دکتر موسی برال
 

دکتر موسی برال

موسی برال در سال 1290 خورشیدی (1912 میلادی) در یک خانواده مرفه یهودی در محله عودلاجان تهران پا به عرصه وجود نهاد. پدرش یحزفل برال از ملاکین جامعه کلیمی و عموی او عزیزاله برال نخستین بنیانگذار انجمن کلیمیان تهران بود. او تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در مدارس آلیانس (اتحاد) به پایان رسانید و بلافاصله توانست به دانشکده داروسازی دانشگاه تهران را یابد و در سال 1313 خورشیدی با کسب رتبه اول و دریافت مدال درجه اول علمی موفق به اخذ مدرک دکترای داروسازی گردید، سپس به خدمت نظام اعزام گردید. دکتر موسی برال پس از گذراندن دوره خدمت نظام وظیفه در سال 1316 خورشیدی اقدام به تأسیس داروخانه و لابراتوار «ری» نمود . ناگفته نماند، او پس از اخذ درجه دکترای داروسازی و گشودن داروخانه (ری) تحصیلات عالیه خود را در رشته پزشکی دنبال نمود. طوریکه در اوایل
سال 1327 موفق به اخذ درجه دکترای طب از دانشگاه تهران گردید . موسی برال هنگام خردسالی و در عنفوان جوانی ، نیز به موازات با تحصیلات ابتدایی و متوسطه شخصاً در تلاش معاش بود. ابتدا در یک مغازه آهن فروشی سپس مدتی را به تدریس خصوصی پرداخت بعدها نزد مسیو استیفانی به منشیگری پرداخت، ضمن آنکه هرازگاهی مقالاتی را با نام مستعار «پوزش» در یکی از روزنامه های تهران بنام کوشش منتشر می نمود. پشت کار و استعداد او هم در کسب و کار و نیز تلاش های او در تحصیلات دانشگاهی و تحقیقات علمی، همچنین حسن نیت و صداقت در ارتباط با اطرفیان باعث گردید، هم در جامعه کلیمیان و هم در دیگر محافل دانشگاهی، موفقیت های چشمگیر و اعتباری خاص بدست آورد.
دکتر موسی برال با خواست و حمایت جامعه کلیمیان به ویژه زیر نظر هیات نظارت بر انتخابات برای احراز آرای رأی به عنوان نماینده کلیمیان در شانزدهمین دوره مجلس شورای ملی در وزارت کشور ثبت نام کرد و در سال 1328 (اکتبر 1906) با کسب اکثریت آرای رأی به عنوان نماینده کلیمیان ایران در مجلس شورای ملی راه یافت او پس از تشکیل مجلس به عنوان عضو مدیریت کمیسیون مرکزی مجلس شورای ملی پذیرفته شد و طی دو سال خدمت، مسئولیت مدیریت کمیته بهداشتی مجلس را هم بر عهده داشت .
از اقدامات مهم دکتر برال، دگرگونی هنگام قسم خوردن نمایندگانً در مجلس شورا می باشد . رسم بر آن بود کلیه نمایندگان پس از انتخاب شدن و شروع به فعالیت در مجلس، در آغاز ورود، بر قرآن مجید سوگند یاد کنند (که تعهدات و مسئولیت های محوله را صادقانه انجام دهند) با ابتکاری که وی از خود نشان داد، از مقام ریاست مجلس درخواست نمود بدین منظور این امر (سوگند یاد کردن) با تورات هم انجام گیرد. سپس پیشنهاد نمود برای سایر نمایندگان اقلیت های مذهبی (کلیمی، زرتشتی و مسیحی) برای ادای سوگند در حضور قرآن مجید، با کتاب مقدس خودشان هم سوگند را ادا کنند. پیشنهاد دکتر موسی برال با استقبال و تائید رئیس مجلس و دیگر نمایندگان قرار گرفت و دیری نپایید که بصورت یک لایحه تصویب گردید.
از مهم ترین اقدامات در دوره نمایندگی دکتر برال در مجلس شورا، حل و فسل مسئله پیچیده و بغرنج زمین متروکه اولین قبرستان کلیمیان واقع در خیابان سپه بود که بعنوان موقوفه در اختیار دولت وقت قرار داشت و سالها بین جامعه کلیمیان تهران و وزارت معارف بر سر مالکیت آن مجادله بود. دکتر برال با تلاش و مجبوبیتی که در بین وکلای مجلس و دیگر مقامات مهم و با نفوذ مملکتی بدست آورده بود، توانست این قبرستان را به مالکیت انجمن کلیمیان در آورد. ضمناً پس از ایجاد بهشتیه جدید واقع در شرق تهران، جهت زیباسازی و ایجاد فضای سبز کلیه هزینه درخت کاری محوطه بهشتیه را شخصاً پرداخت نمود. نیز همچنین با تجدید قرار دادی، تأمین مخارج مدرسه آلیانس (اتحاد) را همانند گذشته بعهده قصابهای کلیمی (از طریق سهم بندی قرار) می دهد. دکتر برال از ادیبان و دانشمندان جامعه ی یهود به شمار می رفت، او به زبان های فرانسه، انگلیسی،آلمانی،روسی و عبری آشنایی داشت. طی سالها در بیش از 30 کنگره داخلی و بین المللی به نمایندگی دولت ایران شرکت نمود.
گزارش های حاصله از تحقیقات علمی وی در رابطه با فعالیت های دانشگاهی و نیز سخنرانی در کنگره ها، در بسیاری از نشریات علمی و پزشکی و در انتشارات دانشگاهی به طبع رسیده است.
او همچنین در سال 1334 خورشیدی بعنوان دانشیار دانشکده داروسازی بتدریس مشغول شد و در سال 1342 به درجه استادی (پروفسور)دانشگاه تهران ارتقاء یافت و در سال 1345 موفق به دریافت نشان همایونی از شخض محمدرضا شاه شد او نیز همچنین به عضویت کمیته ملی موادغذایی و سپس به عضویت کمیسیون استانداردهای وزارت اقتصاد، کمیته ترفیعات و انتصابات دانشگاه تهران پذیرفته و به انجام وظیفه مشغول شد.

