برگزیده ای از تورات
 

برگزیده ای از تورات

 

 
   
 

 

 

نام کتاب : برگزیده ای از تورات
مؤلف : یوسف محبتی کرمانی
ناشر : سازمان کپی لبرز - شرکت چاپ آنی
سال انتشار : 1362- تهران
تعداد صفحات : 158
موضوع: مذهبی

پیشگفتار:
مدتهاست که بشر به نقشی که مواد غذایی در سرنوشت و خوی خویش دارد پی برده و متوجه شده است که خوراک است که نیروی کافی را برای ادامه حیات به او می دهد و همین مواد خوراکی و قابل جذب به بدن است که در صورتی که سالم باشد به انسان مغز سالم، اسکلتی محکم و دندان هایی قوی و قوای روحی و دماغی متعادل و عمری طولانی و سرانجام تولید مثل بهتری می دهد. با مطالعه ی تاریخ و نگاهی کوتاه به اجتماعات بشری امروزه یا دوران های گذشته متوجه خواهیم شد ملت هایی که از لحاظ فکری، عقلی حتی هنری و فنی بر سایرین برتری داشته اند. ملت هایی بوده اند که از مواد غذایی سالم و بهتری تغذیه می کرده اند به عکس ملت هایی یا اجتماعاتی دیده و می بینیم که تغذیه ایشان از لحاظ کیفیت و کمیت کافی و بهداشتی نبوده در نتیجه از افراد دیگر عقب افتاده تر و معدل ضریب هوشی آنان نیز در سطح پایین تری قرار دارد.
در آیین یهود به اطمینان و اعتقاد به این که تغذیه و خوراک سالم برای نسل بشر اثرات خوبی دارد فرق میان غذای پاک و ناپاک یا به عبارت دیگر غذای سالم و ناسالم را تشخیص داده و طی دستورهای مفید و محکمی استفاده از جانوران پلید از هر نوع و صرف غذاهای غیر بهداشتی را شدیداً منع و حرام کرده است و قوم یهود با توجه به این دستورهای دینی خویش و رسوم و قوانین مخصوص برای ذبح جانوران که از سوی آفریدگار به ایشان داده شده است توانستند موجودیت قوم خود را در قرون و اعصار متمادی در کشورها و حکومت های مختلف و انواع تمدن ها به گونه ی عجیبی حفظ کند و افراد شایسته ای را تحویل اجتماع بدهد جواهر لعل نهرو نخست وزیر اسبق هندوستان در کتاب خود زیر عنوان «نگاهی به تاریخ جهان» گفته : اما این مردم فوق العاده و حیرت انگیز نه فقط با وجود این مشکلات زنده مانده اند بلکه توانسته اند خصوصیات فرهنگی و مذهبی خود را نیز نگاه دارند ... و گروهی عظیم از مردان بزرگ را به وجود آورند و بپرورانند. امروزه قوم یهود به عنوان دانایان سیاسی، ادیبان و کارشناسان امور مالی و بازرگانی ... مقام های عالی و ارجمندی را در کنار سایر علمای بشری احراز کرده اند.
مجموعه ای که در پیش روی شماست حاصل مطالعه و تفسیر عمیق از کتب مذهبی به ویژه توراه، درباره خوراک های کاشر، با در نظر گرفتن هلاخاهای مربوط به آن می باشد.
ضمن آنکه می تواند نشانگر پیامدهای و تحولاتی حول محور زندگانی انسان ها به ویژه در طرز تفکر آنان در این راستا پدید آورد، به عبارتی با پیروی از قوانین در نحوه استفاده خوراک کاشر و اجرای ذبح شرعی تأثیرات اساسی در سلامت جسم و روح را می توان مشاهده نمود.
از این رو مصمم شدم، با وجود وقت اندکی که این زندگی ماشینی در اختیار من قرار داده ، تعمقی در توراه کرده و نیز به جستجوی آیاتی درارتباط با تغذیه و مواد خوراکی بپردازم با وجود این که می دانستم احتمال کوچکترین لغزش و برداشت غلطی مرتکب گناه بزرگی خواهم شد بنابراین برای کامیابی در این را تصمیم گرفتم با نیایش روی به درگاه خدای بیاورم و چون خود را در دعا کردن ضعیف یافتم از دعاهای حضرت داود که در مزبور 119 آمده است یاری گرفتم و در خلوت خود به پیشگاه آفریدگار دعا کرده و گفتم : یارب عالمین چشمان مرا بگشای تا از شریعت تو چیزهای شگفت انگیز دریابم. اوامر خود را از من پوشیده مدار تو متبارک هستی فرایض خود را به من بیاموز زیرا از فرایض تو لذت می برم. خرد نیکو و معرفت خود را به من بیاموز زیرا به اوامر تو ایمان دارم، شریعت تو برای من بهترین است . بمن فهم عطا کن تا اوامر ترا بیاموزم، شریعت تورات تو حامی من ودر تمامی روز تفکر من است. آری با این دعا کار خود را آغاز کردم و از خدای خود خواستم که مرا کامیاب گرداند تا بتوانم توشه ای و گلچینی از کتاب مقدس را که نتیجه ی مطالعات خود می باشد به عنوان «برگ سبزی تحفه ی درویش» تقدیم خوانندگان گرامی و کسانی که به کتاب مقدس عشق می ورزن و بدان علاقه دارند با میل و رغبت تمام پیشکش کنم و از طرفی چون بنده به اصالت فرهنگی و ادبیات فارسی و ارزش های معنوی ایمان دارم و خود را مدیون این فرهنگ می دانم بنابراین وظیفه خود دانستم برای ادای دین خویش این اندک معلومات ناچیز خود را که در این راه کسب کرده ام را به دیگران نیز برسانم. 

