پروین متعمد
 

پروین متعمد

پروین معتمدپروین متعمد (امینی) در سال 1307 خورشیدی (1927 میلادی) در یک خانواده یهودی علاقمند به علم و دانش در شهر همدان چشم به جهان گشود . پدرش " یوسف ربان " از ملاکین و خیراندیشان جامعه کلیمیان همدان بود ، پدر جدش " ملا یهودا ربان " از علما و رهبران دینی جامعه کلیمی به شمار می رفت . ( پس از فوت پدر و مهاجرت به تهران ، به دلایلی نام ربان را به متعمد تغییر دادند ) .
پروین متعمد تحصیلات ابتدائی و دوره متوسطه را در مدرسه اتحاد (آلیانس) به پایان برد ، ( در سفر رضاشاه به همدان از طرف مدرسه آلیانس ، پروین که محصل دبستان بود ضمن تقدیم یک دسته گل در خطابه ای که ایراد نمود . ورود ایشان را تبریک و تعنیت گفت . رضا شاه متقالبا اورا مورد مهر و محبت قرا میدهد و نوید یک آینده درخشان را برای برای وی ارزو می کند . پس از این واقعه ، اهالی همدان به پروین لقب شاه پسند دادنند . نیز همچنین این رویداد را افتخار برشمردند ) .
پروین قبل از پایان دبیرستان در سال 1325 خورشیدی به به تهران کوچ نمود . دو سال بعد ، با همسرش " دکتر لقمان امینی " پیوند زناشوئی بست ، ماحصل این ازدواج دو فرزند پسر می باشد . (هر دو ایشان تحصیلات عالیه را طی نموده اند)
پروین پس از ازدواج در ادامه تحصیلات دیپلم خود را از دبیرستان هدف دریافت کرد . و بلافاصله پس از گذرانیدن امتحانات ورودی به دانشگاه تهران راه یافت . او در سال 1334 موفق به اخذ لیسانس در رشته زبان انگلیسی گردید . ضمن آنکه همزمان با ادامه تحصیلات دانشگاهی ، در هنرستان دخترانه ارت تهران بطور نیمه وقت شروع به تدریس نمود .
پروین متعمد در سال 1347 خورشیدی به جهت شایستگی در رفتار و نحوه تدریس با سمت رئیس هنرستان دخترانه ارت (بطور تمام وقت) مشغول بکار شد . ضمن آنکه مجدداً به دانشگاه بازگشت و شبانه دوره فوق لیسانس را در رشته روانشناسی به پایان رسانید . نیز همچنین از سال 1342 تا 1352 خورشیدی طی سفرهای متعدد آموزشی به اروپا و آمریکا موفق گردید ، دیپلم مدیریت مدارس فنی را از مرکز ارت جهانی در سوئیس را دریافت کند . و بلافاصله از طرف مرکز ارت جهانی (برای اولین بار یک زن ایرانی) به سمت ریاست کل ارت ایران منصوب گردید . (ضمن آنکه مقام معاونت ارت را چند سالی ، وی در اختیار داشت)
از دهه 1350 خورشیدی ، با همت پروین متعمد ، آمار رشد توسعه تحصیلی در ارت ایران شتاب بیشتری به خود گرفت . برای اولین بار از طرف وزارت علوم و آموزش عالی به دانشجویان دوره عالی ارت مدرک فوق دیپلم اعطا گردید ، تکنیسین های فارغ التحصیل از ارت ، در بازار کار به عنوان تکنیسین درجه یک فنی شناخته می شدند . هر ساله از کشورهای آسیایی تعدادی هنرجو برای آموزش دوره های فنی به ارت ایران اعزام می شدند .
از سال 1352 خورشیدی پروین متعمد (از طرف ارت ایران) قراردادی با دولت منعقد نمود ، که بر اساس آن سازمان ارت موظف گردید هر سال مسئولیت تربیت تعدادی دبیر فنی برای کلیه هنرستان های کشور را عهده دار شود .
دستاورد فعالیتهای آموزشی موسسه ارت ایران به عنوان اولین مرکز آموزش فنی حرفه ای و بالا بردن سطح دانش و تبحر در راستای بهینه سازی حرفه صنعتی ، بسیار چشمگیر و قابل توجه بود . موسسه ارت با بیش از نیم قرن فعالیت همراه با سایر شعبات آن در شیراز و اصفهان تأثیر بسزایی از خود بجای گذاشت . از سال 1349 تا 1358 خورشیدی همه ساله بیش از 800 هنرجو و دانشجو دختر و پسر فارغ التحصیل و راهی بازارهای کار شدند . همچنین طی این مدت ارت ایران در بین سایر شعبات ارت در سرتاسر جهان به ویژه در آسیا به عنوان یکی از بهترین موسسات آموزش صنعتی هم طراز با اروپا و آمریکا شناخته شد .
