پروفسور ایرج لاله زاری
 

پروفسور ایرج لاله زاری

ایرج (امیر) لاله زاری در سال 1308 خورشیدی (1930) در یک خانواده یهودی در شهر همدان چشم به جهان گشود . او فرزند ارشد "هارون یعقوب زاده" لاله زاری (از تجار دارو) و بانو " فرخ" دختر "دانیل صدیق ارشادی" بود .
ایرج تحصیلات ابتدائی را در مدرسه آلیانس ودوره متوسطه را در دبیرستان پهلوی همدان به پایان رسانید و پس از گذشتن از سد کنکور وارد دانشکده دارو سازی دانشگاه تهران شد و در سال 1331 خورشیدی فارغ التحصل و بلافاصله، جهت ادامه تحصیلات عالیه دانشگاهی عازم فرانسه شد . او در سال 1953 میلادی موفق به دریافت درجه دکترای خود در رشته شیمی از دانشگاه سوربون پاریس شد و یکسال بعد مدرک تخصصی خود را در رشته شیمی اورگانیک از همین دانشگاه دریافت کرد . دکتر ایرج لاله زاری طی تحصیل دکترای خود در فرانسه، بخاطرمطالعه و پژوهش در شیمی « هتروسیکلیک » از طرف آکادمی علوم فرانسه موفق به در یافت مدال لاوازیه گردید، نیز همچنین بخاطر فعالیت های علمی ارزنده، جایزه نقدی لورآ و نیز عنوان «لورآ» به وی تعلق گرفت .
دکتر ایرج لاله زاری در سال 1954 میلادی در پاریس با همسرش "مادلن" از خانواده ژانتیل پیوند زناشوئی بست، حاصل این ازدواج دو فرزند پسر، فرزین و رامین می باشد، با گذر سالها، هر دو فرزند به تکمیل تحصیلات عالی ( در رشته مهندسی الکترونیک ) نائل آمدند
دکتر لاله زاری پس از بازگشت به ایران، مدتی در مقام استادیار افتخاری رسما بخدمت دانشگاه تهران در آمد، سپس بعنوان استاد تمام وقت شیمی اورگانیک و رئیس بخش شیمی اورگانیک و گیاهی داروئی مشغول بکار شد . او در سال 1974 میلادی مسئولیت ریاست دانشکده داروسازی دانشگاه تهران را بعده گرفت و تا سال 1979 خورشیدی (پس از وقوع انقلاب) در این سمت خدمت نمود .
تحقیقاتی که دکتر ایرج لاله زاری در باره مواد «هتروسیکلیک »انجام داد بی نظیر بود و همین امر باعث گردید که به عضویت کنگره هتروسیکلیک در امریکا انتخاب شود ، نیز همچنین به عضویت هیئت تحقیقی ژورنال هتروسیکلیک درآمد ، دو سال بعد انجمن هتروسیکلیک را در ایران بنیاد نهاد که یکی از موفق ترین کنگره های شیمی در دانشگاه ایران بود .
دکتر لاله زاری از سال 1966 مطالعات خود را برروی نوعی از گیاهان خودروی ایران بنام ( پاپاورپرا کته آتوم ) که گونه ای از خانواده شقایق وحشی است متمرکز کرد و توانست مقدار قابل ملاحظه ای از ( آلکالوئیدی ) بنام ( تبائین ) که قبلا در تریاک یافت می شد بدست آورد، پس از تحقیقات دامنه داری که محقیقن در سراسر جهان بخصوص آمریکا در این راستای بعمل آوردند، موارد استعمال بیشماری در عرصه فرآورده های مختلف داروئی از جمله داروهای مسکن ضد سرفه و خصوصا داروی معجزه آسای معالجه معتادان هروئین بنام ( نالکسون ) می باشد، بدست آورند .
از آنجائیکه این گیاه ( پاپاورپرا کته آتوم ) تنها منبع سرشار ( تبائین ) می باشد، بسیار مورد توجه مراکز علمی و صنعتی بین المللی هم قرار گرفت . از این رو بدستور شخص شاه بخاطر حائز اهمیت بودن این کشف از نظر بهربرداری اقتصادی، کلیه امور مربوطه به کشت ، بهره برداری و صنعتی کردن این محصول در ایران در سطحی وسیع تحت نظر مستقیم دکتر لاله زاری قرار گرفت، ضمن آنکه وزرات علوم ملزم گردید برای حمایت و تحقیقات مستعمر در این زمینه بودجه ویژه ای در اختیار دکتر لاله زاری قرار دهد .
