ژانت کهن صدق
 

ژانت کهن صدق

ژانت کهن صدق در اردیبهشت ماه 1324 خورشیدی (1945 میلادی) در یک خانواده متدین یهودی در تهران چشم به جهان گشود . او فرزند سوم " ابراهیم کهن صدق " و با نو " اختر مرادپور (کهن صدق) " می باشد .
ژانت تحصیلات ابتدائی را در دبستان « گیو » و دوره متوسطه را در دبیرستان های « انوشیروان دادگر » و « همایون » به پایان رسانید و در ادامه تحصیلات (عالیه) موفق به اخذ مدرک لیسانس تربیت بدنی از دانشگاه تهران گردید .
ژانت کهن صدق فعالیت های ورزشی خود را نخستین بار در سیزده سالگی هنگامی که به دبیرستان راه یافت آغاز نمود و تا قبل از اتمام دوران تحصیلاتش موفق گردید نام خود را به عنوان یکی از چهره های شاخص ورزشی دو و میدانی دختران در تاریخ ورزش ایران به ثبت برساند . او سریع ترین دونده زن ایرانی ، نیز سبک ترین دونده سرعت در جهان به شمار می رفت .
آغاز درخشش ، هنگامی بود که با 156 سانتی متر قد و با وزن 40 کیلو موفق گردید رکورد دو صد متر بانوان ایران را بشکند و عنوان اولین زن دونده صاحب رکورد در دهه 1340 خورشیدی را به خود اختصاص دهد . نیز همچنین در مسابقات انتخابی المپیک آسیائی سال 1966 میلادی با بدست آوردن رکورد 5/12 ثانیه در صد متر رکورد قابل ملاحظه ای را برای تاریخ ورزش ایران از خود بجای گذارد .
ژانت کهن صدق با تلاشی پیگیر و اعتقادی راسخ به موفقیت و عشق به پیشتازی توانست راهگشای قهرمانی های بزرگتر برای وطنش ایران که صمیمانه به آن عشق می ورزید باشد . نخستین موفقیت ژانت کهن صدق در سال 1328 خورشیدی در دو امدادی خردسالان دبیرستان انوشیروان دادگر بود و نام او جزو یکی از چهار نفر دونده برتر قرار گرفت . یک سال بعد با رکورد 7/8 ثانیه قهرمان دوم آموزشگاههای تهران شد . و این پیروزی انگیزه ای شد برای پیشرفت های آینده ، ضمن آنکه خانم صدری دبیر ورزش که به استعداد و علاقه او پی برده بود به آموزش او در این امر توجه بیشتری نشان داد و در هر فرصتی حضور او را در مسابقات و شرکت در اردوهای آموزشگاهی ترغیب می نمود . (بعدها مربیان دیگری چون آقای ایزدپناه ، خانم شریف محمدی ، خانم مهرنوری و نیز تشویق خانواده اش ، عاملی شد برای کسب موفقیت های بیشتر وی در این راستای)
ژانت در سال 1341 خورشیدی (در هفده سالگی) در مسابقات مدارس جزو تیم بزرگسالان شرکت نمود . وی در دوی 80 متر با رکورد 11 ثانیه مقام اول را بدست آورد ، همان سال در مسابقه های قهرمانی (آموزشگاهها) کشور شرکت کرد و مقام چهارم را کسب نمود . در مهرماه 1341 خورشیدی از طرف انجمن دوشیزگان و بانوان در مسابقه های باشگاهی شرکت نمود و توانست در دو 80 متر با رکورد 9/10 ثانیه اول شود . نیز در چهارم آبان 1341 در مسابقه دو صدمتر با رکورد 1/13 ، رکورد دختران کشور را یک دهم ثانیه بشکند و رکورد دار دو صدمتر ایران شود .
به نقل از خودش این پیروزی بهترین خاطره ورزشی او به شمار می رود . نیز همچنین در سال 1343 با رکوردی کمتر از 13 ثانیه اوجی دیگر گرفت و رقیبان را پشت سر گذاشت ، شهرت ژانت کهن صدق رو به فزونی گرفت ، دعوت از او برای شرکت در مسابقات باشگاههای تهران و شهرستان ها و در پی آن موفقیت های پی در پی و شکستن رکوردها باعث گردید از طرف روزنامه کیهان ورزشی در سال 1342 خورشیدی بعنوان دختر سال معرفی گردد . سرانجام عصر روز چهارم آبان در مقابل بیش از سی و پنج هزار تماشاچی ، ژانت کهن که صورتش از طراوت گلگون بود و چشمانش از شادی برق می زد ، در میان هلهله و شگفتی تماشاگران موفق شد رکورد دو صدمتر را در 5/12 ثانیه بشکند . دیری نپائید زمینه ای برای انجام مسابقات دو در دیگر کشورهای آسیائی فراهم گردید .
ژانت کهن صدق در مصاحبه ای گفته بود « ژانت هرگز درجا نمی زند » ژانت بر خلاف جثه ای ظریف و کوچک (قد 156 سانتی متر ، وزن 40 کیلو) دارای روحی بزرگ ، خصلت های بزرگ منشانه و انسانی بود ، شخصیتی قوی و مصمم داشت، او بلند فکر می کرد ، رفیق باز و بسیار خیراندیش بود . نیز همچنین بی قرار و پر شور ، صمیمی و مهربان . عاشق خانه و خانواده بود .