دکتر برال در سال 1346 خورشیدی با سمت ریاست دپارتمان تغذیه شیمی و مواد غذایی و سم شناسی دانشگاه مشغول به فعالیت شد و نیز در سال 1350 به عضویت وابسته دپارتمان داروشناسی (فارماکولوژی) دانشگاه تهران منصوب گردید.
از سال 1353 خورشیدی تا 1356 (به مدت سه سال تحصیلی) در هنرستان رضاشاه کبیر در رشته داروشناسی (با حفظ سمت استادی) به تدریس مشغول بود دکتر برال در تاریخ 29 فروردین 1338 خورشیدی کاندیدای دوره دوم مجلس مؤسسان که زیر نظر هیأت نظارت انتخابات (مرکب از شش عضو) تشکیل شده بود به نمایندگی جامعه کلیمیان ایران در مجلس مؤسسات دوره دوم انتخاب گردید و مشغول به فعالیت شد. دکتر برال به موازات فعالیت های علمی و فرهنگی خود نیز تألیفاتی راهم انجام داد در سال 1319 خورشیدی اولین اثر علمی خود را در یک جلد با نام«گیاهان دارویی ایران» منتشر نمود . در سال 1334 کتاب «تغذیه مواد خوراکی» و نیز کتابی دیگر راجع به تحقیقات علمی (دکتر مورانو) با موضوع نحوه حراست از جوانان را به زیر چاپ برد، ضمن آنکه همزمان توانسته بود امتیاز نشر مجله ای به نام مواد خوراکی را به نام خود ثبت کند و نیز در سال 1351 کتاب «پیری» را منتشر نمود.
او در راستای فعالیت های شغلی نه تنها نمایندگی فروش چندین محصول دارویی مهم دنیا (نمایندگی کارخانه های گیگز، سانوژیل و پیحام و ...)را بدست آورد بلکه امتیاز ساخت داروهای ترکیبی چندین لابراتوار معروف اروپا (قطر چشم اپتو، شربت ری آگار، کرم های ریتا و بیسمو پودر سولفوبیس و ....)را کسب نمود.
دکتر برال به جهت حائز اهمیت بودن موقعیت خاصی که در عرصه علمی ، فرهنگی و اجتماعی کسب کرده بود توانسته بود نام خود را به عنوان یک شخصیت خود ساخته اندیشمند، مبتکر و راسخ و نیز در عین حال وطن پرست در تاریخ جامعه کلیمیان ایران به ثبت برساند. او بیش از چهار دهه، فعالیت های ارزشمند و شایان توجهی را به انجام رساند. دکتر موسی برال در سال 1317 خورشیدی با همسرش مهدخت از خانواده حقانی ازدواج نمود، ماحصل این پیوند سه فرزند پسر و یک دختر بود او در سال 1978 میلادی به اروپا سفر نمود، دیری نپایید که انقلاب اسلامی ایران به وقوع پیوست و هنگام بازگشت به زادگاهش، اطرافیانش او را از این کار منصرف نمودند لذا اجباراً به آمریکا کوچ نمود و در شهر لس آنجلس اقامت گزید تا دوران بازنشستگی خود را در جمع فامیل سپری نماید.
دکتر موسی برال در اواخر دهه 1980 مشغول به گردآوری خاطرات خود شد و توانسته بود قسمت اعظم آنرا آماده چاپ کند، اما قبل از آنکه بتواند نوشتار خود را به اتمام برساند، در زمستان 1990 در سن 78 سالگی جان به جان آفرین تسلیم نمود.
 

