نوای افلاک    
 

نوای افلاک

 

 
   
 

 

نام کتاب : نوای افلاک
تالیف : پروانه صراف
سال انتشار : لس آنجلس 2015
تعداد صفحات : 130
موضوع : مذهبی

در دهه ی شصت میلادی برای ادامه ی تحصیل در الهیات به آمریکا آمدم . همزمان با حرفه ی تدریس ، هر چه بیشتر با موسیقی نیایشی یهودیان اشکنازی آشنا شدم . این آرزوی قلبی که به تحقیق و تدوین مطالبی در زمینه ی موسیقی نیایشی یهودیان ایران بپردازم در من نیرومندتر شد .
کمبود کتابی در معرفی موسیقی عبادتی که از دستاوردهای فرهنگ بسیار غنی یهودیان ایران بوده، ولی هنوز به آن پرداخته نشده، مرا واداشت که در این زمینه گامی ساده و آغازگر بردارم . زیرا پیرامون فرهنگ موسیقی نیایشی یهودیان ایران هنوز از نظر تکنیکی و اصول موسیقی، تحقیق فراگیری به عمل نیامده و ابعاد شگفت انگیز آن نشده است . ناگفته نماند که مشوق دیگر من، شادروان پروفسور امنون نتصر ، ایرانشناس برجسته بود که خود نوازنده ی ویولون چیره دستی بود و با دستگاههای موسیقی ایرانی آشنایی کامل داشت. زنده یاد نتصر در سفری که به نیویورک آمد، پس از گفتگوهایی در زمینه ی موسیقی ایرانی و موسیقی نیایشی یهودیان ایران، یادداشت هایی به زبان عبری در زمینه ی موسیقی نزد یهودیان ایران را به من سپرد . چون آن بزرگوار از مختصر آشنایی من با دستگاههای موسیقی ایرانی و نیز سبک های تحریر توراه و تفیلا در میان یهودیان ایرانی آگاهی داشت ، توصیه کرد که پس از ترجمه ی یادداشت های ایشان ، شناخت مختصر خود از این موضوع را به آنها افزوده، روزی کتابی مقدماتی در این زمینه منتشر سازم . خوشبختانه دو نفر از " نورچشمانم " جناب پروفسور جمشید مداحی و فیلسوف جامعه ی ما شیریندخت دقیقیان نیز که از دوران دبستان افتخار تدریس به هر دوی آنها را داشتم ، با این تصمیم من با تشویق و همراهی روبه رو شدند . از بنیاد خانواده جمشید و آنژلا مداحی و سازمان فرهنگی یهودیان ایرانی مقیم آمریکا نهایت سپاسگزاری را برای حمایت از انتشار این کتاب دارم . همچنین، بخت آشنایی با دو موسیقیدان برجسته، جامعه ی یهود ایران را داشتم .
استاد شهرام فسازاده، از سرآمدان موسیقی اصیل ایرانی با تخصص در نواختن ویولن و ثبت قطعه های اصیل ایرانی به پیروی از پیشکسوت خود، استاد مرتضی خان نی داوود، دور از سرزمین ایران به حفظ این هنر والای ایرانی همت گماشته است . استاد فسازاده نت های موسیقی نیایشی یهودیان ایران را برای اولین برای ویولن تنظیم و در آن از علامت های مخصوص موسیقی نیایشی یهود استفاده کرده است که بدین وسیله صمیمانه از ایشان سپاسگزارم .
موسیقیدان دیگری که در این زمینه در کتاب حاضر سهم خود را ادا کرده، استاد پیمان اخلاقی، موسیقیدان، آهنگساز و پیانیست، است که نغمه های هفطارا را آوانگاری کرده است .
باید از ربای مردخای کهنیم که قرائت ایشان از طعامیم توراتی در این کتاب استفاده شده و آقای مجید زندیه برای توضیح دستگاه های ایرانی تشکر کنم .
از هنرمند برجسته، آقای کامران خاورانی که با بزرگواری تمام با قطعاتی از نقاشی گرانقدر خود ، جلد این کتاب را مزین کرده است، نهایت قدردانی را ابراز می دارم .
ایمان دارم نوای عبادتی یهودیان ایران علاوه بر زیبایی خود، گویای احساس ایمان عمیقی است که با کلام و نوشتارهای روحانی درمی آمیزد و اگر با لحن و موسیقی ایرانی در این نیایش ها به درستی ارائه گردد، یکی از پسندیده ترین نغمه های ایمان است. در نواهای ایرانی نیایش یهودی، شادی ها، امیدها، اندوه ها، سختی های روزگار و تاریخ نسل های پی در پی مردمی طنین انداز است که با توکل به نیروی الهی و اتصال به سرچشمه ی زلال لطف حق، نسل های خود را راهی آینده ای روشنتر می ساخته اند . این نواها نشان می دهند که یهودیان ایران تا چه اندازه با فرهنگ و موسیقی ایران زمین درآمیخته و آن را بخشی از مراسم نیایش خود ساخته اند. یهودیان ایرانی در رهگذر شکل دهی و گسترش و حفظ موسیقی نیایشی خود در چارچوب موسیقی سنتی ایرانی، موفق شدند تا دستگاه های موسیقی ایرانی را از تاراج زمان و دوران های تعصب و محدودیت موسیقی به سلامت عبور دهند. به طوری که در دوران مدرن، هنرمند و نوازنده ی بزرگی که به ثبت گوشه ها و دستگاه های موسیقی ایرانی همت گماشت، مرتضی نی داوود بود که از دل سنت موسیقی نیایشی یهودیان ایران می آمد .
همان گونه که موزه ها خلاقیت های درونی و شوق بشر را در عرصه های مختلف آشکار می سازد و فرهنگ عامه مسیر فکر و اندیشه و کیفیت زندگی مردم عوام را ظاهر می کنند . مطالعه ی آداب، سنت ها و هنرهای ملی و روحانی نیز ما را با تاریخ خود آشنا می کنند . موسیقی مذهبی نیز در دل خود، بستر نکات زیبای اخلاقی ، اجتماعی مذهبی و ادبی است که باید ثبت و حفظ شده ، به روش های گوناگون به نسل جوان امروز معرفی شود . برای نسل جوان امروز که اولیاء آنان به خاطر مهاجرت اجباری به آمریکاو دیگر کشورها رفته اند، بی تردید آشنایی و یادگیری موسیقی نیایشی از پیشینیان یادآور صدای روح و میراث باستانی خواهد بود . دریغ است که سنت خواندن نیایش های یهودی با موسیقی ایرانی به فراموشی سپرده شود. از این رو امیدوارم مسئولان کنیساها هر چه بیشتر، جوانترها را تشویق به یادگیری موسیقی نیایشی یهودیان ایران نمایند. این کتاب می کوشد اطلاعات ساده و زیربنایی در این زمینه را در دسترس این مسئولان، حازان های محترم کنیساها و علاقه مندان قرار داده، زمینه ای باشد برای تشویق به حفظ و گسترش این نوع موسیقی کمیاب و دارای ارزش هنری و تاریخی .

