موسسه فرهنگی ارت
 

موسسه فرهنگی ارت

 

 
   
 

 

1

Organization Reconstruction ، Travail
ORT
 

 

موسسه فرهنگی ارت جهانی – که مرکز آن در ژنو _ سوییس می¬باشد در سال 1880 میلادی تاسیس گردید و هم اکنون دارای 50 شعبه و بیش از 800 مدرسه صنعتی و حرفه¬ای در کشورهای اروپایی، آسیایی، آمریکایی وآفریقایی می¬باشد
ارت با توجه کامل به ارزش کار تولیدی و اهمیت افراد متخصص و هنرمند در جوامع مترقی بشری میکوشد تا جوانان را دارای حرفه و صنعت آبرومندی بنماید و معتقد است که با بالابردن ارزش و حیثیت کار بین جوانان و تربیت صنعتگران ماهر و کاردان آنان را از یک زندگی آزاد ، مستقل و مطمئن بهره¬مند می سازد .
پس از پایان جنگ دوم، با وجود آنکه هنوز اثرات عمیق زخم های آن بویژه هالوکاست در روحیه جامعه ما التیام نیافته بود، دغدغه آینده جوانان، در حالی که دنیا با شتاب بسوی صنعتی شدن پیش می رود. و موضوعی که همواره در جامعه مورد توجه و بحث قرار گرفته . عدم مشارکت یهودیان در شغل های حرفه ای و تمرکز فعالیت ها آنان در امور تجارت بود . ضمن آنکه نسل جوان گرایش به تحصیلات عالیه و داشتن مسئولیت های تخصصی، خدمت، توسعه و پیشرفت را در سر می پرورانید . یکی از شخصیت های که در این راستای در پی شکوفائی استعدادهای نهفته جوانان دانش آموخته بود و تاسیس یک تشکیلات آموزشی و صنعتی بمنظور ترغیب و تشویق جوانان به کارهای مولد لازم جامعه می دانست "مهندس لوی" برادر "دکتر حبیب لوی" بود .
به پیشنهاد مهندس لوی کمیته ای با حضور دست اند کاران امور اجتماعی آنروز از جمله مرحوم مرتضی خان سنهی، شادروان "میرزا موسی خان طوب"، "مهدی خان کهنیم" (کوه نور)، مرحوم "ابراهیم موره"،مرحوم جهانگیر بنایان"و تنی چنداز خیراندیشان جامعه تشکیل گردید .این کمیته در واقع هسته مرکزی ایجاد هنرستان حرفه ای ارت در ایران را تشکیل داد.
بدین منظور در ابتدا، مطالعات نسبتا گسترده ای انجام گرفت و با بسیاری از کارشناسان فنی و حرفه ای مذاکره و مشاوره گردید و مقدماتی نیز فراهم آمد، اما کاملا روش بود تحقق بخشیدن به این پروژه، نیاز به بودجه کافی و اطلاعات فنی بیشتری را می طلبید .
در شهریور ماه 1329 خورشیدی (1950 میلادی) نمایندگان ارت جهانی که در راس آن "ابراهام بلاس" بود به منظور تعلیم صنایع و حرفه های مختلف به جوانان کشور به ایران آمدند، او در اولین اقدام با عزمی راسخ به تاسیس یک آموزشگاه حرفه¬ای در تهران با دوره های کوتاه مبادرت نمود و سپس در سال 1330 خورشیدی دوره های آموزشگاه حرفه¬ای و از سال 1337 دوره های 3 ساله هنرستان و از سال 1341 دوره 2 ساله عالی تاسیس گردید. ریاست ارت ایران در ابتدای بعهده مهندس جهانگیر بنایان بود و مسئولیت مدیریت فنی را مهندس ربیع الی بعهده داشت . مهندس بنایان برای پیشبرد و راه اندازی تشکیلات ارت فعالیت های شغلی (مهندسی و ساختمانی) خود را برای چندین سال ترک نمود و تمامی مساعی خود را جهت پیشرفت تعلیمات حرفه ای هنرستان ارت متمرکز کرد بطوریکه در طی زمانی کوتاه هنرستان ارت، از یک موسسه ناشناخته و نوپا به صورت موفق ترین هنرستان صنعتی کشور در آمد .
