موسی تاجیان
 

موسی تاجیان

 

 
   
 

 

موسی تاجیان در سال 1315 خورشیدی (1937 میلادی) در یک خانواده یهودی متدین در شهریزد چشم به جهان گشود. پدر او مرحوم "ربی شمعون بن مردخای" از تجار بازار یزد، مردی صدیق ومذهبی ومادرش "راحل" زنی با تقوا و پرهیزکار بود. موسی تاجیان در کودکی فرضیات دینی را نزد پدرش فرا گرفت . سپس در مکتب "مرحوم ملا خننیا" یکی از روحانیون ومعتمد جامعه یزد شروع به آموختن توراه و علوم دینی نمود .
موسی تاجیان تحصیلات ابتدایی را در مدرسه آلیانس ( اتحاد ) یزد و تحصیلات متوسطه را در دبیرستان ایرانشهر ادامه داد و در سال 1335 خورشیدی دیپلم ریاضی خود را دریافت نمود.
سپس برای ادامه تحصیل در دانشسرای علوم مذهبی اوتصرهتورا که در شهر شیراز به مدیریت مرحوم " راو ییصحاق مایر لوی " بنیان نهاده شده بود، راهی آن دیار شد و طی مدت دو سال تحصیل دوره های علوم فقه و شریعت یهود را زیر نظر استادانی چون یهوشوع نتن الی و روانشاد "هاراو بن حییم" ( عموی بزرگ حاخام الیاهو بن حییم ) و دیگر علمای مذهبی که از یشیوای ایسرا ئل برای تدریس در همین دانشسرا دعوت شده بودند، تحصیلات خود را به پایان رسانید . پس از مدتی بنا به تشویق وتوصیه مرحومان (یهوشوع نتن الی و هاراو بن حییم ) علاوه بر دروس کلا سی دروس مربوط به شحیطا (ذبح پرنده و چهارپایان) را هم زیر نظر "هاراو بن حییم" فرا گرفت و موفق به اخذ سمیخا ( گواهی ذبح) گردید . موسی تاجیان در سال 1337 خورشیدی از طرف موسسه اوتصرهتورا برای ادامه تحصیل علوم مذهبی رهسپار سر زمین مقدس شد و در یشیوای «ماخن هاراو گلد» واقع در یروشالیم که در آن زمان از مراکز مهم آموزش دروس مذهبی بشمار می رفت، زیر نظر اساتید دانشگاهی تجربیات ارزشمندی کسب نمود.
او پس از اتمام تحصیلات به وطن بازگشت و رسما در موسسه «اوتصر هتورا» مشغول بکار شد و در اولین ماموریت خود به توصیه "راو لوی" به عنوان دبیر علوم دینی، رهسپار ارومیه ( رضا ئیه ) یکی از شهرهای یهودی نشین در شمال شرقی کشور که در آن زمان فاقد شوخط ( شخص ذبح کننده کاشر) بودند، مشغول به تدریس شد.
موسی تاجیان اولین تجربه معلمی را در مدرسه گنج دانش ارومیه با تدریس زبان عبری وعلوم دینی آغاز نمود، نیز همچنین طی این مدت مسئولیت انجام شحیطا برای جامعه کلیمیان ارومیه را عهده دار بود و پس از دوسال خدمت به تهران بازگشت و بلافاصله از طرف مدیریت اوتصرهتورا جهت تدریس به مدرسه اتحاد نو منتقل گردید .
موسی تاجیان در مدرسه اتحاد نو با حضوری فعال مشغول به تدریس گردید و چون موفق شده بود چند نفر از محصلین خردسال زیر10 سال را آماده کند تا در شبات در کنیسای همان مدرسه ، توراه قرائت کنند، ضمن قدردانی، مفتخر بدریافت جوایزی از دست شادروان "حبیب الله کهن" مدیر عامل این مجتمع فرهنگی شد . در همین راستای مسئولیت تدریس علوم دینی و زبان عبری در مدرسه آقاجان ابریشمی واقع در بلوارالیزابت به وی محول گردید . وی در آن مدرسه همانند دیگر مدارس، باعشق وعلاقه فراوان انجام وظیفه می نمود، از این رو مورد توجه رؤسای انجمن کنیسا بویژه "آقاجان ابریشمی" و"عبدالله نتن الی" قرار گرفت و به درخواست وی و با کمک موسسه اوتصرهتورا، یک کلاس فوق العاده در روزها ی جمعه بمنظور آموزش آن دسته از دانش آموزان که مایل بودند در روزهای شبات در کنیسا توراه قرائت کنند، تشکیل دهد . استقبال والدین از این امر باعث شد تعداد زیادی از محصلین در این کلاس شرکت کنند و پیشرفت و موفقیت قابل تحسین از خود نشان دهند . سپس نامبرده در سال 1342 خورشیدی به شهر یزد ( محل زادگاهش ) انتقال یافت .