پروانه صراف
 

GENEALOGY شجره نامه
 

 رده بندی کتب منتشر  شده  :

کتب  ادبی

کتب تاریخی

کتب مذهبی

شکوفه های احساس
روزی که اسم خودم را دانستم
شاهین توراه
تورات منظوم
اشعار هادی نام دار
تند باد سرنوشت
اشک شمع
ترومپتی در وادی
از دنیایی که دیگر نیست
مرثیه ای برای زادگاهم
مینا
شکوه ایزدی
لیورا
عروج توبای تار زن

 

یهودیان کرد ایران
سیر و تحقیق در آئین موسایی3
خانه بدوشان کره خاک
برگزیدگان یهودی
سیر و تحقیق در آئین موسایی1
محاکمه آدلف آیشمن
سرگذشت ربی عقیوا
انطباق لحظه ها گاه شماری
فرزندان استر
همراه با فرهنگ
دفتر خاطرات راحل
خزرها
پادیاوند
تاریخ یهودیان مشهد
تاریخ معاصر-تاریخ یهودیان مشهد
تاریخ عصر جدید-تاریخ یهودیان مشهد
درد اهل ذمه
تحولات اجتماعی یهودیان ایران در قرن بیستم
دو قرن -تاریخ یهودیان مشهد
بربال خرد
خاطرات حاخام یدیدیا شوفط
ملت یهود
راهنمای جهانی آتشکده‌های زردشتیان
ستمگری انسانها به انسانها
واکنش آمريکا به هولوکاست
واکنش جهانیان به هولوکاست
پایان هولوکاست
 

شرح حال ایوب
رستگاری یعقوب
برگزیده ای از تورات
غزل غزل ها
سرود مخلوقات
گنجینه های هفطارا
ترجمه سیدور یشاریم
باز نویسی و تفسیر تورای فارسی
مجموعه توراه و هفطارا
آتش دائم (منتخبی از گفتارهای ربای لوباویچ
روش هشانا
هگادا شل پسح
مزامیر حضرت داوود
تناسخ
نوای افلاک

 

     

کتب علمی

کتب غیر فارسی

کتب احتماعی - فلسفی

اصول نقشه کشی و طراحي
خود آموز فتوشاپ
کتاب پیری
غلبه بر چاقی
بیماری های مفصلی
بهداشت پوست و مو
علاج آلرژی
تنظیم چربی خون
درمان های طبیعی
کبالا برای همه
 
 

Leaving Iran  

موهبت زن بودن
ایمان و مشیت ا-لهی
گنجینه هایی از یهودیت
دُر سخن
سخنان شنیدنی
بزندگان جایزه نوبل
شرحی بر دلالت الحائرین
شرحی بر دلالت الحائرین1
شرحی بر دلالت الحائرین3
شرحی بر دلالت الحائرین2

     

کتب هنری

کتب روانشناسی

کتب کودک و نوجوانان

   


زیر مجموعه های تاریخ و فرهنگ:
 


 مجموعه های سایت
7DORIM

 

ARTICLE  مقالات
MOADIM  مناسبتها
PUBLICATIONS   کتب منتشر شده
LINKS  دیگر سایتها

GENEALOGY شجره نامه
صفحه اول

 

آرشیو Archive
انطباق لحظه ها Calendar
تاریخ و فرهنگ  Culture
باع بهشت GanEden
درباره ما About Us
تماس با ما Contact Us
پاناروما ( سراسرنما) Panaroma


 

صفحه اول     صفحه مرجع  در
FaceBook با 7Dorim
ارتباط برقرار کنید

 

 

مجموعه کتب در حال گسترش می باشد.