هنرستان صنعتی ارت از سال تحصیلی 33-1334 از طرف وزارت فرهنگ به رسمیت شناخته شد و پس از مدتی بجهت تربیت تکنسین های درجه یک، بخش¬های مجهز ذیل را راه اندازی نمود .
پسرانه : رشته¬های فلزکاری _ مکانیک اتومبیل _ الکترومکانیک _ تعمیرات وسایل سردکننده و یخچال _ دوره عالی نقشه¬کشی صنعتی و ساختمانی فلزی .
دخترانه : منشی¬گری _ برش و خیاطی _ خانه داری و آرایش موی بانوان در سال های اولیه حدود 720 نفر هنرجو طبق برنامه مصوبه شورایعالی فرهنگ در بخش¬های فوق مشغول تحصیل شدند که از این عده 160 نفر در یک ساختمان مدرن ، شبانه روزی سکنا گزیدند .
ضمنا هنرستان صنعتی ارت در راستای آموزش صنعتی در دیگر دبیرستان های تهران از آنجمله اتحاد _ کوروش _ گنج دانش و دبستان روحی شاد گارگاه¬های مجهزی را تشکیل داد و هر ساله دانش آموزان زیر نظر استادان باتجربه ( شهنازی، حکیمی و ... ) تعلیمات لازم را به بهترین طرزی فرا گرفتند و بدین وسیله استعداد آنان برای کسب حرفه¬ای آماده و راهنمایی می¬گردید .
موسسه ارت ایران همواره سعی نموده است علاوه بر تکمیل ماشین آلات و لوازم فنی مدرن به صورت احتیاجات زمان رشته¬های جدیدی در هنرستان¬های ارت دایر نماید و بهمین منظور در سال تحصیلی 44– 1345 خورشیدی، مقدمات رشته الکترونیک (رادیو و تلویزیون) را تهیه و شروع به فعالیت نمود .
دیری نپائید، موسسه ارت ایران مجهز به وسائل فنی مدرن و کادر آموزشی ورزیده ای شد و بهمین جهت بصورت یک مرکز فنی پیشگام و پیشرفته در سراسر کشور شناخته شد، بطوریکه وظیفه تربیت دبیران فنی برای سراسر کشور بعهده سازمان ارت ایران نهاده شد. از این رو این موسسه موفقیت ممتازی در راستای کمک به تعلیم و تربیت دانشجویان فنی کشور بدست آورد .
سازمان بانوان ارت ایران
پس از تاسیس ارت ایران جعمی از زنان خیراندیش و فعال جامعه، داوطلبانه اقدام به تشکیل یک کمیته اجرائی مرکزی ارت، تحت عنوان «سازمان بانوان ارت ایران» نمودند .این گروه زیر نظر پروین متعمد ریاست ارت ایران و تحت مدیریت منیره سنهی و بعدا با مدیریت شمسی بنایان وظایف خود را آغاز کرد ، از همان ابتدا با تلاشی خستگی ناپذیر و هدفمند جهت حفظ و توسعه بزرگترین مرکز آموزش صنعتی (حرفه ای) کشور، مسئولیت های محوله را پذیرفته و بخوبی به انجام رسانیدند .
این کمیته که توسط بانوان اداره می شد، مسئولیت نظارت بر خوابگاه های دانشجویان شهرستانی که در ارت زندگی شبانه روزی داشتند را مدیریت می کردند .تهیه غذای گرم و کافی همه روزه حتی روزهای تعطیل و تهیه خوراک مخصوص شبات ، رسیدگی به امور آشپزخانه ، تامین و خرید آذوقه ، نظارت به امور بهداشتی خوابگاه ها و نیز تهیه پوشاک برای آندسته از هنر جویان که خانواده آنان کم در آمد بودند
از دیگر اقدامات مهم این کمیته جمع آوری کمک های مالی از طریق برگزاری جشن ها و مهمانی های فصلی و برگزاری نمایش مد لباس که از طرف هنرجویان دختر طراحی و تهیه شده بود، نیز شرکت در اغلب فعالیت های صندوق ملی، همکاری با سازمان زنان ایران، برگزاری جلسات روحانی (تیهلیم خوانی)، همچنین همکاری با آموزشگاه نابینایان رضا پهلوی و نوشتن دو جلد کتاب «بریل» توسط دو نفر از اعضای کمیته بانوان ارت ایران برای نابینایان کشور .