GENEALOGY شجره نامه
 

 رده بندی کتب منتشر  شده  :

کتب  ادبی

کتب تاریخی

کتب مذهبی

شکوفه های احساس
روزی که اسم خودم را دانستم
شاهین توراه
تورات منظوم
اشعار هادی نام دار
تند باد سرنوشت
اشک شمع
ترومپتی در وادی
از دنیایی که دیگر نیست
مرثیه ای برای زادگاهم
مینا
شکوه ایزدی
لیورا
عروج توبای تار زن

 

یهودیان کرد ایران
سیر و تحقیق در آئین موسایی3
خانه بدوشان کره خاک
برگزیدگان یهودی
سیر و تحقیق در آئین موسایی1
محاکمه آدلف آیشمن
سرگذشت ربی عقیوا
انطباق لحظه ها گاه شماری
فرزندان استر
همراه با فرهنگ
دفتر خاطرات راحل
خزرها
پادیاوند
تاریخ یهودیان مشهد
تاریخ معاصر-تاریخ یهودیان مشهد
تاریخ عصر جدید-تاریخ یهودیان مشهد
درد اهل ذمه
تحولات اجتماعی یهودیان ایران در قرن بیستم
دو قرن -تاریخ یهودیان مشهد
بربال خرد
خاطرات حاخام یدیدیا شوفط
ملت یهود
راهنمای جهانی آتشکده‌های زردشتیان
ستمگری انسانها به انسانها
واکنش آمريکا به هولوکاست
واکنش جهانیان به هولوکاست
پایان هولوکاست
 

شرح حال ایوب
رستگاری یعقوب
برگزیده ای از تورات
غزل غزل ها
سرود مخلوقات
گنجینه های هفطارا
ترجمه سیدور یشاریم
باز نویسی و تفسیر تورای فارسی
مجموعه توراه و هفطارا
آتش دائم (منتخبی از گفتارهای ربای لوباویچ
روش هشانا
هگادا شل پسح
مزامیر حضرت داوود
تناسخ
نوای افلاک

 

     

کتب علمی

کتب غیر فارسی

کتب احتماعی - فلسفی

اصول نقشه کشی و طراحي
خود آموز فتوشاپ
کتاب پیری
غلبه بر چاقی
بیماری های مفصلی
بهداشت پوست و مو
علاج آلرژی
تنظیم چربی خون
درمان های طبیعی
کبالا برای همه
 
 

Leaving Iran  

موهبت زن بودن
ایمان و مشیت ا-لهی
گنجینه هایی از یهودیت
دُر سخن
سخنان شنیدنی
بزندگان جایزه نوبل
شرحی بر دلالت الحائرین
شرحی بر دلالت الحائرین1
شرحی بر دلالت الحائرین3
شرحی بر دلالت الحائرین2

     

کتب هنری

کتب روانشناسی

کتب کودک و نوجوانان

   


زیر مجموعه های تاریخ و فرهنگ:
 


 مجموعه های سایت
7DORIM

 

ARTICLE  مقالات
MOADIM  مناسبتها
PUBLICATIONS   کتب منتشر شده
LINKS  دیگر سایتها

GENEALOGY شجره نامه
صفحه اول

 

آرشیو Archive
انطباق لحظه ها Calendar
تاریخ و فرهنگ  Culture
باع بهشت GanEden
درباره ما About Us
تماس با ما Contact Us
پاناروما ( سراسرنما) Panaroma


 

صفحه اول     صفحه مرجع  در
FaceBook با 7Dorim
ارتباط برقرار کنید

 

 

مجموعه کتب در حال گسترش می باشد.