هارون یشایایی
دکتر رحمت ا... رفيع
همایون سامیح

خیراندیشان و مسولین جامعه:
فریده پوراتیان (یشایایی)
دائی یعقوب مصابند
ژاک ماهفر
روح الئه کهنیم
خلیل نهایی
عبدالله زرگریان
اسحق حکیم
آقاجان ابریشمی
صیون ابراهیمی
صالح نیکو
حاج یشوعا یحزقل یادگار
آقایقوتیئل
نورالله گبای
یوسف پیروزیان
اسحق کهن صدق
مسعود هارونیان
دکتر حشمت الله کرمانشاهچی
عبدالرحیم اعتصامی
جهانگیر بنایان
مهدی حریری طلوع
لقمان میکاییل
فرنگيس حسيديم
گاد نعيم
آقا جان شادی
استاد عزیز معمار
اسکندر میکاییل
ابراهیم موره
منوچهر کاشانیان
منصور پور اتحاد
منوچهر کوهن
شهلا جاودان
ملوک زرگریان
 

شخصیتهای مذهبی:
ملا اورشرگا
حاخام یوسف حئیم اورشرگا
حاخام یدیدیا شوفط
حاخام اوریل داویدی
حاخام یوسف حئیم همدانی کهن
حاخام نتن الی
حاخام موسي زرگري
ملا مراد آقا لر
حاخام یونس حمامی لاله زار
یدیدیا آذر احیان
اسحق بعلنث
ملا یوسف دیلمانی
حاخام یعقوب نگاری
ربای الیاهو بن حئیم
رحمان دلرحیم
موسی تاجیان
پروانه صراف
صیون حکاکیان
دیوید مختار
راب عزیزالئه نعیم

اساتید فرهنگی:
دکتر ميترا مقبوله
اردشیر بابک نیا
موسی بروخیم
فتح الئه بینا
پریچهر لوئیم ( ثانی)
فریده شبانفر
الیاس مشعل
فرج گلبان
دکترهمایون آرام
ابراهیم سعیدیان
فریبا صدیقیم
همایون ابراهیمی
دکتر منوچهر صیونیت
بقراط صفائی
الیاس اسحاقیان
شعبان شهری
امیر کهن
ناهید پیرنظر
اسحق فرهمند پور
جهانگیر صداقت فر
الهام یعقوبیان
فرشید دلشاد
منوچهر امیدوار
موسی میکاییل
شیرین دخت دقیقیان

اساتید هنری:
پرویز نی داوود
منوچهر طبری
سیما عمید
کوروش سلیمانی
سلیمان ساسون
امین امینی
ابراهیم تربتی
مژده روفه
مهین عمید
ناصر نظـریان
منوچهر بی بی یان
مینو ذهابیان (کوتال)

گوناگون:
کوروش کبیر
میرزا نورالله و میس نورالله
خیابان سیروس و خاطره آن
هیلیت نقره ئیان
ماشالئه عکاس
پشت صحنه
منطقه دوازده
کوچه هفت کنیسا
گذری از کوچه بزازها
اتوبوس خط 8
خانه ای در محله
بدل ناصرالدین شاه
راهیان هیمالیا
فرشتگان گمنام


یهودیان دیگر شهر ها:
تهران
شیراز
اصفهان
کرمان
کاشان
مشهد
رفسنجان
بوشهر
اردستان
یزد
کرمانشاه
سنندج
بروجرد
گلپایگان
ارومیه
همدان
بابُل

 

اماکن عمومی:
محله عودلاجان
بیمارستان دکتر سپیر
حمام کشوریه
سرای سالمندان یهود
مصاپزی
بهشتیه خاوران


زیارتگاه ها:
حبقوق نبي
دانیال نبی
استر و مردخای
محوطه ی پیربکران و یادبود ها
سارا بت آشر
ملا ماری
اورشرگا
موشه هلوی
گیلیارد-دماوند

کنیساها:
ابریشمی
یوسف آباد
باغ صبا
حییم
کنیسای اسحق حکیم
دانیال - لهستانی ها
گرگان
عزرا یعقوب
دروازه دولت
اتفاق
سیدخندان
زرگریان
رفیع نیا
خراسانی ها
عبدالله زاده
راه دانش
پل چوبی
عزیز خان
اتحاد - ژاله
لویان
کهن
ملا حنینا
حکیم آشر
سرای سالمندان
هارامبام
کوروش
گیشا
نصرت
اورشرگا
فخرآباد
طرشت

میقوه ها:
ابریشمی
ابریشمی - مردانه
دروازه دولت
باغ صبا
یوسف آباد


سازمان های فرهنگی اجتماعی:
انجمن کلیمیان تهران
کتابخانه انجمن کلیمیان تهران
انجمن خراسانی ها
خانه جوانان یهود تهران
سازمان بانوان یهود ایران
سازمان بانوان هاتف
مرکز پژوهش و مطالعات
سازمان زنان یهودی ایرانی در کالیفرنیای جنوبی

مدارس کلیمی:
آلیانس (اتحاد) -ژاله
موسسه فرهنگی ارت
مدارس گنج دانش (اوتصرهتورا)
گرگان گنج دانش
اتقاق
مدرسه نور صداقت
مراکز فرهنگی و مذهبی کلیمیان در جهان
سازمان پاراس
کنیسای پاراس
سازمان ایما

تصاویر خاطره انگیز:
عکسهای خاطره انگیز تهران
عکسهای خاطره انگیز شیراز
عکسهای خاطره انگیز  کاشان
عکسهای خاطره انگیز اصفهان
عکسهای خاطره انگیز مشهد
عکسهای خاطره انگیز همدان
عکسهای خاطره انگیز یزد
عکسهای خاطره انگیز کردستان
عکسهای خاطره انگیز خانوادگی

 

مجموعه تصاویر در حال گسترش می باشد.