 

 

ل
 

 مجموعه های سایت 7DORIM
آرشیو Archive
انطباق لحظه ها Calendar
تاریخ و فرهنگ  Culture
باع بهشت GanEden
درباره ما About Us
تماس با ما Contact Us
پاناروما ( سراسرنما) Panaroma

 

زیر مجموعه های
 تاریخ و فرهنگ
:
ARTICLE  مقالات
MOADIM  مناسبتها
PUBLICATIONS   کتب منتشر شده
LINKS  دیگر سایتها

Colloquial  گویشهای اصیل  
 

صفحه اول     صفحه مرجع  در
FaceBook با 7Dorim

ارتباط برقرار کنید

        زیر مجموعه های بخش  تصاویر:

تاریخ سازان

تاریخ به روایت تصویر

 چهره های ماندگار

 مشاهیر یهود

نماینده های یهودیان در مجلس:
عزیزاله سیمانی
سید عبدالله بهبهانی
دکتر لقمان نهورایی
شموئل حییم
مراد اریّه
جمشید کشفی
دکتر موسی برال
لطف الله حی
یوسف کهن
خسرو ناقی
دکتر منوچهر نیکروز
دکتر کورس کیوانی
دكتر منوچهر الياسي
موريس معتمد
دکتر سيامك مره صدق


روسا ی انجمن کلیمیان :
حبیب الله القانیان
مهندس عزیز دانش راد
موسی آزادگان
دكتر منوچهر الياسي
هارون یشایایی
دکتر رحمت ا... رفيع
همایون سامیح

خیراندیشان و مسولین جامعه:
فریده پوراتیان (یشایایی)
دائی یعقوب مصابند
ژاک ماهفر
روح الئه کهنیم
خلیل نهایی
عبدالله زرگریان
اسحق حکیم
آقاجان ابریشمی
صیون ابراهیمی
صالح نیکو
حاج یشوعا یحزقل یادگار
آقایقوتیئل
نورالله گبای
یوسف پیروزیان
اسحق کهن صدق
مسعود هارونیان
دکتر حشمت الله کرمانشاهچی
عبدالرحیم اعتصامی
جهانگیر بنایان
مهدی حریری طلوع
لقمان میکاییل
فرنگيس حسيديم
گاد نعيم
آقا جان شادی
استاد عزیز معمار
اسکندر میکاییل
ابراهیم موره
منوچهر کاشانیان
منصور پور اتحاد
منوچهر کوهن
شهلا جاودان
ملوک زرگریان
 

شخصیتهای مذهبی:
ملا اورشرگا
حاخام یوسف حئیم اورشرگا
حاخام یدیدیا شوفط
حاخام اوریل داویدی
حاخام یوسف حئیم همدانی کهن
حاخام نتن الی
حاخام موسي زرگري
ملا مراد آقا لر
حاخام یونس حمامی لاله زار
یدیدیا آذر احیان
اسحق بعلنث
ملا یوسف دیلمانی
حاخام یعقوب نگاری
ربای الیاهو بن حئیم
رحمان دلرحیم
موسی تاجیان
پروانه صراف
صیون حکاکیان
دیوید مختار
راب عزیزالئه نعیم