موسی تاجیان طی ده سال تدریس در دبستان و دوره راهنمائی اتحاد نقش بسزائی در آموزش زبان عبری در یزد از خود نشان داد . او با تشکیل کلاسهای عصرانه برای بزرگ سالان و آماده نمودن آنها برای انجام وظایف شالیح صیبور در کنیساها، تدریس زبان عبری در کلاسهای شبانه خلوتص، تشکیل کلاس آموزش دروس مخصوص شحیطای پرندگان در روزهای جمعه، تغیرات قابل توجهی در سیستم آموزشی نسل جوان کلیمیان یزد شکل داد، نیزهمکاری با اداره سخنوت در جهت علییا دادند یهودیان یزد به سرزمین مقدس از جمله خدمات وی بوده ، همچنین مسئولیت شحیطا (پرندگان و چهارپایان) بویژه هنگامی که حاخام یوسف همدانی کهن در خارج از یزد بسر می بردند بعهده وی بوده موسی تاجیان در سال 1348 با همسرش اشرف از خانواده موسی کهن قادوش (از فرهنگیان جامعه یزد که سالیان دراز مدیر مدرسه آلیانس یزد بود) ازدواج نمود , ماحصل این ازدواج سه دختر و یک پسر می باشد.
موسی تاجیان درسال 1352 خورشیدی ، به تهران مراجعه نمود در همین راستای مسئولیت تدریس علوم دینی و زبان عبری در مدرسه اتحاد ژاله (بمدت یکسال) و سه سال هم در مدرسه روحی شاد (دروازه دولت) نیز به وی محول گردید . سپس از سال 1356 در مدرسه راهنمایی سلیمان حيیم (منطقه باغ صبا ) تا آخرین سالهای خدمت، در این مدرسه هم مشغول تدریس زبان عبری و علوم دینی بوده
در سال 1354 خورشیدی از طرف هیئت مدیره کنیسای سید خندان از موسی تاجیان رسماً دعوت شد تا به عنوان خزان (پیش نماز) در روزهای شبات وایام متبرکه خاص (روش هشانا - کیپور و موعدیم) در آن کنیسا حضور یابد . او دعوت را پذیرفت و ازهمان سال به مدت بیست و شش سال به عنوان خزان ( قرا ئت توراه- تفیلا – میدراش ) در آن کنیسا انجام وظیفه نمود .
موسی تاجیان از اولین دانش آموختگان اوتصرهتورا، با بیش از چهار دهه خدمت فرهنگی به جامعه کلیمیان ایران، در مدارس یهودیان (آلیانس، اتحاد، گنج دانش، ابریشمی، سلیمان حییم) و کنیساهای تهران و دیگر شهرها، توانست نام خود را بعنوان یک دبیر موفق زبان عبری و علوم دینی یهود که بیشتر عمر خود را صرف تعلیم و تربیت نسل جوان جامعه نموده است، در کارنامه فعالیت های فرهنگی خودش به ثبت برساند .
موسی تاجیان علاوه بروظایف محوله دبیری ، بنا به توصیه حاخام اوریئل داویدی رهبر مذهبی کلیمیان وقت ایران، مسئولیت ذبح چهارپایانی که از طرف مردم خیرخواه به سرای سالمندان هدیه می شد را به عهده گرفته بود .
همچنین مدتی تفسیر هفطارای هفته در کنیسای روحی شاد را با حضور و پس از سخنرانی "حاخام اورئیل داویدی" انجام می داد . نیز ترجمه تفیلاها، تفسیر پاراشای توراه وهفطارای هفته از زبان عبری به فارسی را چاپ و در کنیساها توزیع می نمود .
موسی تاجیان در سال 1384 خورشیدی (2006 میلادی) همراه همسرش تن به مهاجرت نا خواسته داد و نزد فرزندانش در شهر «گریت نک» نیویورک ساکن شد . پس از مدتی از طرف کنیسای «درخه امت» یکی از مراکز مذهبی ایرانیان یهودی مقیم گرت نک نیویورک که بسیاری از اعضای آن از دانش آموختگان و آشنایان او شمار می رفتند، از وی دعوت نمودند تا به عنوان شالیح صیبور و قارع توراه در این کنیسا اقدام به همکاری نماید.
وی از این امر استقبال نمود وهدفمند تر ازگذشته وظایف دینی خود را دنبال نمود.
پس از چند ماه وی از طرف جامعه یهودیان ایرانی مقیم نیویورک به موسسه کشروت نیویورک «وعد هاربانیم» کویینز و سایر موسسات کشروت معرفی شد و پس از گذرانیدن امتحانات مربوطه، رسما به استخدام این موسسه در آمد و بعنوان ناظر بر رعایت کشروت (مشگیخ) چند رستوران مهم مناطق گرت نک، کویینز و منهتن نیویورک مشغول بکار شده همچنین وی ضمن خدمت بر رعایت کشروت در رستورانها در هر فرصتی برای فراگیری بهر جسته و در کلاسهای تدریس گمارا و غیرو که توسطه ربانیم گرت نک تشکیل می شده شرکت می نمود و به ارتقاء سطح دانش خود افزوده است .
 