در کودکی به خانواده اش گفته بود ، آرزویم است که جهان مرا بشناسد.
در اواخر بهار هنگام برگزاری امتحانات آخر سال تحصیلی مدارس و دانشگاه ها ( ساعت دو بعدازظهر سه شنبه یازدهم خرداد 1351 خورشیدی ) گوینده اخبار رادیو ایران اعلام نمود ، در تصادفی که صبح امروز در محل پارک وی رخ داد سیمین شفیعی عضو تیم ملی بسکتبال بانوان ایران و باشگاه " پاس " که رانندگی اتومبیلی را به عهده داشت و ژانت کهن صدق سریعترین دونده زن ایران که در کنار او نشسته بود ، در نخستین لحظات این حادثه کشته شدند . فردای آنروز روزنامه های بزرگ پایتخت این خبر مصیبت بار را انتشار دادند با تیترهای ، دو دختر قهرمان سیمین شفیعی و ژانت کهن صدق به همراه دو زن دیگر (مربی ورزشی) که در اتومبیلی از دانشگاه ملی به سوی مرکز شهر در حرکت بودند ، در محل پارک وی با اتومبیل کرایه خط شمیران رو در رو قرار گرفت و به شدت تصادف کردند . اتومبیل دختران ورزشکار به علت این برخورد واژگون شد و سرنشینان آن در میان اتاقک درهم فرو رفته اتومبیل ماندند . بلافاصله به کمک پلیس و مأمورین آتش نشانی مصدومین را به بیمارستان رساندند اما به علت جراحات شدید حادثه دو سرنشین جلو اتومبیل سیمین شفیعی و ژانت کهن صدق نتوانستند جان سالم بدر ببرند .
در مراسم خاکسپاری "ژانت کهن صدق" جمع کثیری از شخصیت های ورزشی ، همکاران ، مربیان ورزشی ، استادان دانشگاهها ، دانشجویان ، اعضای انجمن کلیمیان ایران ، اعضای سازمان بانوان یهود ، بسیاری از شاگردان مدارس که ژانت برای آنها تدریس می نمود و دیگر طبقات جامعه حضور یافتند و طی مراسم با شکوه به خاک سپرده شد و اعلامیه های متعددی از طرف سازمان ها و شخصیت ها منتشر گردید .
بر باور بعضی ها ، ژانت کهن صدق اخگر فروزانی بود که در افق نیمه تار دو صدمتر ایران درخشید و با مرگ نابهنگام خود ، جامعه ورزشی میهن ما را داغدیده ساخت . او سالهای جوانی را در پیکار برای کسب امتیاز گذرانید و در این رهگذر معجزه ای برپا کرد که اعجاب و تحسین همگان را برانگیخت . افسوس که چراغ عمرش دیری نپائید و از میان ما رفت . ابعاد این فاجعه برای خانواده ژانت به قدری سنگین و غیر قابل تحمل بود که پدرش پس از یکماه در بستر بیماری افتاد و ده ماه بعد جان به جان آفرین تسیلم نمود .
پس از فوت ژانت کهن صدق فدراسیون دو و میدانی ایران با اعتقاد بر اینکه خاطره ژانت برای دیگر قهرمانان دو و میدانی همیشه جاودان خواهد ماند ، کاپ سالانه ای را به نام وی برگزار نمود . در اولین مسابقه ای که در رشته تخصصی او برگزار شد ، خط دوم که در آخرین مسابقه اش در آن دویده بود با گل پوشانده شده بود . دانشگاه تهران هم بدین منظور مسابقات دو و میدانی را سالانه با نام ژانت برگزار نمود و تا قبل از انقلاب اسلامی ، این امر در دانشگاه انجام می گرفت . نیز همچنین سازمان بانوان یهود ایران با همت انجمن کلیمیان تهران سالن ورزشی بانوان کلیمی تهران را به نام شادروان ژانت کهن صدق قهرمان دو سرعت و رکورد دار دو صدمتر زنان ایران را در محل مجتمع فرهنگی ورزشی « سرابندی » واقع در یوسف آباد افتتاح نمود .
ژانت کهن صدق ورزشکاری خوش استیل و افتخار آفرین بود . نیرومندی روح و جسمش زبانزد همه بود . او با خصوصیات روحی استثنای سراپا محبت و انسانیت مظهر یک ورزشکار واقعی بود ، هراز گاهی بطور پنهانی بعضی از خانواده های مستمند را دستگیری می نمود . نیز همچنین بدون هیچ تعصبی ، زیباترین خصلت های انسانی را در هر فرصتی برای دیگر هم وطنان خودش به نمایش می گذاشت . در تمامی مسابقاتی که شرکت می کرد همگی یکصدا نامش را فریاد می زدند و تشویقش می کردند ، زیرا در آن لحظه می دانستند ، ژانت برای ایران و سربلندی ایران می دود . اما شوربختانه در بهت و ناباوری همه ، "ژانت کهن صدق" در سن 27 سالگی در ماه ایار 5732 عبری (1972 میلادی) جان به جان آفرین تسلیم نمود و از حرکت باز ایستاد .