دکتر ایرج لاله زاری پژوهشگر برجسته ایرانی، عضو آکادمی علوم ایران بود او سالیان متمادی ریاست دانشکده داروسازی دانشگاه تهران و ریاست انجمن داروسازی ایران را بعهده داشت، وی در توسعه تحقیقات داروشناسی در ایران گام های بزرگ و ارزنده ای برداشت . پژوهش های دکتر لاله زاری در زمینه داروشناسی و شیمی آلی و کشف شیوه های موثردر تشخیص بیماری قند از اعتبار بین المللی برخوردار بود ، از این رو در ایران و جهان مورد تقدیر قرار گرفت و بر اعتبار نام ایران در مجامع علمی جهان بسیار افزود .
دکتر ایرج لاله زاری در سال 1980 میلادی به همراه خانواده اش تن به مهاجرت ناخواسته داد و به امریکا کوچ نموده . او در شهر نیویورک اقامت گزید و بلافاصله در« انسیتو طبی آلبرت انیشتین» پذیرفته و مشغول بکار گردید . در سال 2005 میلادی نزد فرزندانش به کلرادو رفت و همانجا لابراتور شخصی خود را تاسیس نمود و تا پایان عمر به پژوهش و مطالعات خود در رشته شیمی آلی ادامه داد . در سال 2012 از طرف بنیاد جامعه دانشوران در تجلیل از مقام علمی پروفسور ایرج لاله زاری مجلس بزرگداشتی با حضور خانواده وی، دوستان، اساتید فرهنگی و دیگر شخصیت های علمی در شهر لس آنجلس برگذار گردید .
پروفسور ایرج لاله زاری در راستای فعالیت های علمی و تحقیقاتی خود، با بسیاری از دانشمندان و اساتید دانشگاهی در ارتباط بود. بویژه با پروفسور "پرویز رهبر" دوست دیرینه و یار دوران دبستانی ، دبیرستانی و دانشگاهی، این دو پس ورود به امریکا مانند دوران گذشته ، همکاری های علمی پژوهشی خود را از سر گرفتند . آنها پس از چندین سال تحقیق و مطالعه راجع به (پروتئین های مخلوط با قند) خون ، مشترکا در اواخر دهه 1990 موفق به کشف ماده ای شدند که دوام (عمر) خون را بیشتر کرده بود . از این رو نام آنرا با حروف اول اسمشان 1- ( L & R) نامگذاری و ثبت کردند
پروفسور ایرج لاله زاری دانشمندی آراسته به فضائل انسانی بود و به ایران صمیمانه مهر می ورزید و از آنچه بر ایران و ایرانیان، اگر بد رفته بود عمیقا آزرده خاطر بود، سالهای دوری از ایران را با تمام ناملایماتی که همراه داشت با سر بلندی توام با تواضع و فروتنی سپری کرد . هرگز ایران را از یاد نبرد و اعتقادات مهین پرستانه خود که به شدت بدانها پایبند بود عدول نکرد .
او در سال 1344 خورشیدی مقارن با جشن های تاجگذاری مفتخر به دریافت یک قطعه نشان (درجه چهار تاج) از دست پادشاه وقت نائل گردید، نیز در طول سالها تحصیل و تحقیق و تدریس در ایران و فرانسه موفق به دریافت جوایز و نشان های متعدعلمی گردید . او بیش از 150 مقاله علمی در مهمترین نشریات علمی جهان منتشر نمود، بیش از چهار جلد کتاب علمی تخصصی در ارتباط با شیمی آلی و شیمی فیزیک منتشر نمود نیز همچنین موفق به ثبت یازده کشفیات خود در امریکا نائل گردید . و بعنوان یک دانشمند و شیمیدان برجسته در اکثر گنگره های بین المللی در اقصی نقاط جهان شرکت می کرد و همواره حضوری فعال از خود به نمایش گذاشت .
پروفسور ایرج لاله زاری در جولای 2019 در سن 89 سالگی در شهر بلدور- کلرادو امریکا چشم از جهان فروبست .
در مجلس بزرگداشتی که از طرف خانواده ایرج لاله زاری در لس آنجلس ترتیب داده شده بود ، اعلان شد، با همکاری دو پسر وی جهت تامین کمک های مالی به ادامه تحصیلات دانشگاهی دانشجویان ایرانی، مرکزی تحت عنوان « بنیاد پروفسور ایرج لاله زاری » تاسیس شده است .