اسامی موسسین و اعضای هیت مدیره سازمان بانوان ارت ایران در طی سالها فعالیت .

خانم های منیره سنهی - توریا پورات - مهین نیکبخت - شمسی بنایان – جلیس فرهومند – طوبی عزیزیان – سارا مرادیان -طوبی شومر – پروین معتمد – ویکتوریا وجدانی - پروین سهیم – مهین عمید – خانم شماش - والانتین باروخ – عزت یونسی – پروین کرملی – ایران دانیل پور – خانم طبریائی – اسنت کمالی – فهیمه صفتی زاده .
خانم های "شماس" و "جیجیو وجدانی" از زنان یهودی عراقی که در این گروه داوطلبانه فعال بوده اند .
موسسه ارت به غیر از تهران در دو شهر اصفهان و شیراز با ایجاد شعباتی مستقل، شماری از جوانان دختر و پسر را با توجه به صنایع و نیازهای محلی در رشته های متفاوت فنی، حرفه ای و هنری تربیت نمود. بدین منظور در سال 1954، بلاس بهمراهی ابراهیم موره به شیراز مسافرت نموده و پس تاسیس ارت شیراز مدیریت آنرا به منوچهر امیدوار واگذار نمودند متقابعا در اصفهان نیز برای ایجاد هنرستان فنی ارت اقدام گردید .
پس از وقوع انقلاب اسلامی در ایران در سال 1979 میلادی ، ارت ایران مانند بسیاری از نهاد های آموزشی و فرهنگی توسط دولت تعطیل و مصادر گردید . و نام هنرستان ارت به « مدرسه فنی فلسطین» تغیر یافت .

 

 
   
 

 

2

هنرستان «ارت» دختران کلاس های آموزش آرایشگری تهران 1353 خورشیدی «ORT»
 

 

 
     
 

 

3

محوطه هنرستان «ارت» پسران تهران 1353 خورشیدی «ORT»
 

 

 
   
 

 

4

هنرستان «ارت» پسران کلاس نقشه کشی ت هران 1350 خورشیدی «ORT»

 

 
     
 

 

5

هنرستان «ارت» پسران کلاس الکترونیک تهران 1350 خورشیدی «ORT»

 

ل
 

 مجموعه های سایت 7DORIM
آرشیو Archive
انطباق لحظه ها Calendar
تاریخ و فرهنگ  Culture
باع بهشت GanEden
درباره ما About Us
تماس با ما Contact Us
پاناروما ( سراسرنما) Panaroma

 

زیر مجموعه های
 تاریخ و فرهنگ
:
ARTICLE  مقالات
MOADIM  مناسبتها
PUBLICATIONS   کتب منتشر شده
LINKS  دیگر سایتها

Colloquial  گویشهای اصیل  
 

صفحه اول     صفحه مرجع  در
FaceBook با 7Dorim

ارتباط برقرار کنید

        زیر مجموعه های بخش  تصاویر:

تاریخ سازان

تاریخ به روایت تصویر

 چهره های ماندگار

 مشاهیر یهود

نماینده های یهودیان در مجلس:
عزیزاله سیمانی
سید عبدالله بهبهانی
دکتر لقمان نهورایی
شموئل حییم
مراد اریّه
جمشید کشفی
دکتر موسی برال
لطف الله حی
یوسف کهن
خسرو ناقی
دکتر منوچهر نیکروز
دکتر کورس کیوانی
دكتر منوچهر الياسي
موريس معتمد
دکتر سيامك مره صدق


روسا ی انجمن کلیمیان :
حبیب الله القانیان
مهندس عزیز دانش راد
موسی آزادگان
دكتر منوچهر الياسي
هارون یشایایی
دکتر رحمت ا... رفيع
همایون سامیح

خیراندیشان و مسولین جامعه:
فریده پوراتیان (یشایایی)
دائی یعقوب مصابند
ژاک ماهفر
روح الئه کهنیم
خلیل نهایی
عبدالله زرگریان
اسحق حکیم
آقاجان ابریشمی
صیون ابراهیمی
صالح نیکو
حاج یشوعا یحزقل یادگار
آقایقوتیئل
نورالله گبای
یوسف پیروزیان
اسحق کهن صدق
مسعود هارونیان
دکتر حشمت الله کرمانشاهچی
عبدالرحیم اعتصامی
جهانگیر بنایان
مهدی حریری طلوع
لقمان میکاییل
فرنگيس حسيديم
گاد نعيم
آقا جان شادی
استاد عزیز معمار
اسکندر میکاییل
ابراهیم موره
منوچهر کاشانیان
منصور پور اتحاد
منوچهر کوهن
شهلا جاودان
ملوک زرگریان
 