 

عکس خانوادگی ژانت کهن صدق  تهران 1335 خورشیدی 

 


خواهران ژانت کهن صدق نفر اول از سمت راست : فلورا ، ژانت ، روزا و سیما
تهران 1342 خورشیدی

 ژانت کهن صدق   1972 - 1945

-
 


همچنین در مورد  دیگر مشاهیر بخوانید :
 


 مجموعه های سایت
7DORIM

 

حاخام حئیم موره
مرتضی خان نی داوود
هوشنگ ابرامی
هما سرشار
طالع همدانی
نوراله خرازی
سلیمان حئیم
حاخام یدیدیا شوفط
آمنون نتصر
روح الله سپیر
راو داوید شوفط
دكتر ابراهيم برال
ملا مراد آقا لر
دکتر حبیب لوی
مشفق همدانی
دکتر رحیم کهن
یونا دردشتی
پروفسور شموئیل رهبر
لُرد داود آلیانس
شمسی مرادپور (حکمت)
ملیحه سپیر(کشفی)
دکتر عزیزه برال
شلمو کهن صدق
باروخ بروخیم
پروین متعمد
مولانا شاهین شیرازی
ژانت کهن صدق
حاخام حکیم نور محمود نهورای
پروفسور جمشید مداحی
دکتر مرتضی معلم
پروفسور ایرج لاله زاری
چهره های ماندگار
-

آرشیو Archive
انطباق لحظه ها Calendar
تاریخ و فرهنگ  Culture
باع بهشت GanEden
درباره ما About Us
تماس با ما Contact Us
پاناروما ( سراسرنما) Panaroma

 

زیر مجموعه های
 تاریخ و فرهنگ
:
ARTICLE  مقالات
MOADIM  مناسبتها
PUBLICATIONS   کتب منتشر شده
LINKS  دیگر سایتها

Colloquial  گویشهای اصیل  
 

صفحه اول     صفحه مرجع  در
FaceBook با 7Dorim

ارتباط برقرار کنید

 

 


 

مجموعه مقالات در حال گسترش می باشد.