 ل
 

 مجموعه های سایت 7DORIM
آرشیو Archive
انطباق لحظه ها Calendar
تاریخ و فرهنگ  Culture
باع بهشت GanEden
درباره ما About Us
تماس با ما Contact Us
پاناروما ( سراسرنما) Panaroma

 

زیر مجموعه های
 تاریخ و فرهنگ
:
ARTICLE  مقالات
MOADIM  مناسبتها
PUBLICATIONS   کتب منتشر شده
LINKS  دیگر سایتها

Colloquial  گویشهای اصیل  
 

صفحه اول     صفحه مرجع  در
FaceBook با 7Dorim

ارتباط برقرار کنید

        زیر مجموعه های بخش  تصاویر:

تاریخ سازان

تاریخ به روایت تصویر

 چهره های ماندگار

 مشاهیر یهود

نماینده های یهودیان در مجلس:
عزیزاله سیمانی
سید عبدالله بهبهانی
دکتر لقمان نهورایی
شموئل حییم
مراد اریّه
جمشید کشفی
دکتر موسی برال
لطف الله حی
یوسف کهن
خسرو ناقی
دکتر منوچهر نیکروز
دکتر کورس کیوانی
دكتر منوچهر الياسي
موريس معتمد
دکتر سيامك مره صدق


روسا ی انجمن کلیمیان :
حبیب الله القانیان
مهندس عزیز دانش راد
موسی آزادگان
دكتر منوچهر الياسي
هارون یشایایی
دکتر رحمت ا... رفيع
همایون سامیح

خیراندیشان و مسولین جامعه:
فریده پوراتیان (یشایایی)
دائی یعقوب مصابند
ژاک ماهفر
روح الئه کهنیم
خلیل نهایی
عبدالله زرگریان
اسحق حکیم
آقاجان ابریشمی
صیون ابراهیمی
صالح نیکو
حاج یشوعا یحزقل یادگار
آقایقوتیئل
نورالله گبای
یوسف پیروزیان
اسحق کهن صدق
مسعود هارونیان
دکتر حشمت الله کرمانشاهچی
عبدالرحیم اعتصامی
جهانگیر بنایان
مهدی حریری طلوع
لقمان میکاییل
فرنگيس حسيديم
گاد نعيم
آقا جان شادی
استاد عزیز معمار
اسکندر میکاییل
ابراهیم موره
منوچهر کاشانیان
منصور پور اتحاد
منوچهر کوهن
شهلا جاودان
ملوک زرگریان
 

شخصیتهای مذهبی:
ملا اورشرگا
حاخام یوسف حئیم اورشرگا
حاخام یدیدیا شوفط
حاخام اوریل داویدی
حاخام یوسف حئیم همدانی کهن
حاخام نتن الی
حاخام موسي زرگري
ملا مراد آقا لر
حاخام یونس حمامی لاله زار
یدیدیا آذر احیان
اسحق بعلنث
ملا یوسف دیلمانی
حاخام یعقوب نگاری
ربای الیاهو بن حئیم
رحمان دلرحیم
موسی تاجیان
پروانه صراف
صیون حکاکیان
دیوید مختار
راب عزیزالئه نعیم