دکتر ایرج لاله زاری و همسرش مادلن ژانتیل پاریس 1954 میلادی
 

دکتر ایرج لاله زاری همراه با فرزند ارشدش فرزین - تهران 1343 خورشیدی
 

چشن فارغ التحصیلی دانشجویان دانشکده داروسازی با حضور اساتید دانشگاه تهران و رئیس دانشکده پروفسور ایرج لاله زاری - 1345 خورشیدی
 

عکس خانوادگی از سمت راست فرزین ، مادلن، ایرج و رامین لاله زاری
 

پروفسور ساموئل رهبر و پروفسور ایرج لاله زاری دو یار دبستانی ، دو دانشمند و محقق برجسته و موفق لس آنجلس 2012 میلادی
 

دکتر ایرج لاله زاری در میان دانشجویان دانشگاه تهران 1975 میلادی
 

 

 

 

 


 پروفسور ایرج لاله زاری 2019 – 1930 

 

-
 


همچنین در مورد  دیگر مشاهیر بخوانید :
 


 مجموعه های سایت
7DORIM

 

حاخام حئیم موره
مرتضی خان نی داوود
هوشنگ ابرامی
هما سرشار
طالع همدانی
نوراله خرازی
سلیمان حئیم
حاخام یدیدیا شوفط
آمنون نتصر
روح الله سپیر
راو داوید شوفط
دكتر ابراهيم برال
ملا مراد آقا لر
دکتر حبیب لوی
مشفق همدانی
دکتر رحیم کهن
یونا دردشتی
پروفسور شموئیل رهبر
لُرد داود آلیانس
شمسی مرادپور (حکمت)
ملیحه سپیر(کشفی)
دکتر عزیزه برال
شلمو کهن صدق
باروخ بروخیم
پروین متعمد
مولانا شاهین شیرازی
ژانت کهن صدق
حاخام حکیم نور محمود نهورای
پروفسور جمشید مداحی
دکتر مرتضی معلم
پروفسور ایرج لاله زاری
چهره های ماندگار
-

آرشیو Archive
انطباق لحظه ها Calendar
تاریخ و فرهنگ  Culture
باع بهشت GanEden
درباره ما About Us
تماس با ما Contact Us
پاناروما ( سراسرنما) Panaroma

 

زیر مجموعه های
 تاریخ و فرهنگ
:
ARTICLE  مقالات
MOADIM  مناسبتها
PUBLICATIONS   کتب منتشر شده
LINKS  دیگر سایتها

Colloquial  گویشهای اصیل  
 

صفحه اول     صفحه مرجع  در
FaceBook با 7Dorim

ارتباط برقرار کنید

 

 


 

مجموعه مقالات در حال گسترش می باشد.