شخصیتهای مذهبی:
ملا اورشرگا
حاخام یوسف حئیم اورشرگا
حاخام یدیدیا شوفط
حاخام اوریل داویدی
حاخام یوسف حئیم همدانی کهن
حاخام نتن الی
حاخام موسي زرگري
ملا مراد آقا لر
حاخام یونس حمامی لاله زار
یدیدیا آذر احیان
اسحق بعلنث
ملا یوسف دیلمانی
حاخام یعقوب نگاری
ربای الیاهو بن حئیم
رحمان دلرحیم
موسی تاجیان
پروانه صراف
صیون حکاکیان
دیوید مختار
راب عزیزالئه نعیم

اساتید فرهنگی:
دکتر ميترا مقبوله
اردشیر بابک نیا
موسی بروخیم
فتح الئه بینا
پریچهر لوئیم ( ثانی)
فریده شبانفر
الیاس مشعل
فرج گلبان
دکترهمایون آرام
ابراهیم سعیدیان
فریبا صدیقیم
همایون ابراهیمی
دکتر منوچهر صیونیت
بقراط صفائی
الیاس اسحاقیان
شعبان شهری
امیر کهن
ناهید پیرنظر
اسحق فرهمند پور
جهانگیر صداقت فر
الهام یعقوبیان
فرشید دلشاد
منوچهر امیدوار
موسی میکاییل
شیرین دخت دقیقیان

اساتید هنری:
پرویز نی داوود
منوچهر طبری
سیما عمید
کوروش سلیمانی
سلیمان ساسون
امین امینی
ابراهیم تربتی
مژده روفه
مهین عمید
ناصر نظـریان
منوچهر بی بی یان
مینو ذهابیان (کوتال)

گوناگون:
کوروش کبیر
میرزا نورالله و میس نورالله
خیابان سیروس و خاطره آن
هیلیت نقره ئیان
ماشالئه عکاس
پشت صحنه
منطقه دوازده
کوچه هفت کنیسا
گذری از کوچه بزازها
اتوبوس خط 8
خانه ای در محله
بدل ناصرالدین شاه
راهیان هیمالیا
فرشتگان گمنام


یهودیان دیگر شهر ها:
تهران
شیراز
اصفهان
کرمان
کاشان
مشهد
رفسنجان
بوشهر
اردستان
یزد
کرمانشاه
سنندج
بروجرد
گلپایگان
ارومیه
همدان
بابُل

 

اماکن عمومی:
محله عودلاجان
بیمارستان دکتر سپیر
حمام کشوریه
سرای سالمندان یهود
مصاپزی
بهشتیه خاوران


زیارتگاه ها:
حبقوق نبي
دانیال نبی
استر و مردخای
محوطه ی پیربکران و یادبود ها
سارا بت آشر
ملا ماری
اورشرگا
موشه هلوی
گیلیارد-دماوند

کنیساها:
ابریشمی
یوسف آباد
باغ صبا
حییم
کنیسای اسحق حکیم
دانیال - لهستانی ها
گرگان
عزرا یعقوب
دروازه دولت
اتفاق
سیدخندان
زرگریان
رفیع نیا
خراسانی ها
عبدالله زاده
راه دانش
پل چوبی
عزیز خان
اتحاد - ژاله
لویان
کهن
ملا حنینا
حکیم آشر
سرای سالمندان
هارامبام
کوروش
گیشا
نصرت
اورشرگا
فخرآباد
طرشت

میقوه ها:
ابریشمی
ابریشمی - مردانه
دروازه دولت
باغ صبا
یوسف آباد


سازمان های فرهنگی اجتماعی:
انجمن کلیمیان تهران
کتابخانه انجمن کلیمیان تهران
انجمن خراسانی ها
خانه جوانان یهود تهران
سازمان بانوان یهود ایران
سازمان بانوان هاتف
مرکز پژوهش و مطالعات
سازمان زنان یهودی ایرانی در کالیفرنیای جنوبی

مدارس کلیمی:
آلیانس (اتحاد) -ژاله
موسسه فرهنگی ارت
مدارس گنج دانش (اوتصرهتورا)
گرگان گنج دانش
اتقاق
مدرسه نور صداقت
مراکز فرهنگی و مذهبی کلیمیان در جهان
سازمان پاراس
کنیسای پاراس
سازمان ایما

تصاویر خاطره انگیز:
عکسهای خاطره انگیز تهران
عکسهای خاطره انگیز شیراز
عکسهای خاطره انگیز  کاشان
عکسهای خاطره انگیز اصفهان
عکسهای خاطره انگیز مشهد
عکسهای خاطره انگیز همدان
عکسهای خاطره انگیز یزد
عکسهای خاطره انگیز کردستان
عکسهای خاطره انگیز خانوادگی

 

مجموعه تصاویر در حال گسترش می باشد.