از این رو ، از طرف مرکز ارت جهانی پروین متعمد مفتخر به دریافت تقدیرنامه و متعاقباً از طرف عالی ترین مقامات ایرانی و جهانی ، چندین تقدیرنامه متعدد به وی تسلیم شد .
پس از شکل گیری انقلاب اسلامی در ایران ، شرایط نامساعدی برای پروین متعمد پیش آمد ، از این رو ترجیح داد برای بدور ماندن از نا آرامی ها و بروز مشکلات احتمالی ، موقتاً از کشور خارج شود ، او به اتفاق همسرش در سال 1358 خورشیدی (1980) رهسپار مرکز ارت جهانی در سوئیس گردید ، اما بخاطر جابجایی مرکز ارت جهانی او هم به لندن منتقل گردید ، (یک هفته پس از خروج وی از کشور ، یکی از بزرگترین مراکز آموزش فنی حرفه ای پس از سالها فعالیت پرثمر تعطیل گردید) . دیری نپائید ، پس از اقامت نمودن در لندن ، ابتدا از طرف ارت جهانی ، یکی از مهمترین سمت های موجود ( عضویت در هیئت مدیره ) در ارت جهانی به او واگذار گردید . انعکاس این خبر که ، یک زن ایرانی عهده دار این مسئولیت شده است ، بازتاب وسیعی داشت.
پروین متعمد در طی سه سال با حفظ مقام یکی از پنج نفر اعضاء هیئت مدیره مسئول رسیدگی و توسعه دیگر شعبات ارت در سایر کشورهای آفریقائی و آسیائی بود ، او با تلاشی پیگیر طی سفرهایش به اقصی نقاط دنیا ، کمبودها و نواقص را از نزدیک مشاهده و در پی برطرف نمودن مشکلات آنان (مدارس ارت) دستورات لازمه را صادر و جهت توسعه هر چه بیشتر و بالا بردن سطح آموزشی ارت ( زیر نظر مستقیم خودش ) تلاش همه جانبه ای را انجام داد .
پروین متعمد به زبانهای فارسی، فرانسه و انگلیسی تسلط کامل دارد ، نیز همچنین به زبانهای اسپانیائی ، ترکی، عربی و عبری هم آشنایی دارد .
در سال 1983 میلادی ارت جهانی برای فراهم نمودن تسهیلات آموزشی و بخاطر مهاجرت آسیائی تبارها ، تصمیم به تأسیس و توسعه مدارس ارت در آمریکا نمود . علیرغم امکانات گسترده و وجود متخصصین ماهر و کارشناسان با تجربه ، ارت آمریکا ، از پروین متعمد در این راستای رسماً دعوت به همکاری نمود و او در مقام ریاست ارت جهانی ، این مسئولیت را پذیرفت و همان سال کار خود را شروع کرد .
ابتدا کالج فنی ارت نیویورک را توسعه داد ، سپس انستیتو فنی ارت شیکاگو را تأسیس نمود . که سالیانه بیش از 4000 دانشجو ، دوره های فنی و تخصصی را آموزش می بینند . همزمان دو کالج فنی ارت را در لس آنجلس بنیان گزارد . از ابتکارات پروین متعمد در پی ایجاد مدارس ارت در آمریکا و آمریکای لاتین حذف بخشی از دروس سنتی که در گذشته ( از ابتدای تاسیس ) در مدارس ارت تدریس می شده ، و در قبال آن ایجاد واحدهای آموزشی کامپیوتر از مبانی تا پیشرفته ، در تمام مراکز ارت جهان می باشد ، که باعث ایجاد تحولی بزرگ در سیستم آموزشی ارت در سرتاسر جهان گردید .
نیز همچنین برنامه نویسی تحت عنوان مرکز توسعه و ابتکارات که دارای ارزش فوق العاده است که با همت وی ایجاد گردید و آن مسئولیت تربیت معلمین مدارس یهودی برای تدریس آموزش یهودیت از طریق کامپیوتر و جمع آوری برنامه های مدرن در این زمینه نیز همچنین برگزاری سمینارهای آموزش فنی در سراسر آمریکا می باشد که مورد توجه بسیار قرار گرفته است .
در پی تقاضاهای مکرر پروین متعمد ، برای بازنشستگی (پس از چهل و شش سال خدمت در مدارس ارت) بالاخره در سال 1998 میلادی ارت جهانی با این امر موافقت نمود .
مشروط بر آنکه دفتر کارش در منزلش به شهر فلوریدا منتقل شود و پروین متعمد به عنوان مشاور عالی ارت جهانی به فعالیت هایش در ارت ادامه دهد . او کماکان با شرکت در کنفرانس ها و جلسات هیئت امناء، حضوری فعال از خود نشان می داد .
پروین معتمد در اردیبهشت ماه 1400 خورشیدی (2021 میلادی) در سن نود و چهارسالگی چشم از جهان فرو بست و به ذات احدیت پیوست .