اساتید فرهنگی:
دکتر ميترا مقبوله
اردشیر بابک نیا
موسی بروخیم
فتح الئه بینا
پریچهر لوئیم ( ثانی)
فریده شبانفر
الیاس مشعل
فرج گلبان
دکترهمایون آرام
ابراهیم سعیدیان
فریبا صدیقیم
همایون ابراهیمی
دکتر منوچهر صیونیت
بقراط صفائی
الیاس اسحاقیان
شعبان شهری
امیر کهن
ناهید پیرنظر
اسحق فرهمند پور
جهانگیر صداقت فر
الهام یعقوبیان
فرشید دلشاد
منوچهر امیدوار
موسی میکاییل
شیرین دخت دقیقیان

اساتید هنری:
پرویز نی داوود
منوچهر طبری
سیما عمید
کوروش سلیمانی
سلیمان ساسون
امین امینی
ابراهیم تربتی
مژده روفه
مهین عمید
ناصر نظـریان
منوچهر بی بی یان
مینو ذهابیان (کوتال)

گوناگون:
کوروش کبیر
میرزا نورالله و میس نورالله
خیابان سیروس و خاطره آن
هیلیت نقره ئیان
ماشالئه عکاس
پشت صحنه
منطقه دوازده
کوچه هفت کنیسا
گذری از کوچه بزازها
اتوبوس خط 8
خانه ای در محله
بدل ناصرالدین شاه
راهیان هیمالیا
فرشتگان گمنام


یهودیان دیگر شهر ها:
تهران
شیراز
اصفهان
کرمان
کاشان
مشهد
رفسنجان
بوشهر
اردستان
یزد
کرمانشاه
سنندج
بروجرد
گلپایگان
ارومیه
همدان
بابُل

 

اماکن عمومی:
محله عودلاجان
بیمارستان دکتر سپیر
حمام کشوریه
سرای سالمندان یهود
مصاپزی
بهشتیه خاوران


زیارتگاه ها:
حبقوق نبي
دانیال نبی
استر و مردخای
محوطه ی پیربکران و یادبود ها
سارا بت آشر
ملا ماری
اورشرگا
موشه هلوی
گیلیارد-دماوند

کنیساها:
ابریشمی
یوسف آباد
باغ صبا
حییم
کنیسای اسحق حکیم
دانیال - لهستانی ها
گرگان
عزرا یعقوب
دروازه دولت
اتفاق
سیدخندان
زرگریان
رفیع نیا
خراسانی ها
عبدالله زاده
راه دانش
پل چوبی
عزیز خان
اتحاد - ژاله
لویان
کهن
ملا حنینا
حکیم آشر
سرای سالمندان
هارامبام
کوروش
گیشا
نصرت
اورشرگا
فخرآباد
طرشت

میقوه ها:
ابریشمی
ابریشمی - مردانه
دروازه دولت
باغ صبا
یوسف آباد


سازمان های فرهنگی اجتماعی:
انجمن کلیمیان تهران
کتابخانه انجمن کلیمیان تهران
انجمن خراسانی ها
خانه جوانان یهود تهران
سازمان بانوان یهود ایران
سازمان بانوان هاتف
مرکز پژوهش و مطالعات
سازمان زنان یهودی ایرانی در کالیفرنیای جنوبی

مدارس کلیمی:
آلیانس (اتحاد) -ژاله
موسسه فرهنگی ارت
مدارس گنج دانش (اوتصرهتورا)
گرگان گنج دانش
اتقاق
مدرسه نور صداقت
مراکز فرهنگی و مذهبی کلیمیان در جهان
سازمان پاراس
کنیسای پاراس
سازمان ایما

تصاویر خاطره انگیز:
عکسهای خاطره انگیز تهران
عکسهای خاطره انگیز شیراز
عکسهای خاطره انگیز  کاشان
عکسهای خاطره انگیز اصفهان
عکسهای خاطره انگیز مشهد
عکسهای خاطره انگیز همدان
عکسهای خاطره انگیز یزد
عکسهای خاطره انگیز کردستان
عکسهای خاطره انگیز خانوادگی

 

مجموعه تصاویر در حال گسترش می باشد.