اساتید فرهنگی:
دکتر ميترا مقبوله
اردشیر بابک نیا
موسی بروخیم
فتح الئه بینا
پریچهر لوئیم ( ثانی)
فریده شبانفر
الیاس مشعل
فرج گلبان
دکترهمایون آرام
ابراهیم سعیدیان
فریبا صدیقیم
همایون ابراهیمی
دکتر منوچهر صیونیت
بقراط صفائی
الیاس اسحاقیان
شعبان شهری
امیر کهن
ناهید پیرنظر
اسحق فرهمند پور
جهانگیر صداقت فر
الهام یعقوبیان
فرشید دلشاد
منوچهر امیدوار
موسی میکاییل
شیرین دخت دقیقیان

اساتید هنری:
پرویز نی داوود
منوچهر طبری
سیما عمید
کوروش سلیمانی
سلیمان ساسون
امین امینی
ابراهیم تربتی
مژده روفه
مهین عمید
ناصر نظـریان
منوچهر بی بی یان
مینو ذهابیان (کوتال)

گوناگون:
کوروش کبیر
میرزا نورالله و میس نورالله
خیابان سیروس و خاطره آن
هیلیت نقره ئیان
ماشالئه عکاس
پشت صحنه
منطقه دوازده
کوچه هفت کنیسا
گذری از کوچه بزازها
اتوبوس خط 8
خانه ای در محله
بدل ناصرالدین شاه
راهیان هیمالیا
فرشتگان گمنام


یهودیان دیگر شهر ها:
تهران
شیراز
اصفهان
کرمان
کاشان
مشهد
رفسنجان
بوشهر
اردستان
یزد
کرمانشاه
سنندج
بروجرد
گلپایگان
ارومیه
همدان
بابُل

 

اماکن عمومی:
محله عودلاجان
بیمارستان دکتر سپیر
حمام کشوریه
سرای سالمندان یهود
مصاپزی
بهشتیه خاوران


زیارتگاه ها:
حبقوق نبي
دانیال نبی
استر و مردخای
محوطه ی پیربکران و یادبود ها
سارا بت آشر
ملا ماری
اورشرگا
موشه هلوی
گیلیارد-دماوند

کنیساها:
ابریشمی
یوسف آباد
باغ صبا
حییم
کنیسای اسحق حکیم
دانیال - لهستانی ها
گرگان
عزرا یعقوب
دروازه دولت
اتفاق
سیدخندان
زرگریان
رفیع نیا
خراسانی ها
عبدالله زاده
راه دانش
پل چوبی
عزیز خان
اتحاد - ژاله
لویان
کهن
ملا حنینا
حکیم آشر
سرای سالمندان
هارامبام
کوروش
گیشا
نصرت
اورشرگا
فخرآباد
طرشت

میقوه ها:
ابریشمی
ابریشمی - مردانه
دروازه دولت
باغ صبا
یوسف آباد


سازمان های فرهنگی اجتماعی:
انجمن کلیمیان تهران
کتابخانه انجمن کلیمیان تهران
انجمن خراسانی ها
خانه جوانان یهود تهران
سازمان بانوان یهود ایران
سازمان بانوان هاتف
مرکز پژوهش و مطالعات
سازمان زنان یهودی ایرانی در کالیفرنیای جنوبی

مدارس کلیمی:
آلیانس (اتحاد) -ژاله
موسسه فرهنگی ارت
مدارس گنج دانش (اوتصرهتورا)
گرگان گنج دانش
اتقاق
مدرسه نور صداقت
مراکز فرهنگی و مذهبی کلیمیان در جهان
سازمان پاراس
کنیسای پاراس
سازمان ایما

تصاویر خاطره انگیز:
عکسهای خاطره انگیز تهران
عکسهای خاطره انگیز شیراز
عکسهای خاطره انگیز  کاشان
عکسهای خاطره انگیز اصفهان
عکسهای خاطره انگیز مشهد
عکسهای خاطره انگیز همدان
عکسهای خاطره انگیز یزد
عکسهای خاطره انگیز کردستان
عکسهای خاطره انگیز خانوادگی

 

مجموعه تصاویر در حال گسترش می باشد.