خاندان پدری پروین متعمد در سال 1282 خورشیدی
حییم (عمو) ، یوسف ربان (پدر) ، حاجی ملا یهودا (پدر بزرگ)
حاجی ملا داوید (عمو) ، میر عبدالئه ربان (عمو) و کودک خردسال ابراهیم متعمد (برادر)

محوطه ارت دخترانه


محوطه ارت پسرانه

-
 


همچنین در مورد  دیگر مشاهیر بخوانید :
 


 مجموعه های سایت
7DORIM

 

حاخام حئیم موره
مرتضی خان نی داوود
هوشنگ ابرامی
هما سرشار
طالع همدانی
نوراله خرازی
سلیمان حئیم
حاخام یدیدیا شوفط
آمنون نتصر
روح الله سپیر
راو داوید شوفط
دكتر ابراهيم برال
ملا مراد آقا لر
دکتر حبیب لوی
مشفق همدانی
دکتر رحیم کهن
یونا دردشتی
پروفسور شموئیل رهبر
لُرد داود آلیانس
شمسی مرادپور (حکمت)
ملیحه سپیر(کشفی)
دکتر عزیزه برال
شلمو کهن صدق
باروخ بروخیم
پروین متعمد
مولانا شاهین شیرازی
ژانت کهن صدق
حاخام حکیم نور محمود نهورای
پروفسور جمشید مداحی
دکتر مرتضی معلم
پروفسور ایرج لاله زاری
چهره های ماندگار
-

آرشیو Archive
انطباق لحظه ها Calendar
تاریخ و فرهنگ  Culture
باع بهشت GanEden
درباره ما About Us
تماس با ما Contact Us
پاناروما ( سراسرنما) Panaroma

 

زیر مجموعه های
 تاریخ و فرهنگ
:
ARTICLE  مقالات
MOADIM  مناسبتها
PUBLICATIONS   کتب منتشر شده
LINKS  دیگر سایتها

Colloquial  گویشهای اصیل  
 

صفحه اول     صفحه مرجع  در
FaceBook با 7Dorim

ارتباط برقرار کنید

 

 


 

مجموعه مقالات در حال گسترش می باشد.